Zdrowie

Powody, dla których potas jest ważny dla zdrowia

Powody, dla których potas jest ważny dla zdrowia

Potas jest pierwiastkiem, który jest niezwykle ważny dla naszego organizmu. Można go znaleźć w wielu produktach spożywczych, a jednak dla wielu z nas groźny jest jego niedobór, ponieważ prowadzimy nieprawidłowo zbilansowaną dietę, która może doprowadzić do licznych niedoborów odżywczych. A potas, jest odpowiedzialny za kontrolowanie i regulowanie większości procesów w organizmie, a więc jego niskie stężenie może doprowadzić do wielu zaburzeń i problemów zdrowotnych. Dziś odpowiemy sobie na pytanie, dlaczego potas jest tak kluczowym pierwiastkiem dla zachowania zdrowia, jakie posiada on właściwości i w jaki sposób możemy bronić się przed jego niedoborami.

Ile potasu potrzebujesz?

To ile potasu potrzebuje twój organizm zależy od wieku. Dorosły człowiek potrzebuje dostarczać dziennie do organizmu około 2 gramów potasu. Jednak u sportowców, osób aktywnych fizycznie i pracujących w stresie zwiększa się zapotrzebowanie na ten pierwiastek, więc trzeba dołożyć starań, by uniknąć jego niedoboru.

Jaką rolę ma potas?

Potas to niezastąpiony pierwiastek w organizmie człowieka. Jest on niezbędny do przeprowadzenia niemal wszystkich procesów w organizmie ludzkim. Jeżeli stężenie potasu w organizmie byłoby za niskie przez długi czas, to nie bylibyśmy w stanie prawidłowo funkcjonować. Jednak jego głównym zadaniem, jest regulowanie pracy nerek, wpływa on również na ciśnienie, a także kieruje gospodarką wodą w naszym ciele. Jest on skuteczny i ma niepowtarzalne działanie, ponieważ z łatwością przenika przez błony komórkowe i dociera do wszystkich komórek, dostarczając im składników odżywczych, a jednocześnie oczyszczając je ze szkodliwych produktów pochodzących z przemiany materii. Dodatkową rolą potasu, jest jego wpływ na układ nerwowy, a także poprawa zdolności umysłowych, ponieważ pierwiastek ten odpowiada za prawidłowe dotlenienie mózgu. Dzięki niemu mamy dobrą pamięć, jesteśmy zdolni do skupienia się na wykonywanym zadaniu, a także do przetwarzania i przyswajania nowych informacji.

Jak objawia się niedobór potasu?

Kiedy w organizmie zmniejsza się stężenie potasu, to od razu pojawić się mogą niepokojące objawy, które alarmować nas będą o powstającym problemie. Niepokojące powinny być dla nas objawy, takie jak:

  • Ogólne osłabienie organizmu,
  • Osłabienie mięśni,
  • Przemęczenie,
  • Podatność na infekcje,
  • Problemy z pamięcią,
  • Trudności z koncentracją.

Osoby, u których niedobór potasu występuje od dłuższego czasu mogą cierpieć z powodu skurczy mięśni, a także puchnięcia kończyn. Jest to zauważalne zwłaszcza podczas długotrwałego wysiłku, a także w upalne dni. Dodatkowo potas ma wpływ na pracę układu nerwowego, który ma wpływ na nasze samopoczucie. Niedobory tego pierwiastka mogą prowadzić do pojawienia się pogorszenia samopoczucia i nerwowości.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdrowie

More in Zdrowie

Joga – sposób na zdrowie, dobre samopoczucie i szczupłą sylwetkę

Redakcjapaździernik 18, 2021

Czy jedzenie grzybów jest bezpieczne?

Redakcjawrzesień 23, 2021
witamina b12 kapsułki i tabletki

Witamina B12 – działanie, dawkowanie oraz przeciwwskazania.

spalaczewrzesień 18, 2021

Grzyby nootropowe do kawy

Redakcjawrzesień 1, 2021

Uzależnienie od napojów energetycznych: wszystko, co musisz wiedzieć

Sylwiaczerwiec 17, 2021

Nieszczelne jelito co to? Objawy i leczenie.

spalaczemaj 7, 2021

Adipex 75 – niebezpieczne odchudzanie

spalaczemaj 6, 2021

Melatonina na problemy ze snem i co jeszcze?

Klaudialuty 18, 2021

Masowanie: Definicja, sposób i bezpieczeństwo

Sylwiapaździernik 30, 2020

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone