Zdrowie

Powody, dla których potas jest ważny dla zdrowia

Powody, dla których potas jest ważny dla zdrowia

Potas jest pierwiastkiem, który jest niezwykle ważny dla naszego organizmu. Można go znaleźć w wielu produktach spożywczych, a jednak dla wielu z nas groźny jest jego niedobór, ponieważ prowadzimy nieprawidłowo zbilansowaną dietę, która może doprowadzić do licznych niedoborów odżywczych. A potas, jest odpowiedzialny za kontrolowanie i regulowanie większości procesów w organizmie, a więc jego niskie stężenie może doprowadzić do wielu zaburzeń i problemów zdrowotnych. Dziś odpowiemy sobie na pytanie, dlaczego potas jest tak kluczowym pierwiastkiem dla zachowania zdrowia, jakie posiada on właściwości i w jaki sposób możemy bronić się przed jego niedoborami.

Ile potasu potrzebujesz?

To ile potasu potrzebuje twój organizm zależy od wieku. Dorosły człowiek potrzebuje dostarczać dziennie do organizmu około 2 gramów potasu. Jednak u sportowców, osób aktywnych fizycznie i pracujących w stresie zwiększa się zapotrzebowanie na ten pierwiastek, więc trzeba dołożyć starań, by uniknąć jego niedoboru.

Jaką rolę ma potas?

Potas to niezastąpiony pierwiastek w organizmie człowieka. Jest on niezbędny do przeprowadzenia niemal wszystkich procesów w organizmie ludzkim. Jeżeli stężenie potasu w organizmie byłoby za niskie przez długi czas, to nie bylibyśmy w stanie prawidłowo funkcjonować. Jednak jego głównym zadaniem, jest regulowanie pracy nerek, wpływa on również na ciśnienie, a także kieruje gospodarką wodą w naszym ciele. Jest on skuteczny i ma niepowtarzalne działanie, ponieważ z łatwością przenika przez błony komórkowe i dociera do wszystkich komórek, dostarczając im składników odżywczych, a jednocześnie oczyszczając je ze szkodliwych produktów pochodzących z przemiany materii. Dodatkową rolą potasu, jest jego wpływ na układ nerwowy, a także poprawa zdolności umysłowych, ponieważ pierwiastek ten odpowiada za prawidłowe dotlenienie mózgu. Dzięki niemu mamy dobrą pamięć, jesteśmy zdolni do skupienia się na wykonywanym zadaniu, a także do przetwarzania i przyswajania nowych informacji.

Jak objawia się niedobór potasu?

Kiedy w organizmie zmniejsza się stężenie potasu, to od razu pojawić się mogą niepokojące objawy, które alarmować nas będą o powstającym problemie. Niepokojące powinny być dla nas objawy, takie jak:

  • Ogólne osłabienie organizmu,
  • Osłabienie mięśni,
  • Przemęczenie,
  • Podatność na infekcje,
  • Problemy z pamięcią,
  • Trudności z koncentracją.

Osoby, u których niedobór potasu występuje od dłuższego czasu mogą cierpieć z powodu skurczy mięśni, a także puchnięcia kończyn. Jest to zauważalne zwłaszcza podczas długotrwałego wysiłku, a także w upalne dni. Dodatkowo potas ma wpływ na pracę układu nerwowego, który ma wpływ na nasze samopoczucie. Niedobory tego pierwiastka mogą prowadzić do pojawienia się pogorszenia samopoczucia i nerwowości.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdrowie

More in Zdrowie

Suplementy na serce i układ krążenia – wszystko co musisz wiedzieć

Julia Cichaczewska10 stycznia, 2024

Czy kreatyna jest bezpieczna? – skutki uboczne kreatyny

Julia Cichaczewska5 stycznia, 2024

Zdrowy styl życia – na czym polega i jak go prowadzić?

Julia Cichaczewska27 grudnia, 2023

Napoje fermentowane – sekret zdrowia i witalności

Julia Cichaczewska1 grudnia, 2023

Poznaj korzyści płynących z regularnego uprawiania sportu

Julia Cichaczewska17 listopada, 2023

Trening a przeziębienie – czy warto ćwiczyć w trakcie choroby?

Julia Cichaczewska9 listopada, 2023

SIBO – wszystko co musisz wiedzieć

Julia Cichaczewska13 października, 2023

Wpływ kofeiny na trening – jak kofeina wpływa na naszą wydajność podczas ćwiczeń?

Julia Cichaczewska26 września, 2023

Optymalizacja procesu odchudzania – skuteczne metody i błędy do uniknięcia

spalacze15 września, 2023

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone