Zdrowie

Prawidłowe oddychanie – nie takie proste jak myślisz!

Prawidłowe oddychanie – nie takie proste jak myślisz!

Mogłoby się wydawać, że nie ma nic prostszego niż oddychanie. Potrafi to każdy i jest czynnością, która dzieje się bez naszej uwagi. Jak się jednak okazuje, większość osób oddycha niewłaściwie. Dzięki odpowiednim technikom można zaś usprawnić proces oddychania, co przełoży się nie tylko na kondycję, ale na wiele innych procesów występujących w organizmie. Jak pracować nad prawidłowym oddychaniem?

Czym grozi niewłaściwe oddychanie?

Czy często brakuje Ci tchu, odczuwasz przewlekłe zmęczenie albo szybko łapiesz zadyszkę? Jak się okazuje, nie zawsze winę ponosi nasza kondycja. W wielu przypadkach powodem niedoboru tlenu jest niewłaściwa technika oddychania, skutkująca niewykorzystywaniem pełnej pojemności płuc. Jeśli Twój oddech jest bardzo szybki i płytki, być może powinieneś popracować nad techniką oddychania. Czasem to właśnie świadome oddychanie pozwoli wykrzesać z siebie więcej energii i będzie pomocne np. podczas treningu, biegu, wchodzenia po schodach czy ciężkiej wędrówki.

Suplementy wzmacniające odporność – sprawdź!

To jednak nie wszystkie negatywne skutki złego oddychania. Mogą się objawić nawet w… naszej anatomii! W wieku dziecięcym technika oddychania wpływa na rozwój żuchwy oraz uzębienia. Oddychając ustami, dziecko może nabawić się skrzywienia zębów, złego rozwoju łuku zębowego oraz nieprawidłowego wykształcenia żuchwy objawiającego się cofnięciem brody.

Jak powinniśmy oddychać?

Jedynym prawidłowym fizjologicznym sposobem oddychania u człowieka jest oddychanie przez nos. Warto bowiem wiedzieć, że nos spełnia wiele ważnych funkcji z punktu widzenia organizmu. Wstępnie ogrzewa powietrze dostające się do płuc, filtruje znajdujące się w powietrzu patogeny i nawilża suche powietrze zanim przedostanie się ono w głąb układu oddechowego. Oddychając przez usta, tracimy tę naturalną barierę ochronną, narażamy się na infekcje oraz inne choroby gardła, oskrzeli czy płuc.

Warto pamiętać także o prawidłowym zaangażowaniu przepony. Świadomego używania przepony można się nauczyć i z techniki tej korzystają chociażby sportowcy. Szczególny problem z oddychaniem przeponą mają kobiety, dlatego praca nad prawidłową techniką oddychania może przynieść bardzo duże skutki.

Techniki nauki prawidłowego oddychania

Prawidłowego oddychania można się nauczyć. Techniki nie są trudne, ale wymagają samozaparcia oraz regularnego praktykowania. Zacznij od świadomego oddychania nosem podczas wykonywania zwykłych domowych czynności. Jeśli nie przywykłeś do tego, może okazać się to dla Ciebie trudne. Może zdarzyć się nawet tak, że nie będziesz w stanie oddychać nosem dłużej niż kilkadziesiąt sekund. W takim przypadku zacznij od świadomego oddychania w czasie spoczynku, gdy zapotrzebowanie na tlen jest dużo mniejsze. Zadbaj także o udrożnienie nosa oraz pozbądź się kataru.

Żyjesz w ciągłym napięciu? Tutaj znajdziesz suplementy zmniejszające poziom stresu!

Kolejna technika ma za zadanie nauczyć angażowania przepony. Połóż się na podłodze i połóż jedną rękę na klatce piersiowej a drugą tuż poniżej mostka. Oddychaj naturalnie, nie skupiając się zbytnio na nabieraniu dużej ilości powietrza. Jeśli w czasie oddychania unosi się jedynie ręka spoczywająca na klatce piersiowej, oznacza to, że przepona wykonuje zbyt małą pracę. Postaraj się więc świadomie zaangażować ją do oddychania i obserwuj jak porusza się dłoń spoczywająca poniżej mostka. Z czasem możesz utrudnić sobie to zadanie, kładąc na przeponie książkę. To wzmocni mięśnie przepony oraz ułatwi oddychanie.

Innym sposobem na naukę oddychania jest praktykowanie jogi. Pranajama, czyli nauka świadomego oddychania oraz opanowania oddechu jest nieodłącznym elementem jogi. Pomaga to nie tylko zapobiec zadyszce, ale i wpływa na rozluźnienie mięśni oraz poprawę funkcji kognitywnych mózgu.

Dlaczego warto nauczyć się prawidłowego oddychania?

Prawidłowe oddychanie obniża ponadto poziom stresu i może być doskonałym lekiem na pełen napięcia dzień. Poświęć kilkanaście minut dziennie na głęboki oddech, a z pewnością zauważysz efekty. Twoje ciało się rozluźni, umysł rozjaśni, a Ty zyskasz mnóstwo energii. To naturalne działanie fizjologiczne organizmu, będące odpowiedzią na dostarczenie dodatkowej porcji tlenu do komórek. Poprawiając oddychanie zewnętrzne (wdychanie powietrza do płuc), poprawisz także oddychanie wewnątrzkomórkowe, będące podstawowym sposobem na uzyskiwanie energii użytecznej biologicznie.

Ucząc się oddychania, efekty odczujesz także w wydolności organizmu oraz odchudzaniu. To bowiem odchudzanie wewnątrzkomórkowe przekształca ostatecznie cząstkę glukozy do wydychanego dwutlenku węgla. Większa ilość przyjmowanego do płuc tlenu przyczynia się zaś do zwiększenia produkcji ATP, czyli chemicznego nośnika energii wykorzystywanego m.in. w czasie treningu siłowego.

Tutaj kupisz Boostery ATP!

Podsumowanie

Oddychanie ma ogromny wpływ na funkcjonowanie organizmu — z tym faktem zgodzi się każdy. Nie każdy jednak wie, że możemy sami wpłynąć na poprawę oddychanie. Nie zawsze trzeba się godzić na genetyczne lub środowiskowe uwarunkowania. Zadbaj więc o to, by Twoje oddychanie było jak najlepsze i najzdrowsze. Choć nie możemy w pojedynkę wpłynąć jakość powierza, zawsze warto zadbać o jego jak najlepsze przyswajanie do organizmu. Odzwierciedlenie w zdrowiu, samopoczuciu i kondycji zauważymy bardzo szybko.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdrowie

More in Zdrowie

Suplementy na serce i układ krążenia – wszystko co musisz wiedzieć

Julia Cichaczewska10 stycznia, 2024

Czy kreatyna jest bezpieczna? – skutki uboczne kreatyny

Julia Cichaczewska5 stycznia, 2024

Zdrowy styl życia – na czym polega i jak go prowadzić?

Julia Cichaczewska27 grudnia, 2023

Napoje fermentowane – sekret zdrowia i witalności

Julia Cichaczewska1 grudnia, 2023

Poznaj korzyści płynących z regularnego uprawiania sportu

Julia Cichaczewska17 listopada, 2023

Trening a przeziębienie – czy warto ćwiczyć w trakcie choroby?

Julia Cichaczewska9 listopada, 2023

SIBO – wszystko co musisz wiedzieć

Julia Cichaczewska13 października, 2023

Wpływ kofeiny na trening – jak kofeina wpływa na naszą wydajność podczas ćwiczeń?

Julia Cichaczewska26 września, 2023

Optymalizacja procesu odchudzania – skuteczne metody i błędy do uniknięcia

spalacze15 września, 2023

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone