Zdrowie

Probiotyki – jak działają i jak wybrać najlepszy?

Probiotyki – jak działają i jak wybrać najlepszy?

W aptekach i w sklepach można znaleźć kilkadziesiąt równych preparatów probiotycznych. Dodatkowo w sklepach pojawiają się produkty, które są wzbogacone o dobre bakterie, które również mają korzystny wpływ na zdrowie. Zdaniem specjalistów najlepiej sprawdzi się jedzenie kiszonek, ponieważ wspomagają one przy dolegliwościach, które związane są ze stanami zapalnymi, a także wrzodami. Ze względu na mnogość produktów, które pojawiają się na rynku, wiele osób nie zdaje sobie sprawy jaki preparat najlepiej wybrać. A kluczowej jest pytanie, kiedy najlepiej sięgnąć po probiotyki, a także w jaki sposób wybrać ten najskuteczniejszy.

Czym są probiotyki?

Probiotyki to grupa żywych bakterii oraz drożdży, które wykazują korzystny wpływ na cały organizm ludzki. Ich największe skupiska znajdują się w jelitach i żołądku, a w tych miejscach pełnią one funkcję ochronną. Ich zadaniem jest ochrona organizmu przed atakiem chorobotwórczych mikronów. To właśnie dzięki nim, jesteśmy w stanie się ochronić przed skutkami zakażenia przewodu pokarmowego, które są dla nas bardzo nieprzyjemne. To między innymi wymioty, biegunki i bóle brzucha. Jest to jednak możliwe, tylko wtedy gdy w jelitach i żołądku znajduje się odpowiednia ilość dobrych bakterii. Jeżeli będzie ich za mało, to drobnoustroje z łatwością zaatakują nasz organizm, przez co pojawią się pierwsze nieprzyjemne objawy zakażenia.

Nie zawsze trzeba szukać rozwiązania w produktach farmaceutycznych. Naturalne bakterie, które występują w organizmie człowieka, mogą być również w niektórych produktach spożywczych. Znaleźć je można między innymi w:

  • Jogurcie,
  • Kefirze,
  • Maślance,
  • Mleku modyfikowanym dla niemowląt,
  • Kiszonych ogórkach,
  • Kapuście kiszonej.

Jeżeli nie pojawiają się u nas żadne objawy zakażenia, to i tak warto dbać o to, by uzupełniać bakterie w jelitach i żołądku. Na co dzień można więc sięgać po jogurty, czy sery i kefiry, jednak warto sprawdzić na ich opakowaniu, jaka jest ilość bakterii w danym produkcie. Kapusta i ogórki kiszone są produktami, które mają za zadanie wspomagać prawidłowe trawienie, a  także przyczynia się do oczyszczania  sprawnego odtruwania.

Jak wybrać probiotyki?

Nie warto wybierać pierwszego lepszego z brzegu probiotyku, ponieważ może on mieć słabą jakość. Najlepiej poprosić o poradę lekarza lub farmaceutę. To, co najważniejsze przy wyborze, to określona nazwa szczepu bakterii. To decyduje o tym, w jakiej grupie bakterii znajdują się dane drobnoustroje. A ma to wpływ na ich działanie. Jedną z najlepiej zbadanych bakterii probiotycznych, jest Lactobacillus GG, której stosowanie zaleca się przy biegunkach, a także w okresie antybiotykoterapii. Spożywanie tej grupy bakterii zmniejsza ryzyko próchnicy u dzieci. To jaką dawkę probiotyków najlepiej przyjąć zależy od stanu naszego zdrowia. Optymalna dawka to zazwyczaj od 3 do 20 miliardów bakterii. Najlepiej sięgać po probiotyki farmaceutyczne po konsultacji ze specjalistą i zapoznaniem się z ulotką.

Sprawdź też: Po czym poznać dobry probiotyk?

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

More in Zdrowie

Ferrytyna- za co jest odpowiedzialna, co powoduje, co w sytuacji jej nadmiaru, a co z jej niedoborem?

SylwiaMaj 29, 2020

Kwasy tłuszczowe – jakie mają działanie na organizm człowieka

MonikaMaj 25, 2020

Co na zgagę?

SylwiaMaj 12, 2020

Najlepsze źródła magnezu i dlaczego jest tak ważny?

Spalacze.plKwiecień 30, 2020

Czystek – hit ziołowy

spalaczeKwiecień 27, 2020

Wzmocnienie odporności  – co stosować

SylwiaMarzec 27, 2020

Jak uzyskać zwolnienie lekarskie online (e-ZLA)?

SylwiaMarzec 25, 2020

Dieta ketogeniczna zasady ketozy – FAQ

SylwiaMarzec 17, 2020

Niedokrwistość związana z niedoborem żelaza. Jakie są objawy, jakie skutki, jak leczyć?

SylwiaLuty 15, 2020

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone