Odchudzanie

Problem zrzucenia wagi podczas menopauzy

Problem zrzucenia wagi podczas menopauzy

Wśród czynników ułatwiających albo utrudniających utrzymanie szczupłej sylwetki znajdują się hormony. Zmiany hormonalne mogą przyczyniać się do szybszego przybierania na wadze, co u kobiet jest widoczne przede wszystkim w czasie menopauzy.

U kobiet znajdujących się w wieku reprodukcyjnym najczęściej spotykana jest otyłość biodrowo-udowa, natomiast wraz z wejściem w okres menopauzalny wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia otyłości brzusznej. Jest to spowodowane spadkiem stężenia hormonów płciowych, które wpływają na procesy związane z przemianą tłuszczu: lipolizę oraz litogenezę. Estrogen i progesteron regulują produkcję substancji wydzielanych przez tkankę tłuszczową. Co więcej, estradiol redukuje głód. Hormony są głównym czynnikiem szybszego przybierania na wadze w okresie menopauzy, jednak istotne znaczenie ma także styl życia.  Z wiekiem zmniejsza się zapotrzebowanie energetyczne, jednak wiele kobiet nie zmienia swoich nawyków żywieniowych. Jednocześnie często dochodzi do ograniczenia aktywności, co dodatkowo utrudnia zachowanie szczupłej sylwetki. Nie oznacza to jednak, że menopauza musi wiązać się ze wzrostem masy ciała i otyłością brzuszną. Jeżeli zastosuje się odpowiednie działania ochronne, to można nie tylko uniknąć niekorzystnych zmian, lecz także zredukować wagę.

Przede wszystkim należy zapamiętać, że zapotrzebowanie energetyczne podczas menopauzy jest o 200-400 kcal mniejsze niż u kobiet młodszych. To ważna informacja zarówno dla kobiet odchudzających się, jak i dla tych, którym zależy na utrzymaniu dotychczasowej masy ciała. Idealna dieta powinna zawierać niewiele tłuszczy zwierzęcych. Zalecane są natomiast tłuszcze roślinne i rybie, które zawierają zdrowe kwasy tłuszczowe. W diecie nie może zabraknąć witamin A, C i E, które uznawane są za witaminy młodości, jak również błonnika, który daje uczucie sytości i usprawnia przemianę materii. W uniknięciu problemów z metabolizmem może pomóc dobre nawodnienie organizmu oraz regularne spożywanie posiłków. Słodycze i słone przekąski najlepiej zastąpić bogatymi w błonnik owocami i warzywami.

W utrzymaniu prawidłowej masy ciała i zachowaniu dobrego stanu zdrowia mogą pomóc fitoestrogeny. To związki organiczne występujące w roślinach, które w organizmie człowieka działają podobnie jak estrogeny. Znajdują się przede wszystkim w soi i jej przetworach. Warto podkreślić, że soja stanowi cenne źródło białka, które jest bardzo ważne dla mięśni. Związki korzystnie wpływające na gospodarkę estrogenową występują także w nasionach lnu i sezamu oraz w orzechach włoskich i zielonej herbacie.

Kolejna istotna kwestia to aktywność fizyczna. Ma ona ogromne znaczenie zarówno ze względu na sylwetkę, jak i na zdrowie. Ruch wspomaga metabolizm, zapobiega przekształcaniu tkanki mięśniowej w tłuszczową oraz ogranicza ryzyko osteoporozy. Jednocześnie aktywność fizyczna korzystnie wpływa na samopoczucie psychiczne, które także może ulec pogorszeniu podczas menopauzy. Istnieje wiele dyscyplin sportowych, w których wiek i kondycja fizyczna nie mają większego znaczenia. Ćwiczyć można nawet w domu, bez specjalnych przyrządów.

Odchudzanie można wspomóc odpowiednimi suplementami. Na szczególną uwagę zasługują preparaty usprawniające metabolizm, który w trakcie menopauzy ulega spowolnieniu. Takie produkty często zawierają naturalne składniki, na przykład ketony malin, zieloną kawę albo ekstrakty z alg morskich. Dobrą propozycją są także spalacze tłuszczu, wśród których można znaleźć suplementy przeznaczone dla kobiet mających problem z nadciśnieniem.

Kobiety powinny pamiętać o tym, że problemy z utrzymaniem dotychczasowej wagi to nie jedyny skutek zmian hormonalnych, które zachodzą w ich organizmach w okresie menopauzy. Spadek stężenia hormonów płciowych wiąże się na przykład z większą podatnością na osteoporozę, dlatego ważne jest spożywanie pokarmów zawierających duże ilości wapnia. Układając jadłospis należy zatem brać pod uwagę nie tylko plany związane z redukcją wagi.

2 komentarze

2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Odchudzanie

More in Odchudzanie

Naturalne spalacze tłuszczu – Jakie produkty mogą wspomagać proces spalania tłuszczu?

Julia Cichaczewska22 września, 2023

Optymalizacja procesu odchudzania – skuteczne metody i błędy do uniknięcia

spalacze15 września, 2023

Odchudzanie – jak efektywnie spalić tłuszcz?

spalacze11 września, 2023

Jakie suplementy stosować, by nasilić spalanie tłuszczu? Przegląd najpopularniejszych i skutecznych wspomagaczy

spalacze17 marca, 2023

Joga – sposób na zdrowie, dobre samopoczucie i szczupłą sylwetkę

Redakcja18 października, 2021

Johimbina – afrodyzjak, który spala tłuszcz

Spalacze.pl10 października, 2021

Czy jedzenie grzybów jest bezpieczne?

Redakcja23 września, 2021

Czym jest deficyt kaloryczny i jak go obliczyć?

Spalacze.pl9 września, 2021

Czasowa głodówka: Co to takiego? Czy warto spróbować?

Sylwia16 czerwca, 2021

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone