Trwa jesień, a w naszych domach pojawia się jeszcze wiele owoców i warzyw. Są one pełne witamin i minerałów, jednak nie tylko. Dostarczają one do organizmu liczne i silne przeciwutleniacze, które są również nazywane antyoksydantami. Są to składniki, które niezbędne są to zachowania zdrowia. Jedne z najsilniejszych to witamina C, E i A. Jakie jeszcze przeciwutleniacze znajdują się w codziennej diecie i jaką mają one rolę dla organizmu człowieka?
Przeciwutleniacze – czym są i dlaczego warto po nie sięgać?
Przeciwutleniacze to inaczej antyoksydanty. Są to związki, które trafiają do organizmu, by móc wspierać jego działanie. Po pierwsze i najważniejsze, przeciwutleniacze wspomagają walkę z wolnymi rodnikami. Mają one negatywny wpływ na nasz organizm, a ich działanie przyczynia się do niszczenia wielu komórek i powstawania komórek nowotworowych. Możemy więc stwierdzić, że antyoksydanty niwelują działanie wolnych rodników, a dzięki temu chronią nas przed rozwojem chorób cywilizacyjnych, w tym różnego rodzaju nowotworami. Trzeba również pamiętać, że są one niezbędne do zatrzymania procesów starzeniowych, dzięki czemu nasza skóra, włosy oraz całe ciało wolniej się starzeje, a my na dłużej pozostajemy młodzi. W diecie wyróżnia się wiele rodzajów antyoksydantów. Do tych najsilniejszych należą:
- Witamina E,
- Witamina A,
- Witamina C,
- Karotenoidy,
- Biofawonoidy,
- Cynk,
- Selen,
- Koenzym Q.
Jakie działanie mają przeciwutleniacze
Przeciwutleniacze mają silne i ważne znaczenie dla zdrowia naszego organizmu. Zapobiegają one rozwojowi wielu chorób, które nazywane są cywilizacyjnymi, w tym zmniejszają ryzyko zachorowania na różnego rodzaju nowotwory. Ich obecność w diecie jest konieczna, ponieważ przy ich niedoborach może dojść do zaburzenia równowagi między wolnymi rodnikami, a przeciwutleniaczami. Wolne rodniki są obecne w niemal każdej komórce ciała człowieka. Powodują one liczne uszkodzenia w organizmie. Niszczą błony komórkowe, DNA oraz przyczyniają się do niszczenia białek, które biorą udział w procesach enzymatycznych. Sprzyjają one zwiększeniu się ilości stresu oksydacyjnego, który powoduje wiele zmian w organizmie. Jeśli dojdzie do niedoboru przeciwutleniaczy, to stres oksydacyjny może się przedłużyć, co będzie miało negatywny wpływ na zdrowie. Przyczynić się on może do rozwoju chorób takich, jak:
- Choroby serca,
- Udar mózgu,
- Miażdżyca,
- Różnego rodzaju nowotwory,
- Cukrzyca,
- Zwyrodnienie plamki żółtej.
Przez stres oksydacyjny przyspieszają procesy starzenia się organizmu. To dlatego przeciwutleniacze powinny się znaleźć w naszej codziennej diecie. Mają one za zadanie chronić nas i wspierać pracę wszystkich układów i narządów. Nie może ich zabraknąć, ponieważ ich niedobór sprawia, że zwiększa się ilość toksycznych składników, które zaburzają pracę układów i mogą doprowadzić do wielu powikłań. Czego więc unikać, by nie zaburzyć równowagi antyoksydantów w organizmie? Należy zmniejszyć ilość:
- Alkoholu w diecie,
- Konserwantów,
- Tytoniu,
- Promieniowania,
Facebook
RSS