Odchudzanie

Przyczyny rezygnacji z odchudzania

Przyczyny rezygnacji z odchudzania

Wiele osób deklaruje, że stara się pozbyć nadmiernych kilogramów i stosuje dietę redukcyjną. Niestety, problem nadwagi i otyłości dotyczy coraz większej części społeczeństwa, co świadczy o tym, że walka z nadwagą często kończy się porażką. Wprawdzie niektórym udaje się uzyskać upragnioną sylwetkę, jednak wiele osób rezygnuje z odchudzania. Warto sprawdzić, jakie są tego przyczyny.

Brak efektów odchudzania

Jednym z najczęstszych problemów jest brak efektów odchudzania, co zniechęca do dalszego wysiłku. Odmawianie sobie ulubionego jedzenia i zmuszanie się do wysiłku fizycznego ma sens wtedy, gdy jest nagradzane spadkiem wagi. Niestety, nie każdy stara się poznać powód zatrzymania wagi, co pozwoliłoby na wprowadzenie odpowiednich zmian i uzyskanie lepszych rezultatów. Brak redukcji masy ciała najczęściej jest spowodowany niewłaściwą dietą. Wiele osób wpada w pułapki dietetyczne, do których można zaliczyć na przykład produkty light, słodkie napoje i produkty z syropem glukozowo-fruktozowym. W ten sposób można pochłonąć dziennie sporą dawkę dodatkowych kalorii, nie zdając sobie z tego sprawy.

Zdarza się, że do zahamowania spadku wagi dochodzi ze względu zatrzymywanie wody w organizmie. Inną przyczyną może być mała aktywność fizyczna. Skuteczne odchudzanie to połączenie odpowiedniej diety i ruchu. Jeżeli zabraknie jednego z tych elementów, to uzyskanie satysfakcjonujących rezultatów jest praktycznie niemożliwe. Chwilowe zatrzymanie spadku wagi po znacznym spadku masy ciała jest etapem normalnym, który po pewnym czasie przemija.

Dokuczliwe uczucie głodu

Kolejnym powodem rezygnacji z odchudzania jest dokuczliwe uczucie głodu, które skłania od łamania zasad diety. Przyczyny takiego problemu mogą być różne. Warto sprawdzić czy dieta pokrywa zapotrzebowanie energetyczne organizmu, które jest uzależnione od wieku, płci, wzrostu, masy ciała i aktywności fizycznej. Zdarza się, że głód bywa mylony z przyzwyczajeniem do „zajadania” stresu albo sięganiem po jedzenie z nudów. W takiej sytuacji konieczne jest znalezienie innego sposobu na odreagowanie negatywnych emocji i lepsze zorganizowanie wolnego czasu. Należy pamiętać o tym, że niektóre produkty dają krótkotrwałe uczucie sytości, tak więc głód może pojawić się przed porą kolejnego posiłku. Dotyczy to przede wszystkim żywności wysokoprzetworzonej. W codziennej diecie nie może zabraknąć świeżych owoców i warzyw oraz produktów bogatych w błonnik. Nowe zasady odżywiania najlepiej wprowadzać stopniowo i unikać nagłego, drastycznego cięcia kalorii. W walce z napadami głodu można wykorzystać suplementy redukujące łaknienie, które dają poczucie pełnego żołądka.

Brak dobrej motywacji

Znacznie łatwiej wytrwać na diecie, jeżeli ma się dobrą motywację do redukcji wagi. Większość ludzi rozpoczyna odchudzanie, ponieważ pragnie dobrze wyglądać i czuć się atrakcyjnie. Niestety, taka motywacja często okazuje się niewystarczająca, aby przezwyciężyć trudności, które pojawiają się w trakcie stosowania diety redukcyjnej. Bez wątpienia największą zachętą do odchudzania powinna być troska o własne zdrowie. Warto zapoznać się z listą problemów zdrowotnych, którym sprzyjają nadwaga i otyłość. Dobrym rozwiązaniem jest stworzenie listy powodów, dla których rozpoczęło się odchudzanie oraz pozytywnych skutków redukcji wagi. Ci, którzy w przeszłości mogli pochwalić się szczupłą sylwetką, mogą wykorzystać jako motywację wykonane w tym czasie zdjęcia. Pozbycie się dużej nadwagi zajmuje sporo czasu, dlatego warto nagradzać się za drobne sukcesy, co stanowi motywację do dalszego wysiłku. Nagrodą może być na przykład wizyta w salonie masażu, zakup ciekawej książki albo płyty ulubionego zespołu.

Zły wpływ otoczenia

Przyczyną rezygnacji z odchudzania może być także negatywny wpływ otoczenia. Nie wszyscy ludzie zdają sobie sprawę z tego, jakie konsekwencje zdrowotne może mieć nadwaga i nie każdemu zależy na atrakcyjnym wyglądzie. Inni przekonują, że walka z nadmiernymi kilogramami nie ma sensu i jest skazana na porażkę. Takie osoby potrafią zniechęcić do odchudzania, dlatego tak ważne jest to, aby znaleźć w swoim otoczeniu ludzi, którzy będą stanowić wsparcie podczas walki z nadwagą. Dobrym pomysłem jest korzystanie z portali internetowych, które łączą osoby dążące do redukcji wagi. W sieci dostępnych jest wiele stron poświęconych odchudzaniu, na których można nawiązać znajomość z ludźmi dążącymi do tego samego celu, wymienić doświadczenia na temat diety i uzyskać wsparcie w trudnych sytuacjach. Błędem jest ukrywanie przed bliskimi faktu bycia na diecie, ponieważ w takiej sytuacji jest się narażonym na zachęty do jedzenia i częstowanie tuczącymi przekąskami przez osoby, które wcale nie chcą utrudniać odchudzania.

Za decyzją o rezygnacji z odchudzania często stoi kilka przyczyn. Większość problemów pojawiających się podczas stosowania diety redukcyjnej można łatwo rozwiązać, dlatego warto szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie o to, czy wskazywane powody nie są wyłącznie wymówką.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Odchudzanie

More in Odchudzanie

Naturalne spalacze tłuszczu – Jakie produkty mogą wspomagać proces spalania tłuszczu?

Julia Cichaczewska22 września, 2023

Optymalizacja procesu odchudzania – skuteczne metody i błędy do uniknięcia

spalacze15 września, 2023

Odchudzanie – jak efektywnie spalić tłuszcz?

spalacze11 września, 2023

Jakie suplementy stosować, by nasilić spalanie tłuszczu? Przegląd najpopularniejszych i skutecznych wspomagaczy

spalacze17 marca, 2023

Joga – sposób na zdrowie, dobre samopoczucie i szczupłą sylwetkę

Redakcja18 października, 2021

Johimbina – afrodyzjak, który spala tłuszcz

Spalacze.pl10 października, 2021

Czy jedzenie grzybów jest bezpieczne?

Redakcja23 września, 2021

Czym jest deficyt kaloryczny i jak go obliczyć?

Spalacze.pl9 września, 2021

Czasowa głodówka: Co to takiego? Czy warto spróbować?

Sylwia16 czerwca, 2021

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone