Odchudzanie nie zawsze kończy się sukcesem. Powody niepowodzeń mogą być różne, jednak najczęściej przyczyną problemu okazuje się brak odpowiedniego przygotowania do odchudzania. Spontaniczność bywa przydatna w wielu sytuacjach, ale nie sprzyja redukcji wagi. Jeżeli naprawdę chcemy pozbyć się nadmiernych kilogramów, to warto opracować dobry plan działania.
Określenie celów
Cel wydaje się prosty, ponieważ odchudzanie zmierza do obniżenia masy ciała. Ważne jest jednak to, aby określić pożądany spadek wagi, czyli ilość kilogramów do zrzucenia. Osobom pragnącym pozbyć się pięciu kilogramów poleca się inne sposoby odchudzania niż tym, którzy mają do spalania ponad dwadzieścia kilogramów tkanki tłuszczowej. Jednocześnie można określić czas, w którym chce się zrealizować swój cel. Oczywiście trzeba zachować rozsądek, ponieważ skuteczne i zdrowe odchudzanie wymaga czasu. Chociaż każdy chudnie w innym tempie, to spadek wagi powyżej 1 kg tygodniowo nie jest dobry na organizmu. Warto zastanowić się nad tym, czy istnieją partię ciała, nad którymi chciałoby się popracować w szczególny sposób. Wprawdzie nie jest możliwe wyeliminowanie tłuszczu wyłącznie z brzucha albo z ud, jednak odpowiednie ćwiczenia pozwolą wymodelować sylwetkę i poprawić wygląd tych części ciała, z których jesteśmy najbardziej niezadowoleni.
Wizyta u dietetyka
Najskuteczniejszym i najbezpieczniejszym sposobem redukcji wagi jest odchudzanie się pod opieką dietetyka. Jednak regularnie wizyty u specjalisty wiążą się z dużymi wydatkami, szczególnie w przypadku wyboru dietetyka cieszącego się bardzo dobrą opinią. Wizyta u specjalisty jest niezbędna w przypadku otyłości, a także chorób, które wymagają dostosowania się do specjalnych zasad żywieniowych lub utrudniają odchudzanie. Warto wybrać się do dietetyka także wtedy, gdy nie mamy zbyt szerokiej wiedzy na temat zdrowego odżywiania i nie potrafimy samodzielnie zaplanować skutecznej i zdrowej diety. W takiej sytuacji wystarczyć może jedna wizyta, tak więc nie będzie to oznaczało dużych wydatków.
Wybór diety i ustalenia jadłospisu
Wybór diet redukcyjnych jest bardzo szeroki. Ważne jest to, aby sposób odżywiania był dostosowany do indywidualnych potrzeb. Istotne znaczenie ma stan zdrowia, ilość nadmiernej tkanki tłuszczowej, pożądane tempo odchudzania oraz preferencje żywnościowe. Ostatni punkt jest często pomijany przez osoby, którym wydaje się, ze odchudzanie zawsze jest nieprzyjemne i trudne. To prawda, że na żadnej diecie redukcyjnej nie można odżywiać się fast foodami i tortem czekoladowym, ale odchudzając się nie trzeba głodować i rezygnować ze wszystkich smacznych potraw. Ktoś kto lubi pieczywo i makarony nie musi zmuszać się do wyeliminowania ich i stosowania diety Dukana, podobnie jak osoba nie przepadająca za mięsem nie powinna wybierać diety paleo. Zamiast gotowej diety można wybrać dietę indywidualną, ale należy zachować ostrożność, jeżeli układa się ją samodzielnie. Wiele osób uważa, że wystarczy wyeliminować ze swojego jadłospisu produkty tuczące, takie jak słodycze czy potrawy smażone. Z menu wykluczane są także białe pieczywo, pełnotłusty nabiał, tłuszcze zwierzęce oraz wiele innych produktów spożywczych. Nie jest to rozsądne postępowanie, ponieważ nieprzemyślane wykreślenie żywności ze swojego jadłospisu może sprawić, że organizm nie otrzyma odpowiedniej ilości potrzebnych mu składników odżywczych.
Suplementacja
Można schudnąć nie stosując suplementów diety, ale dzięki nim odchudzanie staje się prostsze. Rodzaj suplementów należy dostosować do swoich potrzeb. Warto przyjrzeć się bliżej przyczynom swojej nadwagi i dotychczasowych niepowodzeń w walce z nadwagą. Jeżeli utrudnieniem jest nadmierne łaknienie, to można zastosować preparat ograniczający apetyty, na przykład Puritan’s Pride Chitosan. Przy powolnej przemiany materii warto sięgnąć po wieloskładnikowy suplement Thyro – lean albo produkty zawierające zieloną kawę. Stosowanie suplementów diety jest bezpieczne, ale w przypadku przyjmowania leków należy najpierw skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
Wybór formy aktywności
Odchudzanie przynosi dobre efekty wtedy, gdy jest połączone z aktywnością fizyczną. Bardzo ważny jest wybór odpowiedniej dyscypliny. Najlepiej zdecydować się na sport, który się lubi, aby treningi nie były obowiązkiem tylko przyjemnością. Wybierając rodzaj aktywności należy wziąć pod uwagę także swoje możliwości finansowe oraz efekty, jakie można uzyskać dzięki treningom. Jeżeli z powodu konieczności oszydzenia nie możemy pozwolić sobie na częste wizyty w klubie fitness lub na siłowni, to można zdecydować się na gimnastykę w domu albo jogging. Osoby, które marzą o szczuplejszej talii, powinny zwrócić uwagę na kluby oferujące zajęcia ABT (BPU) albo spróbować zabawy hula-hop. W poprawie koordynacji ruchowej może pomóc pływanie lub dance aerobik. Oczywiście, trzeba wziąć pod uwagę także stan zdrowia, ponieważ niektóre dolegliwości mogą być przeciwwskazaniem do uprawiania pewnych sportów. Jeżeli odczuwamy bóle stawowe, to zamiast joggingu czy tenisa lepiej wybrać się na basen lub zainwestować w sprzęt do nordic walking.
Zakupy
Przed rozpoczęciem odchudzania warto zakupić wagę kuchenną, która pozwoli odmierzyć właściwe porcje żywności. W zależności od rodzaju diety i aktywności fizycznej mogą przydać się także inne akcesoria. Podczas niektórych treningów potrzebny może być pulsometr albo stoper. Nie można zapominać o odzieży sportowej, a przede wszystkim o odpowiednim obuwiu, aby uniknąć bolesnych kontuzji.
Dobre przygotowanie się do odchudzania to pierwszy krok do realizacji marzeń o szczupłej sylwetce. Uwzględniając powyższe wskazówki można ułatwić sobie odchudzanie i uniknąć problemów, na które często napotykają osoby rozpoczynające dietę bez żadnego planu. Dobry plan w połączeniu z odpowiednią motywacją znacznie zwiększa szanse na osiągnięcie satysfakcjonujących rezultatów.
Facebook
RSS