Dietetyka i zdrowe odżywianie

Redukcja – czym jest i kiedy jest potrzebna

Redukcja – czym jest i kiedy jest potrzebna

Wiele osób przed rozpoczęciem ćwiczeń siłowych na zwiększenie masy ciała  decyduje się na przejście redukcji. Jest to szczególnie potrzebne osobom, które mają dużą masę tkanki tłuszczowej w organizmie. Taki proces idealnie sprawdzi się również dla osób, które chcą zmniejszyć swoją masę ciała. Czym dokładnie jest redukcja, kiedy i komu jest  potrzebna, a także jak powinna wyglądać prawidłowa redukcja? Tego i wielu innych faktów na ten temat dowiesz się z poniższego artykułu.

Czym jest redukcja?

Redukcja to proces zmniejszania tkanki tłuszczowej w organizmie. Do tego zdania możemy posłużyć się dobrze zbilansowaną dietą redukcyjną oraz treningiem, który wspomaga spalanie tłuszczu. Tego rodzaju proces jest popularny u osób aktywnych fizycznie, których celem treningowym jest zwiększenie masy ciała. Jednak redukcja to przede wszystkim spalanie tłuszczu, czyli redukcja masy ciała.

Redukcja idealnie sprawdzi się dla osób na diecie odchudzającej, jednak nie tylko przez tę grupę jest ona doceniana.

Dieta na redukcję

Podstawą redukcji masy ciała jest dieta. Jeśli chcemy zmniejszyć tłuszczową masę ciała, to konieczne jest wprowadzenie w codziennej diecie wielu zmian. Wiele osób uważa, że w tym wypadku najlepiej jest zrezygnować z tłuszczy, ale tak naprawdę to nie one sprawiają, że tyjemy. Dodatkowo badania wykazały, że diety niskotłuszczowe są mniej efektowne, niż diety nisko węglowodanowe.  To właśnie węglowodany przyczyniają się do zwiększenia masy tkanki tłuszczowej w organizmie. Tak więc dieta redukcyjna powinna być uboga w węglowodany. Nie powinny się w niej znaleźć:

 • Jasne makarony,
 • Biały ryż,
 • Mąka pszenna,
 • Słodycze,
 • Cukier

A zamiast nich warto sięgnąć po składniki, które wspierają pracę metabolizmu i przyczyniają się do przyśpieszenia procesu spalania tłuszczu. Takie preparaty to na przykład:

 • Zielona herbata,
 • Zielona kawa,
 • Imbir,
 • Kofeina,
 • Guarana,
 • L-karnityna,
 • Chrom,
 • Żeń-szeń.

Ćwiczenia na redukcje

Podczas redukcji ważna jest również aktywność fizyczna. Według wielu specjalistów to właśnie ćwiczenia są najlepszym sposobem na pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej z organizmu. W przypadku nadwagi warto zdecydować się na wykonywanie ćwiczeń interwałowych. Mają one wpływ na pracę układu hormonalnego, w dużej mierze ingerują w proces wytwarzania hormonu wzrostu, przyczyniając się do zwiększenia jego stężenia. A jest to czynnik, który ma niezbędny wpływ na proces spalania tkanki tłuszczowej.

Dla kogo jest redukcja?

Jak już wspomnieliśmy, redukcja jest sposobem na zmniejszenie poziomu tkanki tłuszczowej w organizmie. To więc oznacza, że przyczynia się ona do poprawienia wyglądu sylwetki. Jest ona doskonała dla osób, które chcą wyrzeźbić swoje mięśnie, ale na początku są one przykryte tłuszczem, który należy zmniejszyć i usunąć.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dietetyka i zdrowe odżywianie

More in Dietetyka i zdrowe odżywianie

Jak budować masę mięśniową?

Julia Cichaczewska2 lutego, 2024

Dieta IF – czym jest Intermittent Fasting?

Julia Cichaczewska18 stycznia, 2024

Napoje fermentowane – sekret zdrowia i witalności

Julia Cichaczewska1 grudnia, 2023

Jak poprawić działanie spalaczy tłuszczu? – praktyczne wskazówki

Julia Cichaczewska3 listopada, 2023

Dieta bogata w białko – zalety i wady

Spalacze.pl3 października, 2023

Naturalne spalacze tłuszczu – Jakie produkty mogą wspomagać proces spalania tłuszczu?

Julia Cichaczewska22 września, 2023

Zdrowe odżywianie: klucz do sukcesu – porady dietetyczne, nowości

spalacze11 kwietnia, 2023

Zdrowe zamienniki słodyczy – sprawdź czym zastąpić słodycze

spalacze29 marca, 2023

Czy jedzenie grzybów jest bezpieczne?

Redakcja23 września, 2021

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone