Trening

Rodzaje treningów fitness

Rodzaje treningów fitness

Większość z nich ma charakter statyczny, a ważnym elementem każdego ćwiczenia jest wstrzymanie napięcia mięśniowego. Pozycja statyczna sprawia, że ten rodzaj treningu nie jest odpowiedni dla osób, które mają problemy z układem krążenia.

STRETCHING

To forma treningu, którą powinny wybrać osoby pragnące rozciągnąć mięśnie i poprawić swoją gibkość. Stretching rzadko traktuje się jako osobne zajęcia. Zazwyczaj tego typu ćwiczenia są ostatnim elementem innego treningu, na przykład BPU. Podczas stretchingu bardzo ważne jest to, żeby rozciągać mięśnie na właściwym poziomie. W trakcie każdego ćwiczenia powinno się odczuwać napięcie mięśni, lecz nie ból. Brak napięcia sprawi, że trening będzie nieefektywny, natomiast nadmierne rozciągania stwarza ryzyko kontuzji, a dokładniej naderwania tkanek.

FIT BALL

Podczas tych zajęć najważniejszym przyrządem pomocniczym jest lekka, gumowa piłka. Prawidłowo zaplanowany trening uaktywnia wszystkie partie ciała. Ćwiczenia polegają przede wszystkim na balansowaniu na piłce, co pozwala na poprawę koordynacji ruchowej i równowagi oraz wyeliminowaniu problemów z błędnikiem. Na takie zajęcia warto zdecydować się także wtedy, gdy chce się chodzić lekko i wdziękiem, ponieważ zachowanie równowagi na piłce zmusza do wyprostowania pleców, a zatem wyrabia prawidłową postawę. Trening ma bardzo dobry wpływ na kręgosłup.

DANCE AEROBIK 

Jak sama nazwa wskazuje, dance aerobik zawiera elementy tańca. Jeżeli choreografia opiera się na krokach tańców latynoamerykańskich, to zajęcia mogą być nazywane zumbą.  Często wykorzystywane są także inne tańce, na przykład hip-hop albo funky. Dance aerobik służy przede wszystkim poprawie kondycji i koordynacji ruchowej. Według wielu uczestników takie trening pozytywnie wpływa na samopoczucie psychiczne i ułatwia zachowanie szczupłej sylwetki.

CROSSFIT

Polubią go wyłącznie ci, którzy preferują bardzo intensywny trening. Jest to w pełni zrozumiałe, ponieważ crossfit został opracowany dla pracowników wojska, służb specjalny i policji. Ze względu na wysoką intensywność trening trwa nie dłużej niż pół godziny i nie powinien być wybierany przez osoby, które dotąd nie uprawiały żadnego sportu. Podczas zajęć należy wykonywać ćwiczenia bardzo szybko, żeby zdążyć wykonać jak najwięcej powtórzeń. Ćwiczenia powinny angażować jak najwięcej mięśni. Po każdej serii następuje krótka przerwa. Taki trening służy ogólnemu rozwojowi, poprawie siły, wytrzymałości i wydolności.

AQUA FITNESS

Kluby sportowe dysponujące basenem często organizują zajęcia z aerobiku wodnego. Jedną z najważniejszych zalet takiego treningu jest odciążenie układu kostno-stawowego. Aerobik wodny korzystnie wpływa na ogólną kondycję i stan zdrowia, podobnie jak pływanie. Jest polecany między innymi osobom starszym. Trening może składać się z różnych elementów, na przykład marszu water walking, water jogging i gier dostosowanych do warunków wodnych. Wiele osób zastanawia się nad tym czy aqua aerobik jest dobrą propozycją dla osób niepotrafiących pływać. Wiele zależy od tego czy zajęcia odbywają się na płytkim czy na głębokim basenie. W przypadku większej głębokości można ćwiczyć z przyborami wypornościowymi, jednak niektórzy mogą mieć problem z przełamaniem lęku przed głęboką wodą.

Przedstawione powyżej formy fitnessu to najbardziej popularne rodzaje treningów. W ofertach klubów fitness można odnaleźć także inne zajęcia, a z roku na rok przybywają nowe propozycje. Wybierając zajęcia należy wziąć pod uwagę przede wszystkim swój stan zdrowia i kondycję oraz cele, jakie pragnie się uzyskać.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Trening

More in Trening

Jak budować masę mięśniową?

Julia Cichaczewska2 lutego, 2024

Jakie czynności spalają najwięcej kalorii?

Julia Cichaczewska24 stycznia, 2024

Ćwiczenia na odchudzanie – jakie są najlepsze?

Julia Cichaczewska19 grudnia, 2023

Pierwszy raz w siłowni – przewodnik dla początkujących

Julia Cichaczewska24 listopada, 2023

Trening a przeziębienie – czy warto ćwiczyć w trakcie choroby?

Julia Cichaczewska9 listopada, 2023

Trening HIIT – klucz do szybkich efektów czy modny trend?

Julia Cichaczewska20 października, 2023

Wpływ kofeiny na trening – jak kofeina wpływa na naszą wydajność podczas ćwiczeń?

Julia Cichaczewska26 września, 2023

Kobiety a trening siłowy – przełamując mity, budując siłę i pewność siebie

spalacze9 maja, 2023

Optymalizacja treningu: Jak uzyskać lepsze rezultaty i uniknąć kontuzji

spalacze14 kwietnia, 2023

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone