Dietetyka i zdrowe odżywianie

Rodzaje żywności funkcjonalnej

Rodzaje żywności funkcjonalnej

Żywność funkcjonalna to nowość na rynku. Od pewnego czasu w sklepach pojawia się coraz więcej produktów, które nazywane się przez producentów żywnością funkcjonalną. Jednak nie wiele osób zdaje sobie sprawę, co to w ogóle znaczy.

Żywność funkcjonalna to produkty, których zadaniem jest dostarczenie do organizmu człowieka niezbędnych składników odżywczych. Jednak to nie wszystko, powinny mieć one również korzystny wpływ na pracę organizmu. Wiele osób twierdzi, że sięgając po żywność funkcjonalną, możemy w prosty sposób przyczynić się do poprawy kondycji zdrowia. Ich podstawowym zadaniem jest zmniejszanie poziomu złego cholesterolu, a także wzmocnienie pracy układu immunologicznego.

Mimo tego, że na rynku pojawia się tak wiele rodzajów żywności funkcjonalnej, to jedynie połowa z produktów, które nazywane są tym mianem, mają korzystne działanie i spełniają wszystkie wymogi.

Co musisz wiedzieć o żywności funkcjonalnej

Żywność funkcjonalna jest popularna na rynku w Stanach Zjednoczonych, Europie, a także Japonii. W Japonii stanowi ona ponad 30 procent żywności, która sprzedawana jest  w sklepach. Zadaniem tych produktów jest poprawienie kondycji organizmu, a to dzięki temu, że dostarczają one do organizmu cenne składniki odżywcze. Od kiedy żywność funkcjonalna pojawiła się na rynku, cieszy się ona niesłabnącą popularnością i coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z jej korzystnego działania.

A mimo to specjaliści uważają, że po spożywaniu żywności funkcjonalnej nie możemy spodziewać się cudów. Nie sprawi ona, że choroby znikną, a średnia długość życia się wydłuży. Mimo tego, że są one bogate w cenne składniki odżywcze, nie powinno się ich stosować za często. Tak jak w przypadku suplementów diety, żywność funkcjonalna nie może zastępować nam dobrze zbilansowanej diety.

Czym dokładnie jest żywność funkcjonalna?

Przez wiele osób żywność funkcjonalna porównywana jest do zasad żywienia osób z Dalekiego Wschodu. Tam żywność jest bardzo często traktowana jako lekarstwo na niektóre schorzenia. I to właśnie dlatego powstała żywność funkcjonalna. Za tego rodzaju produkty uznaje się preparaty, które mają w sobie cenne składniki odżywcze, zwłaszcza te pochodzenia naturalnego. W żywności funkcjonalnej koniecznie powinny znaleźć się:

  • Różnego rodzaju witaminy,
  • Wszystkie minerały,
  • Białka,
  • Błonnik,
  • Kwasy omega-3,
  • Kwasy omega-6,
  • Kwasy omega-9.

Za produkty funkcjonalne można uznać odżywki białkowe oraz węglowodanowe, a także innego rodzaju suplementy diety dla sportowców. Przez niektórych mieszanki mleka dla niemowląt również nazywane są mianem funkcjonalnych.

Tego rodzaju produkty doskonale nadają się dla osób, które mają uczulenie pokarmowe, czyli nie zawierają w sobie glutenu. Mogą być także bezpieczne dla osób cierpiących z powodu cukrzycy.

Zgodnie z raportem na temat żywności funkcjonalnej jej zadaniem jest przyczynienie się do poprawienia pracy całego organizmu, a to dzięki temu, że dostarcza ona do organizmu cenne składniki odżywcze.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dietetyka i zdrowe odżywianie

More in Dietetyka i zdrowe odżywianie

Naturalne spalacze tłuszczu – Jakie produkty mogą wspomagać proces spalania tłuszczu?

admin22 września, 2023

Zdrowe odżywianie: klucz do sukcesu – porady dietetyczne, nowości

spalacze11 kwietnia, 2023

Zdrowe zamienniki słodyczy – sprawdź czym zastąpić słodycze

spalacze29 marca, 2023

Czy jedzenie grzybów jest bezpieczne?

Redakcja23 września, 2021

Czym jest deficyt kaloryczny i jak go obliczyć?

Spalacze.pl9 września, 2021

Grzyby nootropowe do kawy

Redakcja1 września, 2021

Przepisy na posiłki z odżywki białkowej

Monika17 czerwca, 2021

Czasowa głodówka: Co to takiego? Czy warto spróbować?

Sylwia16 czerwca, 2021

Dietetyczne sosy – sosy zero kalorii

Redakcja15 czerwca, 2021

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone