Zdrowie

Rwa udowa – kiedy się pojawia i jak ją leczyć?

Rwa udowa – kiedy się pojawia i jak ją leczyć?

Rwa udowa pojawia się zazwyczaj w niespodziewanym momencie. Przeszywający ból paraliżuje i powoduje dyskomfort pleców i nóg. Ból ten nieraz nie pozwala na wyjście z łóżka. Może pojawić się przez kichnięcie, a nawet podczas wykonywania podstawowych czynności. W dłuższej perspektywie prowadzi do mrowienia kończyn i ma tendencję do częstego nawracania. Skąd bierze się rwa udowa i co należy zrobić, by skuteczne uchronić przed nią kręgosłup?

Czym jest rwa udowa?

Rwa udowa jest potocznie uznawana za atak korzonków nerwowych. Jest to zespół objawów, które są związane z uciskiem nerwu kulszowego. Jest to największy nerw obwodowy, który znajduje się w organizmie człowieka. Nerw kulszowy ciągnie się od tylnej części uda, aż do stopy, a przechodzi przy tym przez goleń. Przy rwie udowej pojawia się nagły ból, który jest wyjątkowo charakterystyczny. Jest wyjątkowo uciążliwy, a obejmuje okolicę lędźwiową. Podczas ataku pojawić się może uczucie drętwienia poszczególnych odcinków kręgosłupa. Ból pojawia się przez mechaniczny nacisk na korzenie nerwowe, który wywarty jest przez tarcze międzykręgowe, które są najprawdopodobniej uszkodzone. Ta dolegliwość pojawia się najczęściej przez zwyrodnienie kręgosłupa. Jest to problem, który pojawić się może wraz z wiekiem, jednak może pojawić się również u osób młodszych.

Czym są korzonki?

Korzonki są pęcherzykami włókien nerwowych, które odchodzą od rdzenia kręgowego przechodząc przez poszczególne kręgi. Odchodzą one od szyi aż po lędźwie. Po obu stronach rdzenia występują po dwa korzonki. Przez to, jak są one ułożone w organizmie człowieka, stają się tak wrażliwe na wszystkie zmiany, które pojawić się mogą w kręgosłupie i jego okolicach. Jeżeli dochodzi do jakiejkolwiek dolegliwości związanej z korzonkami, to objawia się to silnym bólem, który utrudnia normalne funkcjonowanie.

Rodzaje rwy

Istnieją różne rodzaje ataków rwy. Jest rwa ramienna, która objawia się promieniowaniem bólu od ramienia aż do szyi. Ból dochodzić może aż do końca ręki. Przy ataku często pojawia się drętwienie lub niedowłady mięśni. Rwa kulszowa to ból w lędźwiach, pośladkach, który biegnie przez całą nogę aż do palca u stopy. Pojawić się przy tym mogą przykurcze i niedowłady mięśni. Ostatnia to rwa udowa, która obejmuje odcinek lędźwiowy i krzyżowy. Ból przebiega przez przednie ścianki nogi. Przy ataku mogą pojawić się niedowłady i przykurcze mięśni.

Zapobieganie i leczenie rwy udowej

Rwę udową leczy się długo i jest to bardzo kosztowne. To właśnie dlatego znacznie lepiej zapobiegać atakom, a do tego jest konieczne dbanie o zdrowie kręgosłupa. Warto pamiętać, by podczas siedzenia równomiernie obciążać pośladki i plecy. Nie powinno się przenosić ciężkich rzeczy. Najlepiej przesuwać je po podłodze, jeżeli jest to możliwe.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

More in Zdrowie

Wpływ genów i bakterii na nadwagę

RedakcjaLipiec 3, 2019

Niedokrwistość związana z niedoborem żelaza. Jakie są objawy, jakie skutki, jak leczyć?

SylwiaCzerwiec 15, 2019

Jak zatrzymać proces starzenia?

KlaudiaCzerwiec 14, 2019

Dlaczego masz problemy z koncentracją?

KlaudiaCzerwiec 13, 2019

Czynniki, które odpowiadają za otyłość u dzieci

KlaudiaCzerwiec 12, 2019

Czy sport pomaga w rzuceniu palenia?

KlaudiaCzerwiec 11, 2019

Brak ruchu, jest zagrożeniem dla zdrowia

KlaudiaCzerwiec 8, 2019

Zgaga – przyczyny, objawy, leczenie

MonikaMaj 20, 2019

Wzdęcia – diagnostyka i leczenie

MonikaMaj 20, 2019

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone