Zdrowie

Rwa udowa – kiedy się pojawia i jak ją leczyć?

Rwa udowa – kiedy się pojawia i jak ją leczyć?

Rwa udowa pojawia się zazwyczaj w niespodziewanym momencie. Przeszywający ból paraliżuje i powoduje dyskomfort pleców i nóg. Ból ten nieraz nie pozwala na wyjście z łóżka. Może pojawić się przez kichnięcie, a nawet podczas wykonywania podstawowych czynności. W dłuższej perspektywie prowadzi do mrowienia kończyn i ma tendencję do częstego nawracania. Skąd bierze się rwa udowa i co należy zrobić, by skuteczne uchronić przed nią kręgosłup?

Czym jest rwa udowa?

Rwa udowa jest potocznie uznawana za atak korzonków nerwowych. Jest to zespół objawów, które są związane z uciskiem nerwu kulszowego. Jest to największy nerw obwodowy, który znajduje się w organizmie człowieka. Nerw kulszowy ciągnie się od tylnej części uda, aż do stopy, a przechodzi przy tym przez goleń. Przy rwie udowej pojawia się nagły ból, który jest wyjątkowo charakterystyczny. Jest wyjątkowo uciążliwy, a obejmuje okolicę lędźwiową. Podczas ataku pojawić się może uczucie drętwienia poszczególnych odcinków kręgosłupa. Ból pojawia się przez mechaniczny nacisk na korzenie nerwowe, który wywarty jest przez tarcze międzykręgowe, które są najprawdopodobniej uszkodzone. Ta dolegliwość pojawia się najczęściej przez zwyrodnienie kręgosłupa. Jest to problem, który pojawić się może wraz z wiekiem, jednak może pojawić się również u osób młodszych.

Czym są korzonki?

Korzonki są pęcherzykami włókien nerwowych, które odchodzą od rdzenia kręgowego przechodząc przez poszczególne kręgi. Odchodzą one od szyi aż po lędźwie. Po obu stronach rdzenia występują po dwa korzonki. Przez to, jak są one ułożone w organizmie człowieka, stają się tak wrażliwe na wszystkie zmiany, które pojawić się mogą w kręgosłupie i jego okolicach. Jeżeli dochodzi do jakiejkolwiek dolegliwości związanej z korzonkami, to objawia się to silnym bólem, który utrudnia normalne funkcjonowanie.

Rodzaje rwy

Istnieją różne rodzaje ataków rwy. Jest rwa ramienna, która objawia się promieniowaniem bólu od ramienia aż do szyi. Ból dochodzić może aż do końca ręki. Przy ataku często pojawia się drętwienie lub niedowłady mięśni. Rwa kulszowa to ból w lędźwiach, pośladkach, który biegnie przez całą nogę aż do palca u stopy. Pojawić się przy tym mogą przykurcze i niedowłady mięśni. Ostatnia to rwa udowa, która obejmuje odcinek lędźwiowy i krzyżowy. Ból przebiega przez przednie ścianki nogi. Przy ataku mogą pojawić się niedowłady i przykurcze mięśni.

Zapobieganie i leczenie rwy udowej

Rwę udową leczy się długo i jest to bardzo kosztowne. To właśnie dlatego znacznie lepiej zapobiegać atakom, a do tego jest konieczne dbanie o zdrowie kręgosłupa. Warto pamiętać, by podczas siedzenia równomiernie obciążać pośladki i plecy. Nie powinno się przenosić ciężkich rzeczy. Najlepiej przesuwać je po podłodze, jeżeli jest to możliwe.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Zdrowie

Suplementy na serce i układ krążenia – wszystko co musisz wiedzieć

Julia Cichaczewska10 stycznia, 2024

Czy kreatyna jest bezpieczna? – skutki uboczne kreatyny

Julia Cichaczewska5 stycznia, 2024

Zdrowy styl życia – na czym polega i jak go prowadzić?

Julia Cichaczewska27 grudnia, 2023

Napoje fermentowane – sekret zdrowia i witalności

Julia Cichaczewska1 grudnia, 2023

Poznaj korzyści płynących z regularnego uprawiania sportu

Julia Cichaczewska17 listopada, 2023

Trening a przeziębienie – czy warto ćwiczyć w trakcie choroby?

Julia Cichaczewska9 listopada, 2023

SIBO – wszystko co musisz wiedzieć

Julia Cichaczewska13 października, 2023

Wpływ kofeiny na trening – jak kofeina wpływa na naszą wydajność podczas ćwiczeń?

Julia Cichaczewska26 września, 2023

Optymalizacja procesu odchudzania – skuteczne metody i błędy do uniknięcia

spalacze15 września, 2023

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone