Ryż to znany składnik pożywienia od wieków. Niezwykłe ziarno dające siły i energię naszemu organizmowi. Bogactwo odmian i jego cudowny smak, a także możliwości kulinarnych połączeń sprawiają, że jest to jeden z najważniejszych produktów żywnościowych na świecie.
Pochodzenie ryżu
Indie i Chiny to kraje, w których zapoczątkowano już ponad 5 tysięcy lat temu uprawę ryżu. W tych krajach rozpoczęły się intensywne hodowle i rozwój jeżeli chodzi o nowe odmiany tego ziarna. Potem także cudowny smak docenili Egipcjanie i Grecy. Następne w Afryce powstawały nowe plantacje tego ziarna. Wreszcie Europa i stopniowo cały świat odkryły ryż jako składnik nie tylko diety lekkostrawnej, ale także zaczęto tworzyć takie potrawy jak risotto czy egzotyczną paellę. Nie bez powodu aktualne to włosi produkują najwięcej ryżu i w wersji klasycznej i odmianach coraz to nowszych. Jest to jedno z najbardziej uniwersalnych zbóż ponieważ można go przetwarzać mąkę, płatki i ziarna.
Właściwości ryżu
Ryż przede wszystkim zawiera bardzo mało tłuszczu, a bardzo dużo łatwo przyswajalnych węglowodanów. Zawiera bogactwo witamin z grupy B ( B1, B2, PP), a także witaminę E. Ze względu na bogactwo potasu wpływającego na pracę mięśni i serca jest polecany w dużych ilościach dla sportowców i dla osób osłabionych w okresie rekonwalescencji. Ze względu na to ,że nie zawiera glutenu jest podstawowym środkiem żywnościowym dla dzieci przy diecie bezglutenowej, w alergiach, przy celiakii. Ryż jest także skutecznym naturalnym lekiem przy biegunkach.
Rodzaje ryżu
Najbardziej popularnym, znanym i klasycznym jest ryż biały. Każdy z nas go zna. Jednak warto poznać i inne bardzo ciekawe odmiany tego zbożowego przysmaku.
Ryż biały
Ma łagodny i neutralny smak, ale jednocześnie najmniej walorów smakowych. Dlatego nie bez powodu ma nazwę polerowanego.
Ryż brązowy
Jest pozbawiony niejadalnej łuski. Przez to właśnie ma dużo składników odżywczych. Nadaje się do różnych farszów i jako dodatek do mięs.
Ryż parboiled
To ryż poddawany działaniu pary wodnej pod wysokim ciśnieniem. Dlatego jest specyficzny w smaku. Dzięki temu procesowi zachowuje w sobie podobnie jak poprzednio opisywany ryż pomimo obróbki najwięcej witamin i składników mineralnych. Jest lekko złotawy.
Ryż basmati
Jest długoziarnisty, aromatyczny. Bardzo sypki. Idealnie pasuje do ryb i mięsa drobiowego
Ryż arborio
To wyjątkowo kleisty ryż o zaokrąglonych łuskach wykorzystywany do kleików i risotto. Stanowi odmianę krótkoziarnistą.
Ryż jaśminowy
Jak sama nazwa może wskazywać ma aromat jaśminowy. Pochodzi z Tajlandii. Jest niezastąpiony do potraw kuchni tajskiej. Idealny dla dzieci jako ryż ze słodkimi dodatkami.
Ryż dziki
Rośnie w Ameryce Północnej. Jest to inaczej owies wodny. Nie jest ryżem typowo. Ma ciemne ziarna i intensywny orzechowy smak. Idealny do dziczyzny i ryb. Sprzedawany jest najczęściej jako miks z ryżem w woreczkach.
Ryż czerwony
To ryż niepolerowany, średnioziarnisty. Jest dodatkiem do sałatek i ryb. Wyśmienicie smakuje z warzywami.
Ryż amerykański
To także biały i lekko pulchnawy ryż o słodkim posmaku. Do deserów wyśmienity.
Ryż jak możemy zauważyć ma wiele zastosowań ale i rodzaje tego ziarna i ich bogactwo sprawiają, że to bardzo twórczy składnik do naszych doświadczeń kulinarnych.
Facebook
RSS