Zdrowie

Selen na choroby tarczycy

Selen na choroby tarczycy

Od lat stosuje się praktykę leczenia chorób tarczycy i nowotworów przy pomocy preparatów selenu. Jest to pierwiastek, który wchodzi w skład enzymów, które biorą udział w produkcji i rozkładzie hormonów produkowanych przez tarczycę oraz enzymów zwanych antyoksydacyjnymi. To właśnie dlatego pojawił się pomysł, by podawać go w celach leczniczych. Do tej pory nie pojawiły się jednak żadne badania, które potwierdziłyby, czy selen jest skuteczny w leczeniu owych schorzeń. Mimo wielu prób selen nie przyczynił się do trwałego usunięcia chorób tarczycy, a stosowanie pierwiastka w nadmiarze może prowadzić do skutków ubocznych. Dlaczego tak jest? Na to pytanie znajdziesz odpowiedź poniżej.

Czy selen pomaga w leczeniu?

To pytanie często pojawia się przy problemach z tarczycą. Wiele osób zastanawia się, czy leczenie selenem może okazać się skuteczną kuracją. Wypowiedzi na ten temat, zwłaszcza te dotyczące suplementacji są trudne. Opinie na ten temat są równe, a dodatkowo w grę wchodzi aktywność reklamowa. Warto jednak wspomnieć, że liczą się wypowiedzi, które są oparte nie na własnych doświadczeniach, czy zadaniu, a są potwierdzeniem medycyny opartej na faktach. Tylko takie opinie mają rzeczywiste odniesienie do danej sprawy.

Jaką rolę ma selen w organizmie?

Selen jest pierwiastkiem wchodzącym w skład aktywnych enzymów antyoksydacyjnych. Znajduje się ona w tioreduktazie, GPx i innych. W wielu chorobach, które są powodowane nadmiarem wolnych rodników, czyli gromadzeniu się aktywnych form tlenowych w organizmie, stosuje się koncepcję suplementacji selenu, jako rodzaj terapii, który ma przeciwdziałać mechanizmom schorzeń. W selenie pokładano nadzieję, ponieważ miał on zapobiegać chorobom nowotworowym, w szczególności wątroby i prostaty. Ma również wpływ na choroby degeneracyjne układu nerwowego, zapobiegając rozwojowi choroby Parkinsona i Alzhaimera.  Dodatkowo selen jest składnikiem dejodynaz, a te przekształcają tyroksynę T4 do formy trójjodotyroniny T3, a także inaktywują hormony tarczycy. Z tego względu naturalne wydawało się stosowanie selenu w chorobach tarczycy, ponieważ większość zaburzeń powodowanych jest przez wolne rodniki.

Efekty stosowania selenu

Badania wykazały, że przyjmowanie preparatów selenu u kobiet w ciąży w formie selenometioniny w określonych dawkach (100-200ug) zmniejsza ryzyko rozwoju poporodowego zapalenia tarczycy. Kolejne badania wykazują, że terapia selenem przy chorobie Hashimoto w dawkach 80-200 ug spowoduje spadek poziomu przeciwciał ATPO, a także podniesie stężenie FT3 I FT4. Te badania stanowiły potwierdzenie dla słusznego rekomendowania preparatów selenu w leczeniu chorób tarczycy. Trzeba jednak zaznaczyć, że mimo takiego postepowania choroby w przypadku stosowania selenu leczniczo, pierwiastek ten nie był w stanie doprowadzić do całkowitej remisji, czyli ystąpienia choroby, a także nie zmieniało się stężenie tyroksyny, czyli syntetycznego hormonu tarczycy.

Dodatkowo na niektórych terenach odkryto, że dodatkowa suplementacja selenem w przypadku choroby Hashimoto nie dawała żadnych efektów.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Zdrowie

Suplementy na serce i układ krążenia – wszystko co musisz wiedzieć

Julia Cichaczewska10 stycznia, 2024

Czy kreatyna jest bezpieczna? – skutki uboczne kreatyny

Julia Cichaczewska5 stycznia, 2024

Zdrowy styl życia – na czym polega i jak go prowadzić?

Julia Cichaczewska27 grudnia, 2023

Napoje fermentowane – sekret zdrowia i witalności

Julia Cichaczewska1 grudnia, 2023

Poznaj korzyści płynących z regularnego uprawiania sportu

Julia Cichaczewska17 listopada, 2023

Trening a przeziębienie – czy warto ćwiczyć w trakcie choroby?

Julia Cichaczewska9 listopada, 2023

SIBO – wszystko co musisz wiedzieć

Julia Cichaczewska13 października, 2023

Wpływ kofeiny na trening – jak kofeina wpływa na naszą wydajność podczas ćwiczeń?

Julia Cichaczewska26 września, 2023

Optymalizacja procesu odchudzania – skuteczne metody i błędy do uniknięcia

spalacze15 września, 2023

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone