Suplementacja

Sen – dobry na wszystko?

Sen – dobry na wszystko?

Na temat snu można byłoby napisać jeszcze niejedną książkę. Z każdej niemal strony słyszymy, jak ważną rolę odgrywa on w codziennym życiu i jak duże znaczenie ma w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Sen to możliwość zyskania maksymalnej regeneracji, wyciszenia organizmu i otrzymania kolejnej porcji energii na następny dzień. Sen jest istotnym elementem oczywiście osób aktywnie spędzających czas i uprawiających sporty, ale również i wszystkich nas, ludzi stawiających na zdrowe ciało niezależnie od wieku.

Dziś chcemy skupić się na negatywnych skutkach związanych z małą ilością snu dotyczącą otyłości. Bo to, że brak snu wpływa na nasze zmęczenie, rozdrażnienie, brak koncentracji, problemy z pamięcią i ogólnym funkcjonowaniem to wiemy. Ale że może wpływać na nasze kilogramy?

W dzisiejszych czasach śpimy coraz mniej. Żyjemy w ciągłym pędzie i zabieganiu. Bierzemy na barki coraz więcej, sięgamy po coraz to odważniejsze zadania, z jednej pracy biegniemy do kolejnej, w międzyczasie zakupy, trening, ulubiony serial. A gdzie w tym wszystkim jest sen?

Sen a nadwaga

Jak to w każdym przypadku, tak również i tutaj najważniejszym elementem są przeprowadzone badania, bowiem to właśnie na ich podstawie jesteśmy w stanie określić o co w tym wszystkim tak naprawdę chodzi. I tak:

Przebadano dwie grupy, w których celem było sprawdzenie czy niedostateczna ilość snu może mieć wpływ na utratę masy ciała, tkanki tłuszczowej i beztłuszczowej masy ciała. Wzięto również pod uwagę hormon głodu sprawdzając poziom greliny oraz hormon sytości badając poziom leptyny.

Jedna grupa miała spożywać określoną ilość kalorii i spać codziennie przez 7 dni po 6h20minut. Druga grupa miała jeść więcej, a do tego przez 5 dni spać po 1,5h mniej, a w weekend tyle ile chciała. Wyniki wielu zaskoczyły.

Okazało się bowiem, że w przypadku jednej i drugiej grupy wyniki w kwestii spadku masy ciała były praktycznie takie same. Jedna grupa mimo że jadła więcej, spała regularnie, druga jadła mniej, ale ten sen był ograniczony. Skoro wyniki obydwu grup były takie same, sen miał tutaj bardzo duże znaczenie. Co więcej patrząc na pozostałe wyniki w przypadku osób, gdzie sen był krótszy spadek masy ciała dotyczył w większości LBM- beztłuszczowej masy ciała, zaś u śpiących dłużej FBM- tkanki tłuszczowej. Co więcej okazało się, że nawet jeśli po pięciu dniach słabego snu ktoś w weekend śpi dłużej to nie jest on w stanie nadrobić zaległości i doprowadzić organizm do normalnego stanu.

Nie musimy chyba dalej prowadzić rozważań, czy sen faktycznie może mieć wpływ na to, jak wyglądamy. Może i badania to w pełni potwierdzają. Tak więc jak sen ważny jest dla naszego dobrego samopoczucia, dla siły i chęci do życia, dla ogólnej dobrej kondycji, tak równie ważny jest również i do zapewnienia odpowiedniego wyglądu w kwestii wagi. Sen jest lekarstwem na wszystko, dlatego też jeśli nadmiar obowiązków nie daje nam możliwości spania regularnie przez określoną ilość godzin to bez wątpienia należy zmienić priorytety, bowiem czy jest coś bardziej wartościowego niż nasze zdrowie i życie?

 

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Suplementacja

More in Suplementacja

Czy warto stosować spalacze tłuszczu?

Julia Cichaczewska6 lutego, 2024

Czy kreatyna jest bezpieczna? – skutki uboczne kreatyny

Julia Cichaczewska5 stycznia, 2024

Suplementy na lepsze trawienie – co wybrać?

Julia Cichaczewska14 grudnia, 2023

Odchudzanie – jak efektywnie spalić tłuszcz?

spalacze11 września, 2023

Jakie suplementy stosować, by nasilić spalanie tłuszczu? Przegląd najpopularniejszych i skutecznych wspomagaczy

spalacze17 marca, 2023
witamina b12 kapsułki i tabletki

Witamina B12 – działanie, dawkowanie oraz przeciwwskazania.

spalacze18 września, 2021

Koenzym Q10 – zastosowanie i korzyści. Czy koenzym może pomóc w walce z koronawirusem?

spalacze25 sierpnia, 2021

Przepisy na posiłki z odżywki białkowej

Monika17 czerwca, 2021

Najmocniejsze spalacze tłuszczu – ranking 2021

spalacze6 czerwca, 2021

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone