Odchudzanie

Senior na diecie redukcyjnej

Senior na diecie redukcyjnej

Wraz z wiekiem pogarsza się metabolizm, dlatego zachowanie szczupłej sylwetki jest coraz trudniejsze. U kobiet dodatkowy problem stanowią zmiany hormonalne związane z menopauzą. Nie oznacza to jednak, że seniorzy nie mogą skutecznie walczyć z nadwagą. Zachowanie właściwej masy ciała po 60 roku życia jest bardzo ważne, ponieważ nadmierne kilogramy w połączeniu z podeszłym wiekiem oznaczają wysokie ryzyko poważnych problemów zdrowotnych.

Dieta dla seniora

Ze względu na osłabienie metabolizmu istotne jest przestrzeganie regularności posiłków. Seniorzy powinni jeść pięć razy dziennie o stałych porach. Należy pamiętać, że po przekroczeniu 50 roku życia zapotrzebowanie energetyczne spada o 300 kcal. Nasilenie procesów katabolicznych powoduje, że osoby starsze potrzebują dużej ilości pełnowartościowego białka. W jadłospisie powinny zatem znaleźć się takie produkty jak nabiał, ryby, soja albo komosa ryżowa. Nie może w niej zabraknąć także produktów bogatych w błonnik pokarmowy, który reguluje pracę jelit, a tym samym zapobiega zaparciom. Warto sięgać po produkty zbożowe, takie jak kasza gryczana, pieczywo żytnie i graham, otręby i płatki zbożowe. Błonnik znajduje się także w wielu owocach i warzywach, szczególności w nasionach roślin strączkowych. Kolejnym ważnym elementem diety jest woda. Osoby starsze często nie przywiązują wagi do właściwego nawodnienia organizmu, co nie tylko utrudnia odchudzanie, lecz także może stanowić przyczynę nieprzyjemnych dolegliwości. Dobrym wyborem są napary z ziół, które wspomagają trawienie, na przykład mięta i szałwia. Z jadłospisu należy wyeliminować potrawy smażone oraz produkty wzdymające.

Cukier najlepiej zastąpić naturalnymi słodzikami.

Suplementacja

Uzupełnieniem diety mogą być suplementy, które dostarczają składników odżywczych niezbędnych dla prawidłowej przemiany materii. Dobre efekty może uzyskać także dzięki regularnemu uzupełnianiu poziomu l-karnityny, która przyśpiesza spalanie tkanki tłuszczowej i zwiększa niezbędną do wysiłku energię. Organizm człowieka potrzebuje około 20-25 g l-karnityny, ale sam jest w stanie wytworzyć tylko jej niewielką ilość.

Sport dla seniora

Ruch jest potrzebny każdemu człowiekowi, bez względu na wiek. Ludzie starsi nie stanowią pod tym względem żadnego wyjątku. Regularną aktywność fizyczną zaleca się szczególnie tym seniorom, których waga jest zbyt wysoka. Odchudzanie po 60 roku życia jest skomplikowane, dlatego ważne jest to, aby dobra dieta redukcyjna była połączona ze sportem, dostosowanym do stanu zdrowia. Istnieje wiele form aktywności, które można polecić osobom starszym.

Pływanie i aqua aerobik

Godzina pływania pozwala na spalenie nawet 460 kcal, dlatego regularne wizyty na basenie znacznie ułatwiają walkę z nadwagą. Jednak nie jest to jedyna korzyść, jaką z pływania mogą czerpać seniorzy. Ta forma aktywności ma korzystny wpływ na układ kostno-stawowy, na problemy z którym skarży się wiele starszych osób. Pływanie angażuje niemal wszystkie mięśnie ciała. Wzmocnione zostają w szczególności mięśnie pleców, ramion i nóg. Korzystając z pływalni można także wzmocnić układ krwionośny i oddechowy. Oprócz pływania seniorom można polecić aqua aerobik. W większych miastach organizowane są specjalne zajęcia aerobiki wodnego dla osób starszych. Aktywność w wodzie to bardzo dobry sposób na poprawę wytrzymałości, gibkości i koordynacji ruchowej. W trakcie zajęć z aqua aerobiku często wykonywane są także ćwiczenia terapeutyczne, które łagodzą dolegliwości takie jak bóle stawów i kręgosłupa. Aerobik wodny to także doskonała okazja do poszerzenia grona znajomych, dlatego do udziału w takich zajęciach zachęca się osoby, które czują się osamotnione.

Nordic walking

Nordic walking to kolejna forma aktywności, która angażuje znaczną część mięśni. Dzięki zastosowaniu kijów zostanie ograniczone obciążenie stawów, z powodu którego wielu seniorów nie może pozwolić sobie na zwykłe marsze. Nie bez znaczenia jest fakt, że nordic walking to sport, który uprawia się na świeżym powietrzu, co oznacza lepsze dotlenienie organizmu, a także korzystnie wpływa na układ krążenia i układ oddechowy. Regularne marsze regulują ciśnienie krwi, ograniczają ryzyko chorób serca i układu krążenia oraz osteoporozy. Na spacer z kijami można wybrać się samemu, a także w towarzystwie, dlatego jest to dobra propozycja zarówno dla indywidualistów, jak i dla tych, którzy lubią uprawiać sport razem ze znajomymi.

Jazda na rowerze

Innym sportem uprawianym na świeżym powietrzu jest jazda na rowerze. Tę formę aktywności można polecić w szczególności seniorom, którzy chcieliby zadbać o kondycję swoich żył. W trakcie jazdy na rowerze unoszące się mięśnie nóg powodują nacisk na żyły i wspomagają pompowanie krwi do serca. Regularne przejażdżki wzmacniają układ odpornościowy, obniżają poziom cholesterolu, a także pomagają kontrolować ciśnienie tętnicze. Seniorzy, podobnie jak wszyscy inni rowerzyści, powinni przestrzegać zasad bezpiecznej jazdy. Rower musi być wyposażony w co najmniej jeden hamulec oraz dzwonek, a rowerzysta powinien mieć na sobie kamizelkę odblaskową i kask.

Taniec

Nigdy nie jest za późno na to, by nauczyć się dobrze tańczyć. Taniec to bardzo dobra propozycja dla osób, które są narażone na rozwój chorób układu krążenia. Badania przeprowadzone we Włoszech potwierdziły jego korzystny wpływ na stan zdrowia pacjentów, u których zdiagnozowano niewydolność serca. Taniec rozciąga i wzmacnia mięśnie, a także poprawia koordynację ruchową. Co więcej, pozwala na rozładowanie emocji i działa odstresowująco, a nawet łagodzi objawy depresji, ze względu na regulację poziomu serotoniny i dopaminy.

Odchudzanie w podeszłym wieku powinno być dobrze zaplanowane. Dietę oraz aktywność fizyczną trzeba dostosować do stanu zdrowia. Planując jadłospis trzeba także wziąć pod uwagę zapotrzebowanie na składniki odżywcze, które u seniorów jest inne niż u osób młodszych. Wyłącznie dzięki połączeniu zdrowej diety i ruchu można uzyskać satysfakcjonujące rezultaty i pozbyć się nadmiernych kilogramów.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Odchudzanie

More in Odchudzanie

Berberyna a odchudzanie

spalaczeLipiec 31, 2020

Adaptacje metaboliczne — co zrobić, gdy odchudzanie przestaje przynosić skutki?

Spalacze.plLipiec 21, 2020

Napoje bezcukrowe są zdradliwe przy przerywanym poście

SylwiaLipiec 15, 2020

8 nawyków, które pomogą Ci zadbać o sylwetkę

Spalacze.plLipiec 13, 2020

Kapsaicyna – naturalny spalacz tłuszczu. W czym znajdziemy kapsaicynę?

Spalacze.plLipiec 10, 2020

5 rzeczy, które musisz wiedzieć przed odchudzaniem

SylwiaCzerwiec 25, 2020

Jaką rolę w odchudzaniu odgrywa witamina D?

RedakcjaCzerwiec 23, 2020

Jak jeździć na rowerze, by spalić tłuszcz?

Spalacze.plCzerwiec 16, 2020

Głodówka jako sposób na odchudzanie? Niekoniecznie!

Spalacze.plCzerwiec 2, 2020

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone