Zdrowie

Najlepsze źródła magnezu i dlaczego jest tak ważny?

Najlepsze źródła magnezu i dlaczego jest tak ważny?

„Źródło magnezu” – tę lub podobną informację znajdziesz na opakowaniach wielu produktów spożywczych. Ale czy wiesz dlaczego magnez jest tak ważny i jaką rolę w Twoim organizmie pełni? Przede wszystkim zaś: czy wiesz, skąd go czerpać? Sprawdź, czy w Twojej diecie znajdują się te produkty!

Rola magnezu w organizmie

Z czym kojarzy się nam magnez? Głównie z nieprzyjemnymi skurczami. To właśnie wtedy mówi się o wypłukaniu magnezu z organizmu lub po prostu, o jego niedoborach. Istotnie, magnez pełni rolę regulacyjną w organizmie, a jego niedobór może prowadzić nie tylko do nieprawidłowej pracy mięśni, ale i układu sercowo-naczyniowego, nerwowego czy do przewlekłego zmęczenia.

Zwany także „pierwiastkiem życia” magnez reguluje dostawy energii do tkanek i komórek organizmu. Dba także o jak najlepsze jej wyzwalanie, biorąc udział w syntezie oraz rozpadzie adenozynotrifosforanu (ATP). Ze względu na udział w wielu szlakach metabolicznych niedobory magnezu mogą wywoływać uczucie ciągłego zmęczenia lub rozdrażnienia oraz być przeszkodą w sprawnym działaniu – zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Ponadto magnez działa przeciwzawałowo, przeciwzapalnie oraz przeciwanafilaktycznie. Jego prawidłowy poziom zapobiega też zwapnieniom układu krwionośnego i stanom arteriosklerotycznym. A to tylko początek jego pozytywnego wpływu na zdrowie.

Skąd bierze się niedobór magnezu?

Niedobór magnezu przede wszystkim wynika z jego niewielkiej podaży. Brak produktów bogatych w magnez w diecie co prawda można zrównoważyć suplementami, jednak warto korzystać też z naturalnych źródeł. Tym bardziej, że są łatwo dostępne i tanie. Jego braki mogą też wynikać ze spożywania produktów wypłukujących magnez z organizmu. Są to m.in. kawa (kofeina), czerwona herbata, czy alkohol. Niektóre produkty, np. tłuste mięsa, herbata czy pieczywa mogą także utrudniać wchłanianie magnezu do organizmu. Duże znaczenie ma także zubożenie gleb, w których znajduje się coraz mniej tego pierwiastka, co ma bezpośrednie przełożenie na ilość magnezu w produktach spożywczych. Nie możesz też zapomnieć o innym niezwykle ważnym powodem niedoboru magnezu – o stresie. Szybkie tempo życia to niezwykle szkodliwy czynnik.

Z jakich produktów czerpać magnez?

Być może Cię to zaskoczy, ale przede wszystkim z… wody. Woda to główne źródło magnezu w naszej diecie, dlatego nie możesz zapomnieć o jej spożyciu w ciągu dnia. Mowa oczywiście o tej zawierającej cenne minerały, jednak nie musisz kupować jej w sklepie. W wielu rejonach Polski dużą ilość magnezu zawiera zwykła woda z kranu, którą używasz do przygotowywania herbaty lub zupy. To dlatego na Twoim czajniku osiada kamień, czyli różnego rodzaju minerały. Jeśli filtrujesz wodę z kranu, pamiętaj o tym, by kupić filtr przepuszczający magnez. Wybierając sklepową wodę mineralną (nie źródlaną!) sprawdź, czy zawiera minimum 50 mg magnezu na jeden litr.

W jakich produktach znajdziemy ten cenny makroelement? Duże ilości magnezu zawierają m.in. otręby, kasza gryczana, kakao, migdały, płatki owsiane czy groch. Warto spożywać też ryby, owoce morza, szpinak, żółte sery oraz nabiał. Tym bardziej, że powyższe produkty zawierają szereg innych cennych wartości odżywczych.

Co zrobić, gdy podaż w diecie jest niewystarczająca? Sięgnij po łatwo wchłanialne suplementy magnezowe. Powinny zawierać łatwo przyswajalną formę magnezu np. chlorek, mleczan, cytrynian, chelat czy jabłczan magnezu. Dla jeszcze lepszego wchłaniania magnezu suplement powinien ponadto zawierać dodatek witaminy B6.

Podsumowując, jeśli łapią Cię skurcze, czujesz ciągłe przemęczenie oraz wpadasz w stany rozdrażnienia, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twój organizm domaga się magnezu. A potrzebuje go niemało, gdyż ok. 300 mg dziennie. Wprowadź powyższe produkty do swojego jadłospisu, a wiele Twoich problemów ze zdrowiem minie. A, najważniejsze, jeśli wybierasz suplementację magnezu za pomocą czekolady, wybierz tę gorzką z dużą zawartością kakao.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdrowie

More in Zdrowie

Suplementy na serce i układ krążenia – wszystko co musisz wiedzieć

Julia Cichaczewska10 stycznia, 2024

Czy kreatyna jest bezpieczna? – skutki uboczne kreatyny

Julia Cichaczewska5 stycznia, 2024

Zdrowy styl życia – na czym polega i jak go prowadzić?

Julia Cichaczewska27 grudnia, 2023

Napoje fermentowane – sekret zdrowia i witalności

Julia Cichaczewska1 grudnia, 2023

Poznaj korzyści płynących z regularnego uprawiania sportu

Julia Cichaczewska17 listopada, 2023

Trening a przeziębienie – czy warto ćwiczyć w trakcie choroby?

Julia Cichaczewska9 listopada, 2023

SIBO – wszystko co musisz wiedzieć

Julia Cichaczewska13 października, 2023

Wpływ kofeiny na trening – jak kofeina wpływa na naszą wydajność podczas ćwiczeń?

Julia Cichaczewska26 września, 2023

Optymalizacja procesu odchudzania – skuteczne metody i błędy do uniknięcia

spalacze15 września, 2023

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone