Nie brakuje osób, które są przekonane, że najlepszym sposobem na redukcję tkanki tłuszczowej jest ograniczenie ilości spożywanego pożywienia. Niestety, popularna dieta „MŻ” nie jest tak dobra, jak mogłoby się wydawać. Ograniczenie się do zasady jedzenia mniej może doprowadzić do spadku wagi, ale także do wielu problemów zdrowotnych.
Należy pamiętać o tym, że jedzenie to nie tylko przyjemność, lecz także sposób na dostarczenie organizmowi ważnych dla niego składników odżywczych. Ograniczając ilość pożywienia można zatem doprowadzić do niedoboru tych składników, a tym samym do wielu problemów zdrowotnych. Pierwsze objawy niedoborów to osłabienie, problemy z koncentracją, pogorszenie metabolizmu, utrata odporności i wypadanie włosów. Takie symptomy mogą świadczyć o różnych schorzeniach, ale bardzo często ich przyczynę stanowi właśnie niedobór składników odżywczych. W przypadku stosowania niewłaściwej diety przez dłuższy czas, może dojść do rozwoju takich chorób jak anemia czy zaburzenia rytmu serca, a także do zakwaszenia organizmu, zaburzeń miesiączkowania, pogorszenia stanu nerek i wątroby.
Przedstawione powyżej problemy zdrowotne mogą być skutkiem nie tylko bezmyślnego ograniczania ilości pożywienia, lecz także stosowania diety zbyt radykalnej lub niedostosowanej do swoich indywidualnych potrzeb. Istnieje kilka diet, które są odradzane przez większość lekarzy i dietetyków. Jedną z nich jest wysokotłuszczowa dieta Kwaśniewskiego, która wiąże się z dużym obciążeniem dla nerek i wątroby, a także z ryzykiem niedoboru witamin. Ponadto mogą wystąpić problemy z przemianą materii, ze względu na wykluczenie z diety błonnika, a także podwyższony poziom cholesterolu oraz osłabienie, bóle w klatce piersiowej i odwodnienie, o czym przekonało się już wiele osób, stosujących tę dietę.
Kolejną odradzaną dietą jest dieta kopenhaska, która uznawana jest za bardzo restrykcyjną. Zgodnie z założeniami, w ciągu 13 dni ubytek wagi powinien wynieść 10 kilogramów. Dziennie organizm otrzymuje od 500 do 900 kalorii. Nie trudno się domyślić, że jest to dla niego spore obciążenie, a spadek wagi to wynik przede wszystkim odwodnienia. Osoby stosujące tę dietę często narzekają na osłabienie, problemy z koncentracją, bóle głowy i pogorszenie nastroju. Co więcej, tak szybki spadek wagi oznacza poważne zagrożenie efektem jojo.
Bardzo ważne jest zatem to, aby przed rozpoczęciem odchudzania opracować dietę, która w pełni pokryje zapotrzebowanie organizmu na potrzebne mu składniki odżywcze. Najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z dietetykiem, ale można także opracować odpowiedni jadłospis samodzielnie, po zapoznaniu się z informacjami na temat zapotrzebowania na poszczególne składniki odżywcze oraz ich występowania. W przypadku wątpliwości dotyczących pokrycia zapotrzebowania na składniki odżywcze, do diety można włączyć suplementy, które zapobiegną groźnym dla zdrowia niedoborom. Osobom odchudzającym się polecane są kompleksy witamin i minerałów, które uzupełniają dietę w ważne dla organizmu substancje.
Problemy zdrowotne mogą pojawić się także w przypadku zastosowania niewłaściwych suplementów diety. Na rynku dostępnych jest coraz więcej preparatów, których producenci zapewniają, że spadek wagi nastąpi w cudowny sposób, bez aktywności fizycznej i rezygnacji z ulubionych potraw. Takie produkty są nieskuteczne, a czasem niebezpieczne dla zdrowia lub nawet życia. Najbardziej drastycznym przykładem złego wspomagania odchudzania jest tak zwana tasiemcowa, czyli połykanie larw tasiemca. Redukcja wagi związana jest z działaniem pasożytów, które doprowadzają do wyniszczenia organizmu.
Warto pamiętać o tym, że bezpieczne suplementy diety tylko zwiększają efektywność diet i ćwiczeń. Na szczęście liczba skutecznych preparatów jest bardzo duża. Znajdują się wśród nich zarówno produkty ograniczające łaknienie, jak i suplementy przyśpieszające spalanie tkanki tłuszczowej albo usprawniające metabolizm.
Facebook
RSS