Dietetyka i zdrowe odżywianie

Solcoseryl, czyli dar od bogów

Solcoseryl, czyli dar od bogów

Jeżeli legendarny Logan z X-Menów nie miałby swojej nadludzkiej regeneracji to mógłby osiągnąć podobny efekt smarując rany solcoserylem. Może trochę przesadzam, ale niewiele. Solcoseryl (bezbiałkowy dializat z krwi cieląt) stosuje się do leczenia ran, oparzeń, odmrożeń, odleżyn i maceracji (uszkodzenie skóry, które następuje pod wpływem wody. Może wystąpić przy długotrwałym stosowaniu opatrunków gipsowych).

Idzie na pierwszą linię boju w walce z zapaleniem rogówki oka, a także jej owrzodzeniem, oraz dowolnym uszkodzeniem mechanicznym. Pomaga przy nadżerkach błon śluzowych i wrzodach pochodzenia żylnego. Wspomaga regenerację skóry dotkniętej wykwitami, ułatwia zaleczenie ran pooperacyjnych (na przykład po operacjach plastycznych i przeszczepach), a także może czynić cuda w naszym krwiobiegu – jest w stanie udrożnić żyły (w przypadku niewydolności żylnej i miażdżycy), reguluje napięcie naczyń krwionośnych przy angiopatii cukrzycowej, a poprawia przepływ krwi do mózgu (po udarach i uszkodzeniach).

Jeszcze ktoś jest przed monitorem, czy każdy pobiegł stać się nowym X-Menem? A to jeszcze nie koniec możliwości! Solcoseryl ma pozytywny wpływ na skórę z tendencją trądzikową, do odbarwień, wybroczyn, zmian wysiękowych i bliznowaceń. Ma też właściwości neurotroficzne, a więc powinien pomóc przy schorzeniach neurodegeneracyjnych (aczkolwiek na tym polu brakuje udokumentowanych badań).

Ale jak? Jak działa ten cudowny środek? Solcoseryl pracuje na wielu obszarach jednocześnie: nasila syntezę kolagenu, polepsza krążenie krwi, stymuluje wewnątrzkomórkowy metabolizm energetyczny i zwiększa zapasy fosforanów, stymuluje transport glukozy do komórek, stymuluje migrację i rozmnażanie komórek, aktywuje transport tlenu, aktywuje transport elementów odżywczych i ułatwia ich przyswajanie w komórkach.

Jak widać solcoseryl jest niezwykłym środkiem. Większość z nas spotkała się z nim w formie żelu lub maści na rany. Warto jednak powiedzieć o jeszcze jednej jego postaci – ampułki do iniekcji domięśniowych lub wlewów dożylnych. Należy pamiętać, że takich ampułek bez recepty nie dostaniemy, więc zwykła wizyta w aptece lub sklepie nie wystarczy. Czemu mówię o solcoserylu w tej formie? Ponieważ jest to cudowny środek dla sportowców! Stosowany regularnie (1-2 ampułek dziennie, lub 3-4 razy w tygodniu po 3-5 ampułek) potwornie przyspiesza regenerację mięśni, a zaczyna działać już pół godziny po przyjęciu. Jednak profesjonalni sportowcy powinni uważać. Solcoseryl nie występuje na liście środków zakazanych, lecz robienie sobie z niego zastrzyków może być już uznane za niedozwolone (może, ale nie musi!). Zawsze też warto skonsultować się ze specjalistą. Wprowadzenie sobie środka bezpośrednio do krwiobiegu jest czymś innym niż posmarowanie swojego obtartego łokcia. Zresztą bez recepty i tak nic nie wskóramy, więc chcąc nie chcąc, do lekarza musimy zawitać.

A teraz przyjrzyjmy się pozytywnemu wpływowi solcoserylu dla sportowców. Poprzez stymulację fosforylacji oksydacyjnej zwiększa wewnątrzkomórkowy metabolizm energetyczny. Poprawiając transport i magazynowanie tlenu i glukozy przyspiesza metabolizm adenozynotrójfosforanu, który jest nośnikiem energii chemicznej w komórkach. Te „czynności” sprawiają, że komórki są dobrze odżywione i chronione przed brakiem tlenu. Dodatkowo solcoseryl przyspiesza przebieg procesów naprawczych, a co za tym idzie, zwiększa tempo regeneracji mięśni.

Warto przyjrzeć się dotlenianiu komórek. W sporcie poszukuje się środków z grupy antihypoxants, czyli takich, które zwiększają odporność komórek na niedotlenienie. Solcoseryl jest właśnie środkiem z tej grupy. Oznacza to, że zmniejsza stan hipoksji (której efektem może być zaburzenie w wysyceniu hemoglobiny tlenem, a zatem słabszy dopływ tego niezbędnego surowca do naszych mięśni) co poprawia ogólną wydolność organizmu. Ale to nie wszystko! Nie dość, że poprawia naszą wydolność, to jeszcze wspomaga nasz układ nerwowy. Jego właściwości neuromodulacyjne i neurotroficzne pozwalają utrzymać nasze nerwy w równowadze, oraz wspomogą regenerację uszkodzonych tkanek. Czy to aż takie istotne? Czy ważniejsze nie są mięśnie? Może i na zawodach są, ale długofalowo opłaci się mieć dobrze działający układ nerwowy. Dla przykładu problemy z takim układem podwzgórzowo-przysadkowym mogą doprowadzić do problemów z tarczycą, nerkami, gospodarką wodno-elektrolitową, procesami rozrodczymi i rozwojem organizmu. Powiedzmy sobie szczerze – zignorowanie dobra naszego układu nerwowego to niezbyt rozsądny pomysł.

A skoro już wspomnieliśmy o układzie nerwowym i niedotlenieniach, to solcoseryl chroni przed niedotlenieniem mózgu. Dba o to, by nie doszło do zaburzeń uczenia się i problemów z pamięcią. Poza tym jest środkiem nootropowym, czyli podnosi wydolność umysłową. Co więcej jest w stanie wspomóc mózg w walce ze szkodliwymi dla niego czynnikami: choroby, stany zapalne, stres fizyczny, toksyny, negatywny tryb życia i złe nawyki żywieniowe. Czy wspomniałem już, że to cudowny środek? Przypuszczam, że zaledwie kilka razy, a solcoseryl zasługuje na pomniki w centrach dużych miast.

Solcoseryl jest wspaniałym środkiem na wszelkie skaleczenia i problemy skórne. Ale jest też doskonały dla intensywnie ćwiczących. W zasadzie dla wszystkich ćwiczących. Zwiększa wydolność organizmu, poprawia jakość krwi, przyspiesza regenerację mięśni, zmniejsza przykry efekt zakwasów, zwiększa spalanie tłuszczu, polepsza detoks organizmu, polepsza pracę serca i wspomaga wątrobę. To wspaniałe! Święty Graal wśród środków wspomagających nasze ciało. Choć patrząc na wszystkie jego pozytywne właściwości nie można się dziwić, że niektórzy mogą go uznać za niedozwolony, a przynajmniej etycznie wątpliwy w przypadku profesjonalnych sportów.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dietetyka i zdrowe odżywianie

More in Dietetyka i zdrowe odżywianie

Suplementy na ból głowy i migrenę

admin7 marca, 2024

Jak budować masę mięśniową?

Julia Cichaczewska2 lutego, 2024

Dieta IF – czym jest Intermittent Fasting?

Julia Cichaczewska18 stycznia, 2024

Napoje fermentowane – sekret zdrowia i witalności

Julia Cichaczewska1 grudnia, 2023

Jak poprawić działanie spalaczy tłuszczu? – praktyczne wskazówki

Julia Cichaczewska3 listopada, 2023

Dieta bogata w białko – zalety i wady

Spalacze.pl3 października, 2023

Naturalne spalacze tłuszczu – Jakie produkty mogą wspomagać proces spalania tłuszczu?

Julia Cichaczewska22 września, 2023

Zdrowe odżywianie: klucz do sukcesu – porady dietetyczne, nowości

spalacze11 kwietnia, 2023

Zdrowe zamienniki słodyczy – sprawdź czym zastąpić słodycze

spalacze29 marca, 2023

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone