Gdy temperatura spada poniżej zera, a na ziemi zalega gruba warstwa śniegu, większość ludzi ma ochotę siąść przed kominkiem z filiżanką gorącej herbaty. Jednak każdy, komu zależy na szczupłej sylwetce, niezależnie od pory roku potrzebuje ruchu. Chociaż wydaje się, że zima nie sprzyja aktywności, to istnieje wiele sportów, które można trenować wyłącznie wtedy.
Narty
Pierwsza propozycja to narty. Ilość stoków narciarskich w Polsce jest dość duża, dlatego początkujący narciarze nie powinni narzekać na brak miejsc do nauki jazdy. Ośrodki narciarskie umożliwiają wypożyczenie nart oraz innego potrzebnego sprzętu, dlatego nie trzeba od razu kupować własnego wyposażenia, co wiąże się ze sporym wydatkiem. Ważną zaletą narciarstwa jest fakt, że zaangażowane zostają różne partie ciała, co zapewnia równomierne spalanie tkanki tłuszczowej i wzmocnienie wielu mięśni. W trakcie jazdy na nartach zaangażowane są przede wszystkim nogi i pośladki, ale pracować musi także talia. Jeszcze lepsze rezultaty można uzyskać, trenując narciarstwo biegowe. W tym przypadku nie potrzeba żadnych stoków, ponieważ można biegać na nartach w parku, a nawet przy drodze osiedlowej. W narciarstwie biegowym niezbędne jest zaangażowanie górnych partii ciała, czyli klatki piersiowej, barków i ramion, a także rąk. Według specjalistów sport ten angażuje 90% mięśni ciała. Podczas jazdy rekreacyjnej na nartach można spalić w ciągu godziny 300 kcal, natomiast biegnąc na nartach w średnim tempie – 400 kcal. Ścigając się przez godzinę można stracić aż 600 kcal. Z drugiej jednak strony, ze względu na intensywność treningów biegowych, ich długość jest zazwyczaj krótsza niż w przypadku jazdy po stokach. Co więcej, jazda na nartach po stoku zazwyczaj nie kojarzy się z męczącym wysiłkiem, tylko z przyjemnością, szczególnie jeżeli trenuje się ją w towarzystwie. Oczywiście, można połączyć obie formy aktywności, na przykład wybierając się na stok jednego dnia tygodnia i trenując na biegówkach w jeden lub dwa z pozostałych dni. Warto wspomnieć o tym, że jazda na nartach pozytywnie wpływa na układ oddechowy i układ krążenia.
Łyżwy
Łyżwy zyskują w Polsce coraz większą popularność, ze względu na nieustannie zwiększającą się liczbę lodowisk. Podobnie jak w przypadku nart, w obiektach sportowych istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu. Należy unikać jazdy na zamarzniętych zbiornikach wodnych, co wiąże się z poważnym zagrożeniem dla życia. Podczas godziny jazdy na łyżwach można spalić przynajmniej 500 kcal. Co bardzo ważne, ten sport nie obciąża kolan i stawów tak jak wiele innych form aktywności. Od lodu nie trzeba się odbijać, tylko odpychać. Jazda na łyżwach modeluje sylwetkę, a jednocześnie uczy zachowywania równowagi. Angażuje wiele partii mięśni, a wiele figur, między innymi obroty, pomaga wyszczuplić biodra i talię. Wbrew pozorom nie jest to trudna dyscyplina. Jeździć można nauczyć się w każdym wieku. Należy pamiętać o ugięciu nóg i lekkim pochyleniu sylwetki do przodu. Od lodu odbija się wewnętrzną częścią stopy.
Snowboard
Na desce snowboardowej także można zacząć jeździć w dowolnym wieku. Nauka wiąże się z dużym wysiłkiem fizycznym, a ruch jest tym, czego potrzebuje każdy, kto chce pozbyć się nadwagi. W trakcie godzinnej jazdy spala się ponad 500 kcal. Snowboard angażuje przede wszystkim mięśnie łydek i ud. Efektem treningów jest nie tylko spadek masy ciała, lecz także poprawa koordynacji ruchowej. Chociaż opanowanie podstawowych umiejętności nie jest trudne, to nie uda się uniknąć upadków. W takiej sytuacji należy przede wszystkim chronić twarz, ale unikać podpierania się dłońmi, z powodu ryzyka uszkodzenia nadgarstków.
Sanki
Chociaż sanki uznawane są za zabawę dla dzieci, to powinni o nich pamiętać także dorośli. To forma rozrywki, a jednocześnie dobry sposób na pozbycie się nadmiernych kilogramów. Wystarczy znaleźć w okolicy górkę, z której można będzie bezpiecznie zjeżdżać. Wprawdzie sam zjazd nie jest żadnym wysiłkiem, ale spalaniu tkanki tłuszczowej sprzyja wchodzenie na górkę. Sanki do idealna propozycja dla całej rodziny. Dzięki nim można trenować, a jednocześnie spędzać czas z najbliższymi.
Odpowiednie przygotowanie
Chociaż sporty zimowe pomagają zachować szczupłą sylwetkę, poprawiają kondycję i wytrzymałość oraz korzystnie wpływają na samopoczucie psychiczne, to należy odpowiednio się do nich przygotować, aby uniknąć chorób i kontuzji. Zakup lub wypożyczenie odpowiedniego sprzętu to nie wszystko. Ważną rolę odgrywa odpowiedni ubiór. Niskie temperatury sprzyjają wychłodzeniu organizmu, dlatego warto zaopatrzyć się odzież termoaktywną. Na trening na świeżym powietrzu warto zabrać ze sobą coś ciepłego do picia. Niezbędna jest również właściwa rozgrzewka, której brak może skutkować poważnymi kontuzjami. Wielu urazów można uniknąć dzięki odpowiednim ochraniaczom.
Podsumowując, istnieje wiele dyscyplin sportowych, które można uprawiać wyłącznie zimą. W trakcie takich treningów organizm spala wiele kalorii. Ważne są także dodatkowe korzyści, na przykład poprawa wytrzymałości i koordynacji ruchowej. Przed każdym treningiem niezbędne jest jednak odpowiednie przygotowanie, uwzględniające warunki atmosferyczne.
Facebook
RSS