Dietetyka i zdrowe odżywianie

Sposoby na przyśpieszenie metabolizmu

Sposoby na przyśpieszenie metabolizmu

Metabolizm to inaczej proces przemiany materii. Często mówimy, że metabolizm jest szybki lub wolny. To jaki jest metabolizm ma wpływa na proces spalania tkanki tłuszczowej, to wpływa na masę naszego ciała. Jeśli przemiana materii jest spowolniona, to organizm wolniej spala kalorie, więc dochodzi do przemiany składników odżywczych w komórki tłuszczowe, które  zaczynają się odkładać w postaci tkanki tłuszczowej. Jakie są więc sposoby na przyśpieszenie metabolizmu, by uniknąć otyłości lub nadwagi?

Nie zapominaj o śniadaniu

Po odpoczynku i regeneracji, jaką organizm przechodzi podczas snu, potrzebuje on dostarczenia składników odżywczych, które zapewnią mu energię. Jeśli ominiemy śniadanie w ciągu dnia, to metabolizm nie zostanie pobudzony do pracy i w ciągu kilkunastu godzin będzie on spowolniony. Śniadanie to więc najważniejszy posiłek dla każdego, kto dba o swoją sylwetkę. Najlepiej zjeść je do dwóch godzin po przebudzeniu. Na śniadanie najlepiej spożywać węglowodany złożone, produkty pełnoziarniste, tylko takie o niskim indeksie glikemicznym. Warto również zadbać o porcję błonnika, ponieważ poprawa on pracę układu trawiennego i zapewnia uczucie sytości na długo, dzięki czemu nie mam ochoty na podjadanie między posiłkami.

Jedź dużo białka

Nie wiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale spożywanie białka przyśpiesza pracę metabolizmu o ponad dwadzieścia procent. Białka składają się z aminokwasów, które w układzie trawiennym są trawione przed długi czas. Do tego zadania organizm sięga po zapasy energii z tkanki tłuszczowej i spożytych węglowodanów, dzięki czemu ich duża ilość zostaje spalona. Warto więc w każdym posiłku umieścić jeden produkt, który jest źródłem białka w naturalnej formie. Największymi źródłami tego składnika odżywczego są wędliny, drób, ryby, mleko, jajka, twaróg. Ważne jest jednak, by nie przekraczać zalecanej dawki dziennego zapotrzebowania na białko. Zalecana dawka to jeden gram białka na jeden kilogram masy ciała.

Doprawiaj potrawy

Możemy przyśpieszyć spalanie tkanki tłuszczowej i pracę metabolizmu spożywając posiłek. Jest to bardzo poste wystarczy, że każde danie doprawimy odpowiednimi przyprawami. Najlepsze działanie będą miały ostre przypraw oraz te o działaniu rozgrzewającym. Jeśli odpowiednio przyprawimy potrawy to możemy przyśpieszyć pracę metabolizmu nawet o dwadzieścia trzy procent. W codziennej diecie nie może więc zabraknąć takich przypraw, jak chili, ostra papryka, pieprz, kurkuma, cynamon, imbir i kminek. W takich składnikach znajduje się kapsaicyna, która pobudza organizm to szybszego trawienia i rozkładania pokarmu na energię.

Sięgaj po produkty przyśpieszające metabolizm

Jest wiele produktów spożywczych i suplementów diety, które wspierają pracę metabolizmu. Jednymi na najbardziej popularnych są błonnik witalny, zielona herbata i imbir. Błonnik witalny pochodzi od roślin i ma zbawienne działanie na układ trawienny. Oczyszcza on żołądek i jelita z toksyn, złogów oraz resztek niestrawionego pokarmu, dzięki temu zwiększa się ich pasaż. Picie naparów z zielonej herbaty pobudza pracę metabolizmu i wspomaga odchudzanie. Trzy szklanki naparu z zielonej herbaty sprawiają, że w ciągu dnia spalimy niemal dwieście kalorii więcej. A imbir ma działanie rozgrzewające, dzięki czemu zmusza organizm do wytworzenia energii z zapasów tkanki tłuszczowej, by ochłodzić temperaturę ciała.

 

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

More in Dietetyka i zdrowe odżywianie

Glutamina a stan zapalny związany z otyłością

SylwiaStyczeń 10, 2020

Czym jest deficyt kaloryczny i jak go obliczyć?

Spalacze.plStyczeń 9, 2020

Oznaczenia produktów w kwestii spalania kalorii

SylwiaStyczeń 7, 2020

Dieta ketogeniczna dla początkujących – FAQ

SylwiaGrudzień 29, 2019

Napoje energetyczne i ich wpływ na pracę i zdrowie serca

SylwiaGrudzień 15, 2019

Czy ziemniaki tuczą?

SylwiaGrudzień 2, 2019

Adipex 75 – niebezpieczne odchudzanie

spalaczeListopad 6, 2019

Dynia – wartości odżywcze i właściwości

KlaudiaPaździernik 16, 2019

Alkohol w diecie sportowca

MonikaPaździernik 12, 2019

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone