Dietetyka i zdrowe odżywianie

Sposoby radzenia sobie ze stresem

Sposoby radzenia sobie ze stresem

Stres to nie tylko stan psychiczny, ale również stan fizjologiczny , reakcja organizmu. Nadmiar negatywnego napięcia może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie. Dlatego ważne jest, aby nad stresem zapanować i tym samym poprawić jakość swojego życia.

Skuteczne w tym będą dla nas:

  • dieta

odpowiednio zbilansowana dieta pomaga zniwelować skutki stresu. Ważne jest również wzbogacanie jadłospisu w produkty zawierające magnez, w sytuacji gdy stres jest długotrwały lub gdy spożywamy duże ilości kofeiny czy alkoholu, warto wprowadzić dodatkową suplementację tego pierwiastka, możemy także w tak trudnej sytuacji stresu sięgnąć po preparaty zawierające inne składniki korzystnie działające na nasz układ nerwowy: witaminę B, potas.

 

  • aktywność fizyczna

wystarczy 15 minut dziennie, by skutecznie wesprzeć organizm w walce ze stresem, dlaczego? otóż podczas takiej aktywności fizycznej organizm produkuje endorfiny, zwane po prostu hormonami szczęścia, pomagają one rozluźnić mięśnie, zmniejszają dyskomfort psychiczny, codzienna porcja ruchu wpływa także na zdrowe kości i wzmocnienie mięśni.

  • głęboki oddech

panując nad swoim oddechem możemy wpływać na rozluźnienie ciała i zmniejszenie napięcia, można to osiągnąć stosując proste ćwiczenie: przyjmij wygodną pozycję ciała, zachowując kręgosłup w pozycji prostej, weź głęboki oddech i powoli wydychaj powietrze, postaraj się taki oddech zastosować 16 razy w ciągu minuty.

  • kontrola mięśni

to metoda polegająca na napinaniu i rozluźnianiu mięśni w poszczególnych partiach ciała, zanim przystąpisz do ćwiczenia przyjmij wygodną pozycję ciała, leż, zamknij oczy, unormuj rytm oddechu, każdą partię mięśni napinaj przez około 10 sekund, jak potrafisz najmocniej, a potem je rozluźnij, napinanie rozpocznij od prawej, a potem przejdź do lewej stopy, następnie łydki, uda, pośladki, plecy, brzuch, ręce, ramiona, szyja, twarz.

  • medytacja

to jedna z metod, pomagająca osiągnąć wyciszenie oraz zredukować napięcie, medytacja polega wyłącznie na skupieniu się na jednej, przyjemnej rzeczy, jeden seans powinien trwać około 30 minut, podczas medytacji trzeba także przyjąć wygodną pozycję, najlepiej w przyjemnym i cichym miejscu,

Natura dająca pomoc w walce ze stresem

  • chmiel zwyczajny i melisa lekarska

pomagają osiągnąć dobry sen i spokój,

wspiera organizm w pokonywaniu stresu emocjonalnego i napięcia nerwowego,

zioło to wspiera organizm w stanie relaksacji, zapewnia dobre samopoczucie,

  • szyszki chmielu i kozłek lekarski

wyciszają po ciężkim dniu, dają rozluźnienie,

pomaga w czasie rozdrażnienia spowodowanego stresem, leczy bezsenność i nerwicę,

  • rumianek

oprócz kojącego działania dla dzieci w czasie kolki jest także rośliną wspierającą osoby zestresowane u których właśnie układ nerwowy powoduje zaburzenia pracy żołądka i jelit.

Pamiętajmy, by unikać stresu, a już jeżeli niestety ma on na nas wpływ ponieważ nie możemy go uniknąć starajmy się szybko i skutecznie niwelować jego niemiłe konsekwencje. Nie dopuszczajmy do długotrwałego oddziaływania go na nasz organizm.

 

Wyświetl komentarz (1)

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dietetyka i zdrowe odżywianie

More in Dietetyka i zdrowe odżywianie

Jak budować masę mięśniową?

Julia Cichaczewska2 lutego, 2024

Dieta IF – czym jest Intermittent Fasting?

Julia Cichaczewska18 stycznia, 2024

Napoje fermentowane – sekret zdrowia i witalności

Julia Cichaczewska1 grudnia, 2023

Jak poprawić działanie spalaczy tłuszczu? – praktyczne wskazówki

Julia Cichaczewska3 listopada, 2023

Dieta bogata w białko – zalety i wady

Spalacze.pl3 października, 2023

Naturalne spalacze tłuszczu – Jakie produkty mogą wspomagać proces spalania tłuszczu?

Julia Cichaczewska22 września, 2023

Zdrowe odżywianie: klucz do sukcesu – porady dietetyczne, nowości

spalacze11 kwietnia, 2023

Zdrowe zamienniki słodyczy – sprawdź czym zastąpić słodycze

spalacze29 marca, 2023

Czy jedzenie grzybów jest bezpieczne?

Redakcja23 września, 2021

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone