Trening

Street workout

Street workout

Minęły czasy, gdy trenować można było wyłącznie na siłowni i innych obiektach sportowych albo we własnym domu, po wcześniejszym zakupieniu odpowiednich urządzeń. Obecnie coraz popularniejsze staje się bowiem street workout, co w tłumaczeniu na język polski oznacza uliczny trening. Street workout to forma aktywności, w której do ćwiczeń wykorzystuje się elementy zabudowy miejskiej. Trening uliczny może ułatwić walkę z nadwagą, dlatego warto przyjrzeć się bliżej tej formie aktywności.

Wprawdzie ten typ treningu jest znany od dawna, jednak swoją nazwę zyskał dopiero w 2009 roku. Street workout łączy w sobie elementy ćwiczeń kalistenicznych, gimnastyki oraz akrobatyki. Najbardziej widoczny jest wpływ kalisteniki, czyli treningu nie wymagającego używania obciążeń zewnętrznych i specjalistycznych urządzeń. Street workout wykorzystuje takie elementy miejskiej zabudowy jak murki, ławki, trzepaki, parkometry czy latarnie. Bardzo ważne jest tutaj kreatywność, która pozwala na wyszukanie ciekawych obiektów i jak najlepsze wykorzystanie ich. Duże zainteresowanie treningiem ulicznym dostrzegły władze polskich miast. W rezultacie w ostatnich latach zaczęto tworzyć specjalne place do street workoutu. Znajdują się na nich takie obiekty jak drabinki, równoległe poręcze i drążki. Na niektórych placach umieszczany jest także bardziej wyspecjalizowany sprzęt. Zgodnie z ideą street workout wstęp na tak zwane place zabaw dla dorosłych jest bezpłatny. Warto zaznaczyć, że place do street workout to nie to samo co tak zwane „siłownie pod chmurką”, które powstały w wielu polskich miastach. Sprzęt znajdujący się na tych obiektach jest inny.

W Polsce działa obecnie około 20 grup, które zrzeszają pasjonatów tego sportu. W sierpniu 2015 roku w Biłgoraju nad Zalewem Batory odbyły się trzecie już Mistrzostwa Polski Street Workout. Pierwsze oficjalne Mistrzostwa Świata zorganizowane zostały w 2011 roku w Rydze na Łotwie. Organizatorem mistrzostw jest World Street Workout & Calisthenics Federation. Międzynarodowe mistrzostwa są najlepszym dowodem na to, że Street Workout nie jest tylko uliczną zabawą, ale jedną z dyscyplin sportowych.

Street workout to głównie ćwiczenia o charakterze siłowym. Trening składa się między innymi z podciągnięć na drążku, pompek, brzuszków i przysiadów. Ważnym elementem treningu ulicznego są także figury gimnastyczne. To właśnie one często przyciągają uwagę przechodniów i zachęcają niektórych widzów do zaangażowania się w ten sport. Wśród widowiskach figur można wymienić „flagę ludzką”, w której trzeba utrzymać poziomą pozycję ciała, trzymając się ustawionego pionowo obiektu.

Tym, co przyciąga do street workout są również znakomite efekty treningów. Trening uliczny pozwala na wyrzeźbienie sylwetki, a jednocześnie na zwiększenie siły i poprawę koordynacji ruchowej. Wiele osób podkreśla, że jest to sport bezpieczny, ponieważ w trakcie ćwiczeń człowiek naśladuje naturalne ruchy. Mięśnie i stawy nie są zatem narażone na wysokie obciążenia, jak dzieje się podczas wykonywania ćwiczeń siłowych. W street workout ćwiczenia wykonywanie są z własnym ciężarem, co umożliwia wykonanie większej liczby powtórzeń. W przypadku pracy nad rzeźbą warto zwiększyć intensywność powtórzeń albo skrócić czas pomiędzy seriami. Oczywiście, efekty street workout uzależnione są od częstotliwości treningów. Takie ćwiczenia mogą służyć kształtowaniu sylwetki i poprawie kondycji, lecz niekiedy stanowią tylko formę rekreacji i są wykonywane nieregularnie.

Podobnie jak w przypadku innych dyscyplin istotne znaczenie ma także tryb życia poza treningami. Dzięki odpowiedniej diecie oraz suplementacji można szybciej uzyskać upragnioną sylwetkę. Rodzaj stosowanych suplementów należy dostosować do celu treningów. Jeżeli street workout ma ułatwić odchudzanie, to warto sięgnąć po spalacze tłuszczu, na przykład po termogeniki, czyli suplementy zwiększające termogenezę. Jeżeli trening jest ukierunkowany na zwiększenie siły i masy mięśniowej, to można wykorzystać suplementy i odżywki stosowane w sportach siłowych.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Trening

More in Trening

Jak budować masę mięśniową?

Julia Cichaczewska2 lutego, 2024

Jakie czynności spalają najwięcej kalorii?

Julia Cichaczewska24 stycznia, 2024

Ćwiczenia na odchudzanie – jakie są najlepsze?

Julia Cichaczewska19 grudnia, 2023

Pierwszy raz w siłowni – przewodnik dla początkujących

Julia Cichaczewska24 listopada, 2023

Trening a przeziębienie – czy warto ćwiczyć w trakcie choroby?

Julia Cichaczewska9 listopada, 2023

Trening HIIT – klucz do szybkich efektów czy modny trend?

Julia Cichaczewska20 października, 2023

Wpływ kofeiny na trening – jak kofeina wpływa na naszą wydajność podczas ćwiczeń?

Julia Cichaczewska26 września, 2023

Kobiety a trening siłowy – przełamując mity, budując siłę i pewność siebie

spalacze9 maja, 2023

Optymalizacja treningu: Jak uzyskać lepsze rezultaty i uniknąć kontuzji

spalacze14 kwietnia, 2023

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone