Panuje zima i nadal w domach działa ogrzewanie. Przez to w pomieszczeniach może panować mała wilgotność, a suche powietrze w domu sprawia, że jego domownicy czują się gorzej. Pojawić się mogą problemy z przesuszoną i wrażliwą skórą, problemem będą również pękające i spierzchnięte usta, a także bóle głowy i wrażliwa śluzówka nosa. Suche powietrze może sprawić, że osłabia się nasza odporność, przez co zwiększa się nasza podatność na infekcje. Jak więc zadbać o dobre powietrze w domu?
Czym grozi suche powietrze w domu?
W sezonach jesiennym i zimowym zaczyna się również sezon grzewczy, a więc w pomieszczeniach jest ciepło, ale często pojawia się jednocześnie problem z suchym powietrzem. Mała wilgotność w domu dla jednych nie jest problemem, a nawet często nie zwracamy na nią uwagi. A jednak mimo tego, że nie przeszkadzają nam takie warunki w domu, to suche powietrze negatywnie wpływa na pracę naszego organizmu. Mała wilgotność w domu może przyczynić się do:
-
Problemów z koncentracją i pamięcią
Przez to, że w domu jest suche powietrze, organizm może być słabo dotleniony, a to może negatywnie wpłynąć na pracę mózgu, który do prawidłowej pracy potrzebuje tlenu. W pomieszczeniach dusznych i suchych pojawić się mogą zaburzenia pamięci, a także problemy z koncentracją.
-
Zwiększona podatność na infekcje
Przez suche powietrze wysusza się śluzówka nosa, przez co bakterie i wirusy z łatwością mogą atakować górne drogi oddechowego. Niestety podobnie dzieje się z gardłem, które także może być bardziej wrażliwe na ataki drobnoustrojów chorobotwórczych.
-
Sucha skóra i usta
Suche powietrze sprawia, że organizm szybciej traci wodę z organizmu. W czasie zimy to właśnie skóra traci najwięcej wody, przez co pojawić się może problem z jej przesuszeniem, a to doprowadzić może do pojawienia się pierwszych zmarszczek lub zaburzenia pracy gruczołów łojowych. Niska wilgotność może sprawić, że nasze usta staną się suche, spierzchnięte i popękane.
Jak nawilżyć powietrze w domu?
Zimą często pojawia się problem z niską wilgotnością w pomieszczeniach zamkniętych. Warto więc wiedzieć, że są sposoby na zwiększenie wilgotności w domu. Nie trzeba przy tym wydawać dużo pieniędzy na nawilżacze powietrza. Jeżeli w domu mamy kaloryfery, to dobrym rozwiązaniem, jest postawienie na każdym z nich pojemnika ceramicznego, które będzie wypełnione wodą. Gorące powietrze, które będzie uchodziło z kaloryfera ogrzeje wodę, która zacznie parować i skutecznie nawilży powietrze w domu. To tani i sprawdzony sposób na nawilżenie powietrza. Dzięki temu ty i domownicy od razy poczują się lepiej.
Facebook
RSS