Zdrowie

Suche powietrze w domu – sprawdź czym może grozić

Suche powietrze w domu – sprawdź czym może grozić

Panuje zima i nadal w domach działa ogrzewanie. Przez to w pomieszczeniach może panować mała wilgotność, a suche powietrze w domu sprawia, że jego domownicy czują się gorzej. Pojawić się mogą problemy z przesuszoną i wrażliwą skórą, problemem będą również pękające i spierzchnięte usta, a także bóle głowy i wrażliwa śluzówka nosa. Suche powietrze może sprawić, że osłabia się nasza odporność, przez co zwiększa się nasza podatność na infekcje. Jak więc zadbać o dobre powietrze w domu?

Czym grozi suche powietrze w domu?

W sezonach jesiennym i zimowym zaczyna się również sezon grzewczy, a więc w pomieszczeniach jest ciepło, ale często pojawia się jednocześnie problem z suchym powietrzem. Mała wilgotność w domu dla jednych nie jest problemem, a nawet często nie zwracamy na nią uwagi. A jednak mimo tego, że nie przeszkadzają nam takie warunki w domu, to suche powietrze negatywnie wpływa na pracę naszego organizmu. Mała wilgotność w domu może przyczynić się do:

  • Problemów z koncentracją i pamięcią

Przez to, że w domu jest suche powietrze, organizm może być słabo dotleniony, a to może negatywnie wpłynąć na pracę mózgu, który do prawidłowej pracy potrzebuje tlenu. W pomieszczeniach dusznych i suchych pojawić się mogą zaburzenia pamięci, a także problemy z koncentracją.

  • Zwiększona podatność na infekcje

Przez suche powietrze wysusza się śluzówka nosa, przez co bakterie i wirusy z łatwością mogą atakować górne drogi oddechowego. Niestety podobnie dzieje się z gardłem, które także może być bardziej wrażliwe na ataki drobnoustrojów chorobotwórczych.

  • Sucha skóra i usta

Suche powietrze sprawia, że organizm szybciej traci wodę z organizmu. W czasie zimy to właśnie skóra traci najwięcej wody, przez co pojawić się może problem z jej przesuszeniem, a to doprowadzić może do pojawienia się pierwszych zmarszczek lub zaburzenia pracy gruczołów łojowych. Niska wilgotność może sprawić, że nasze usta staną się suche, spierzchnięte  i popękane.

Jak nawilżyć powietrze w domu?

Zimą często pojawia się problem z niską wilgotnością w pomieszczeniach zamkniętych. Warto więc wiedzieć, że są sposoby na zwiększenie wilgotności w domu. Nie trzeba przy tym wydawać dużo pieniędzy na nawilżacze powietrza. Jeżeli w domu mamy kaloryfery, to dobrym rozwiązaniem, jest postawienie na każdym z nich pojemnika ceramicznego, które będzie wypełnione wodą. Gorące powietrze, które będzie uchodziło z kaloryfera ogrzeje wodę, która zacznie parować i skutecznie nawilży powietrze w domu. To tani i sprawdzony sposób na nawilżenie powietrza. Dzięki temu ty i domownicy od razy poczują się lepiej.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

More in Zdrowie

Dieta ketogeniczna dla początkujących – FAQ

SylwiaGrudzień 29, 2019

Napoje energetyczne i ich wpływ na pracę i zdrowie serca

SylwiaGrudzień 15, 2019

Przyczyny bólu głowy

MonikaListopad 19, 2019

Adipex 75 – niebezpieczne odchudzanie

spalaczeListopad 6, 2019

Żeń-szeń – działanie i właściwości

MonikaPaździernik 20, 2019

Gorzka czekolada – czy jest niebezpieczna dla zdrowia?

KlaudiaPaździernik 17, 2019

Cytryna – działanie i wartości odżywcze

KlaudiaPaździernik 14, 2019

Jak naturalnie zwiększyć libido?

MonikaPaździernik 3, 2019

Witamina D rozwiązaniem na wszystko?

MonikaWrzesień 15, 2019

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone