Zdrowie

Suche powietrze w domu – sprawdź czym może grozić

Suche powietrze w domu – sprawdź czym może grozić

Panuje zima i nadal w domach działa ogrzewanie. Przez to w pomieszczeniach może panować mała wilgotność, a suche powietrze w domu sprawia, że jego domownicy czują się gorzej. Pojawić się mogą problemy z przesuszoną i wrażliwą skórą, problemem będą również pękające i spierzchnięte usta, a także bóle głowy i wrażliwa śluzówka nosa. Suche powietrze może sprawić, że osłabia się nasza odporność, przez co zwiększa się nasza podatność na infekcje. Jak więc zadbać o dobre powietrze w domu?

Czym grozi suche powietrze w domu?

W sezonach jesiennym i zimowym zaczyna się również sezon grzewczy, a więc w pomieszczeniach jest ciepło, ale często pojawia się jednocześnie problem z suchym powietrzem. Mała wilgotność w domu dla jednych nie jest problemem, a nawet często nie zwracamy na nią uwagi. A jednak mimo tego, że nie przeszkadzają nam takie warunki w domu, to suche powietrze negatywnie wpływa na pracę naszego organizmu. Mała wilgotność w domu może przyczynić się do:

  • Problemów z koncentracją i pamięcią

Przez to, że w domu jest suche powietrze, organizm może być słabo dotleniony, a to może negatywnie wpłynąć na pracę mózgu, który do prawidłowej pracy potrzebuje tlenu. W pomieszczeniach dusznych i suchych pojawić się mogą zaburzenia pamięci, a także problemy z koncentracją.

  • Zwiększona podatność na infekcje

Przez suche powietrze wysusza się śluzówka nosa, przez co bakterie i wirusy z łatwością mogą atakować górne drogi oddechowego. Niestety podobnie dzieje się z gardłem, które także może być bardziej wrażliwe na ataki drobnoustrojów chorobotwórczych.

  • Sucha skóra i usta

Suche powietrze sprawia, że organizm szybciej traci wodę z organizmu. W czasie zimy to właśnie skóra traci najwięcej wody, przez co pojawić się może problem z jej przesuszeniem, a to doprowadzić może do pojawienia się pierwszych zmarszczek lub zaburzenia pracy gruczołów łojowych. Niska wilgotność może sprawić, że nasze usta staną się suche, spierzchnięte  i popękane.

Jak nawilżyć powietrze w domu?

Zimą często pojawia się problem z niską wilgotnością w pomieszczeniach zamkniętych. Warto więc wiedzieć, że są sposoby na zwiększenie wilgotności w domu. Nie trzeba przy tym wydawać dużo pieniędzy na nawilżacze powietrza. Jeżeli w domu mamy kaloryfery, to dobrym rozwiązaniem, jest postawienie na każdym z nich pojemnika ceramicznego, które będzie wypełnione wodą. Gorące powietrze, które będzie uchodziło z kaloryfera ogrzeje wodę, która zacznie parować i skutecznie nawilży powietrze w domu. To tani i sprawdzony sposób na nawilżenie powietrza. Dzięki temu ty i domownicy od razy poczują się lepiej.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Zdrowie

Suplementy na serce i układ krążenia – wszystko co musisz wiedzieć

Julia Cichaczewska10 stycznia, 2024

Czy kreatyna jest bezpieczna? – skutki uboczne kreatyny

Julia Cichaczewska5 stycznia, 2024

Zdrowy styl życia – na czym polega i jak go prowadzić?

Julia Cichaczewska27 grudnia, 2023

Napoje fermentowane – sekret zdrowia i witalności

Julia Cichaczewska1 grudnia, 2023

Poznaj korzyści płynących z regularnego uprawiania sportu

Julia Cichaczewska17 listopada, 2023

Trening a przeziębienie – czy warto ćwiczyć w trakcie choroby?

Julia Cichaczewska9 listopada, 2023

SIBO – wszystko co musisz wiedzieć

Julia Cichaczewska13 października, 2023

Wpływ kofeiny na trening – jak kofeina wpływa na naszą wydajność podczas ćwiczeń?

Julia Cichaczewska26 września, 2023

Optymalizacja procesu odchudzania – skuteczne metody i błędy do uniknięcia

spalacze15 września, 2023

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone