Trening

Suplementacja dla biegaczy – jak powinna wyglądać

Suplementacja dla biegaczy – jak powinna wyglądać

 

Suplementy diety dla biegaczy stają się coraz popularniejszym preparatem, którego zadaniem jest wspomaganie wysiłku fizycznego i zwiększanie efektywności treningów. Są one niezbędnym składnikiem w diecie biegaczy, ponieważ długie treningi, które są często wyczerpujące mogą zakłócić homeostazę, czyli równowagę naturalną organizmu. Taki wysiłek fizyczny może prowadzić również do obciążenia psychicznego. Koniecznie sprawdź jakie suplementy warto stosować podczas treningu biegowego oraz, czy warto po nie sięgać? 

Coraz więcej biegaczy decyduje się na uzupełnienie swojej diety o suplementy diety dla biegaczy. Mają one za zadanie wzmocnić organizm i dodawać energii i na dłuższe treningi. Dostępne dla biegaczy są suplementy BCAA, środki węglowodanowe, mieszanki minerałów i witamin, napoje uzupełniające z proteinami oraz termogeniki. Jednak to na jaki preparat się zdecydujesz zależy do tego jaki trening prowadzisz oraz jakie są twoje potrzeby. Wybór zależy  również od tego jak intensywnie i jak często ćwiczysz. Dziś dowiemy się jakie suplementy diety powinni stosować biegacze długodystansowi, który chcą poprawić swoją kondycję, a na jakie produkty powinny decydować się osoby, które prowadzą dietę redukcyjną, a biegać zaczęli, ponieważ chcą zrzucić zbędne kilogramy.

Suplementy diety dla biegaczy długodystansowych

Jeśli intensywnie trenujesz i często biegasz na długie dystanse, to pamiętaj, że twój organizm potrzebuje odpowiedniego wsparcia, którym jest dobre nawodnienie i uzupełnienie diety w produkty, które wspomagają i przyśpieszają regenerację mięśni i stawów. To nam podpowiada, że podczas treningu, przed bieganiem i po treningu możesz sięgać po napoje izotoniczne. Ich głównym celem jest nawodnienie organizmu, wyrównując poziom wody oraz elektrolitów. Większość z takich napoi może również uzupełniać niedobory witamin, które są wytrącane z organizmy podczas wysiłku fizycznego. Natomiast po treningu, biegacz może wypić odżywki zawierającej węglowodany, czy napój, który uzupełnia glikogen. Wielu trenerów zaleca przyjmowanie tabletek z BCAA, czyli aminokwasami, które są niezbędne do rozbudowy i regeneracji mięśni. Zapobiegają one rozpadowi białka podczas długich u wyczerpujących treningów. Zapobiegają one również szybkiemu męczeniu się organizmu.

Suplementy dla biegaczy, których celem jest schudnięcie

Jeśli zaczynasz biegać, ale twoim celem nie jest poprawa kondycji, a najbardziej zależy ci na zredukowaniu tkanki tłuszczowej, to nie możesz sięgać po napoje izotoniczne, czy odżywki węglowodanowo białkowe, w twoim przypadku znacznie skuteczniej podziałają:

  • Glukozamina – nie musisz jej stosować, ale jej zadaniem jest poprawa stanu kości i stawów, dzięki czemu unikniesz kontuzji podczas treningów odchudzających, które często występują u biegaczy.
  • L – karnityna – dzięki niej twoje treningi staną się efektowniejsze, a ty będziesz mieć więcej siły na długotrwałe bieganie. Dzięki temu zwiększy się zdolność wysiłkowa twojego organizmu, a co za tym idzie przyspieszy się proces spalania tkanki tłuszczowej.
  • Termogeniki – to preparaty, które przyspieszają termogenezę, czyli proces podczas, którego pobierana zostaje energia z tkanki tłuszczowej. Do takich suplementów należy: kofeina, imbir i zielona herbata.

Suplementy diety dla krótkodystansowców

Jeśli nie biegasz codziennie, a twoje treningi trwają nie więcej niż pół godziny, to nie konieczna jest żadna suplementacja. Podczas takich treningów nie zostaje zaburzone funkcjonowanie organizmu, a witaminy, czy minerały nie zostają wytrącone. Przed rozpoczęciem treningu powinieneś za to posilić się daniem złożonym z dużej ilości węglowodanów o niskim indeksie glikemiczny. Takie produkty będą dla ciebie najlepszym źródłem energii. W trakcie treningu nie zapominaj o regularnym nawodnieniu organizmu. Woda jest największym źródłem magnezu i wapnia, a są to składniki cenne dla każdego biegacza, a dzieje się tak, ponieważ nawet krótkotrwały wysiłek fizyczny wytrąca te  składniki z organizmu.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Trening

Jak budować masę mięśniową?

Julia Cichaczewska2 lutego, 2024

Jakie czynności spalają najwięcej kalorii?

Julia Cichaczewska24 stycznia, 2024

Ćwiczenia na odchudzanie – jakie są najlepsze?

Julia Cichaczewska19 grudnia, 2023

Pierwszy raz w siłowni – przewodnik dla początkujących

Julia Cichaczewska24 listopada, 2023

Trening a przeziębienie – czy warto ćwiczyć w trakcie choroby?

Julia Cichaczewska9 listopada, 2023

Trening HIIT – klucz do szybkich efektów czy modny trend?

Julia Cichaczewska20 października, 2023

Wpływ kofeiny na trening – jak kofeina wpływa na naszą wydajność podczas ćwiczeń?

Julia Cichaczewska26 września, 2023

Kobiety a trening siłowy – przełamując mity, budując siłę i pewność siebie

spalacze9 maja, 2023

Optymalizacja treningu: Jak uzyskać lepsze rezultaty i uniknąć kontuzji

spalacze14 kwietnia, 2023

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone