Suplementacja

Szafran – czy to skuteczny suplement diety?

Szafran – czy to skuteczny suplement diety?

Szafran jest pięknym fioletowym kwiatem, który ma niezastąpiony smak i zapach. A jednak nasi przodkowie decydowali się na jego wykorzystanie jako składnik medycyny naturalnej. Szafran jest składnikiem, który może przyczyniać się do zmniejszania dolegliwości wielu chorób, a także wspomaga ich leczenie. Od wieków jest uznawana za drogocenny składnik, który ma silne działanie na organizm człowieka. Jest jedną z najlepszych przypraw, które są jednocześnie jedną z najdroższych, jaką możemy znaleźć na rynku.

Dziś dowiemy się jakie działanie ma szafran, dlaczego nasi przodkowie tak sobie go cenili oraz dlaczego warto przyjmować suplementy diety z tym składnikiem. Czy szafran jest bezpieczny dla naszego zdrowia?

Co musisz wiedzieć o szafranie?

Szafran jest jedną z najdroższych przypraw na całym świecie. Jego uprawa najczęściej ma miejsce w Hiszpanii, Indiach i Turcji. Uprawa jest pracochłonna, długotrwała i droga i to właśnie dlatego przyprawa jest tak kosztowna. Nie wiele osób decyduje się na wprowadzenie szafranu do swojej kuchni, ponieważ jego cena jest naprawdę wysoka. Jednak jej działanie to nie tylko aromatyczny smak. Od wieków szafran jest wykorzystywany jako barwnik, ponieważ ma silnie fioletowy kolor, a także zapach do perfum. W starożytnym Rzymie szafran był stosowany jako preparat na kaca. Należało go spożywać przed zabawą, by jego działanie było skuteczne.

Działanie szafranu

Od wieków wiadomo już, że szafran to nie jedynie silny smak i zapach, ale również liczne działania prozdrowotne. Jego spożywanie w niewielkich, odpowiednich ilościach może mieć działanie antyseptyczne. Doskonale sprawdza się również jako preparat na uspokojenie, a także dla osób, które cierpią z powodu stanów lękowych. To działanie szafran zawdzięcza tego, że oddziałuje on na pracę układu hormonalnego, a także układu nerwowego. Przyczynia się on do wytwarzania większej ilości dopaminy i serotoniny, a są to hormony, które odpowiadają za dobre samopoczucie.

Przez lata szafran był stosowany jako afrodyzjak. Jego spożywanie przyczynia się do zwiększenia poziomu libido zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Jednak to nie wszystko, w starożytności szafran był stosowany jako lek, a jego działanie było najbardziej doceniane w przypadku zatruć. Szafran okazał się doskonałym antidotum na różnego rodzaju trucizny.

Nie wiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale szafran przyczyniać się może do przyśpieszenia procesu odchudzania. Doskonale sprawdza się u osób z nadwagą lub otyłością, ponieważ pobudza procesy przemiany materii, a także wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn, które mogą przyczyniać się do spowolnienia metabolizmu.

Znacznie później odkryto, że szafran może sprawdzić się jako lek na astmę, a także zmniejszyć dolegliwości chorób układu oddechowego.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Suplementacja

More in Suplementacja

Czy warto stosować spalacze tłuszczu?

Julia Cichaczewska6 lutego, 2024

Czy kreatyna jest bezpieczna? – skutki uboczne kreatyny

Julia Cichaczewska5 stycznia, 2024

Suplementy na lepsze trawienie – co wybrać?

Julia Cichaczewska14 grudnia, 2023

Odchudzanie – jak efektywnie spalić tłuszcz?

spalacze11 września, 2023

Jakie suplementy stosować, by nasilić spalanie tłuszczu? Przegląd najpopularniejszych i skutecznych wspomagaczy

spalacze17 marca, 2023
witamina b12 kapsułki i tabletki

Witamina B12 – działanie, dawkowanie oraz przeciwwskazania.

spalacze18 września, 2021

Koenzym Q10 – zastosowanie i korzyści. Czy koenzym może pomóc w walce z koronawirusem?

spalacze25 sierpnia, 2021

Przepisy na posiłki z odżywki białkowej

Monika17 czerwca, 2021

Najmocniejsze spalacze tłuszczu – ranking 2021

spalacze6 czerwca, 2021

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone