Suplementacja

Szafran – czy to skuteczny suplement diety?

Szafran – czy to skuteczny suplement diety?

Szafran jest pięknym fioletowym kwiatem, który ma niezastąpiony smak i zapach. A jednak nasi przodkowie decydowali się na jego wykorzystanie jako składnik medycyny naturalnej. Szafran jest składnikiem, który może przyczyniać się do zmniejszania dolegliwości wielu chorób, a także wspomaga ich leczenie. Od wieków jest uznawana za drogocenny składnik, który ma silne działanie na organizm człowieka. Jest jedną z najlepszych przypraw, które są jednocześnie jedną z najdroższych, jaką możemy znaleźć na rynku.

Dziś dowiemy się jakie działanie ma szafran, dlaczego nasi przodkowie tak sobie go cenili oraz dlaczego warto przyjmować suplementy diety z tym składnikiem. Czy szafran jest bezpieczny dla naszego zdrowia?

Co musisz wiedzieć o szafranie?

Szafran jest jedną z najdroższych przypraw na całym świecie. Jego uprawa najczęściej ma miejsce w Hiszpanii, Indiach i Turcji. Uprawa jest pracochłonna, długotrwała i droga i to właśnie dlatego przyprawa jest tak kosztowna. Nie wiele osób decyduje się na wprowadzenie szafranu do swojej kuchni, ponieważ jego cena jest naprawdę wysoka. Jednak jej działanie to nie tylko aromatyczny smak. Od wieków szafran jest wykorzystywany jako barwnik, ponieważ ma silnie fioletowy kolor, a także zapach do perfum. W starożytnym Rzymie szafran był stosowany jako preparat na kaca. Należało go spożywać przed zabawą, by jego działanie było skuteczne.

Działanie szafranu

Od wieków wiadomo już, że szafran to nie jedynie silny smak i zapach, ale również liczne działania prozdrowotne. Jego spożywanie w niewielkich, odpowiednich ilościach może mieć działanie antyseptyczne. Doskonale sprawdza się również jako preparat na uspokojenie, a także dla osób, które cierpią z powodu stanów lękowych. To działanie szafran zawdzięcza tego, że oddziałuje on na pracę układu hormonalnego, a także układu nerwowego. Przyczynia się on do wytwarzania większej ilości dopaminy i serotoniny, a są to hormony, które odpowiadają za dobre samopoczucie.

Przez lata szafran był stosowany jako afrodyzjak. Jego spożywanie przyczynia się do zwiększenia poziomu libido zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Jednak to nie wszystko, w starożytności szafran był stosowany jako lek, a jego działanie było najbardziej doceniane w przypadku zatruć. Szafran okazał się doskonałym antidotum na różnego rodzaju trucizny.

Nie wiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale szafran przyczyniać się może do przyśpieszenia procesu odchudzania. Doskonale sprawdza się u osób z nadwagą lub otyłością, ponieważ pobudza procesy przemiany materii, a także wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn, które mogą przyczyniać się do spowolnienia metabolizmu.

Znacznie później odkryto, że szafran może sprawdzić się jako lek na astmę, a także zmniejszyć dolegliwości chorób układu oddechowego.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Suplementacja

More in Suplementacja

Tabletki wspomagające pamięć

KlaudiaCzerwiec 17, 2019

Suplementy na zdrową wątrobę

KlaudiaCzerwiec 17, 2019

Suplementy diety na poprawę pracy jelit

KlaudiaCzerwiec 16, 2019

Niedokrwistość związana z niedoborem żelaza. Jakie są objawy, jakie skutki, jak leczyć?

SylwiaCzerwiec 15, 2019

Pompa mięśniowa — jak ją osiągnąć?

Spalacze.plMaj 24, 2019

ZMA – na poprawę snu i jakość ćwiczeń

KlaudiaMaj 18, 2019

MSM – na problemy ze stawami

KlaudiaMaj 15, 2019

Jakie skuteczne boostery testosteronu wybrać?

KlaudiaMaj 14, 2019

Jak dawkować BCAA i EAA

KlaudiaMaj 12, 2019

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone