Suplementacja

Sztuczne przeciwutleniacze: nowy hit w świecie suplementów zdrowotnych?

Sztuczne przeciwutleniacze: nowy hit w świecie suplementów zdrowotnych?

Nowe badania opublikowane w czasopiśmie American Chemical Society badają potencjał sztucznych przeciwutleniaczy i ich rolę w przyszłości suplementów zdrowotnych.

Przeciwutleniacze występują naturalnie w wielu produktach spożywczych i są powszechnie stosowane, ponieważ mogą chronić komórki przed uszkodzeniem oksydacyjnym. To uszkodzenie komórki jest spowodowane przez wolne rodniki, które są naturalnie tworzone z normalnych procesów fizycznych, takich jak oddychanie. Te cząsteczki wolnych rodników są bardzo reaktywne, a nagromadzenie zbyt wielu może powodować uszkodzenie komórek. Zbyt duże stężenie wolnych rodników przyczynia się do rozwoju chorób, takich jak m.in. choroba Alzheimera.

Chociaż organizm może wykorzystywać witaminę E i witaminę C w celu obrony przed uszkodzeniami komórek powodowanymi przez wolne rodniki, naukowcy zbadali, w jaki sposób mógłby powstać sztuczny przeciwutleniacz, nazwany TEMPO, i jaki jest potencjał w suplementach zdrowotnych.

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie American Chemical Society naukowcy z Kanady i Włoch przedstawili wyniki swoich badań dotyczących działania TEMPO jako przeciwutleniacza. Badacze eksperymentowali w środowiskach symulowanych w celu naśladowania komórek. Przetestowali zdolność i skuteczność TEMPO w przekształcaniu szkodliwych wolnych rodników w nieszkodliwe cząsteczki poprzez badanie reakcji chemicznych TEMPO z wolnymi rodnikami.

Naukowcy odkryli, że TEMPO jest bardzo skuteczny w reagowaniu z wolnymi rodnikami. Dowiedzieli się, że TEMPO jest zdolny do przekształcania wolnych rodników nawet 100 razy szybciej niż witamina E. Jednak zdolność TEMPO do przeciwdziałania wolnym rodnikom wymaga obecności współutleniaczy, aby pomóc w zakończeniu reakcji chemicznej. Na szczęście, te współutleniacze znajdują się w wielu systemach biologicznych, a naukowcy oczekują, że reakcja powinna wymagać jedynie stosunkowo niewielkiej ilości współutleniaczy do skutecznego działania.

Przetestowali także system antyoksydantów TEMPO w modelach reprezentujących naturalne związki znajdujące się w tkankach zwierzęcych, aby udowodnić potencjał TEMPO jako suplementu zdrowotnego.

To badanie jest pierwszym, podczas którego przeprowadzono eksperyment i zmierzono właściwości reakcji TEMPO na działanie chemikaliów z wolnymi rodnikami. Skuteczność TEMPO w przekształcaniu wolnych rodników w cząsteczki nieszkodliwe w symulowanych środowiskach komórkowych otwiera możliwości ich zastosowania w suplementach zdrowotnych. TEMPO może być stosowany w celu ochrony przed uszkodzeniami wywołanymi ekspozycją wolnych rodników. Ustalenia dotyczące reaktywności TEMPO mogą być użyteczne w projektowaniu nowych suplementów przeciwutleniających.

 

Bibliografia:

  1. Skolski, N. (2018, September 11). Artificial anti-oxidant may be the next go-to supplement. Retrieved from https://www.eurekalert.org/pub_releases/2018-09/uobc-aam091018.php
  2. Baschieri, A., Valgimigli, L., Gabbanini, S., Dilabio, G. A., Romero-Montalvo, E., &Amorati, R. (2018). Extremely Fast Hydrogen Atom Transfer between Nitroxides and HOO· Radicals and Implication for Catalytic Coantioxidant Systems.Journal of the American Chemical Society,140(32), 10354-10362.doi:10.1021/jacs.8b0633
Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Suplementacja

More in Suplementacja

Tabletki wspomagające pamięć

KlaudiaCzerwiec 17, 2019

Suplementy na zdrową wątrobę

KlaudiaCzerwiec 17, 2019

Suplementy diety na poprawę pracy jelit

KlaudiaCzerwiec 16, 2019

Niedokrwistość związana z niedoborem żelaza. Jakie są objawy, jakie skutki, jak leczyć?

SylwiaCzerwiec 15, 2019

Pompa mięśniowa — jak ją osiągnąć?

Spalacze.plMaj 24, 2019

ZMA – na poprawę snu i jakość ćwiczeń

KlaudiaMaj 18, 2019

MSM – na problemy ze stawami

KlaudiaMaj 15, 2019

Jakie skuteczne boostery testosteronu wybrać?

KlaudiaMaj 14, 2019

Jak dawkować BCAA i EAA

KlaudiaMaj 12, 2019

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone