Suplementacja

Sztuczne przeciwutleniacze: nowy hit w świecie suplementów zdrowotnych?

Sztuczne przeciwutleniacze: nowy hit w świecie suplementów zdrowotnych?

Nowe badania opublikowane w czasopiśmie American Chemical Society badają potencjał sztucznych przeciwutleniaczy i ich rolę w przyszłości suplementów zdrowotnych.

Przeciwutleniacze występują naturalnie w wielu produktach spożywczych i są powszechnie stosowane, ponieważ mogą chronić komórki przed uszkodzeniem oksydacyjnym. To uszkodzenie komórki jest spowodowane przez wolne rodniki, które są naturalnie tworzone z normalnych procesów fizycznych, takich jak oddychanie. Te cząsteczki wolnych rodników są bardzo reaktywne, a nagromadzenie zbyt wielu może powodować uszkodzenie komórek. Zbyt duże stężenie wolnych rodników przyczynia się do rozwoju chorób, takich jak m.in. choroba Alzheimera.

Chociaż organizm może wykorzystywać witaminę E i witaminę C w celu obrony przed uszkodzeniami komórek powodowanymi przez wolne rodniki, naukowcy zbadali, w jaki sposób mógłby powstać sztuczny przeciwutleniacz, nazwany TEMPO, i jaki jest potencjał w suplementach zdrowotnych.

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie American Chemical Society naukowcy z Kanady i Włoch przedstawili wyniki swoich badań dotyczących działania TEMPO jako przeciwutleniacza. Badacze eksperymentowali w środowiskach symulowanych w celu naśladowania komórek. Przetestowali zdolność i skuteczność TEMPO w przekształcaniu szkodliwych wolnych rodników w nieszkodliwe cząsteczki poprzez badanie reakcji chemicznych TEMPO z wolnymi rodnikami.

Naukowcy odkryli, że TEMPO jest bardzo skuteczny w reagowaniu z wolnymi rodnikami. Dowiedzieli się, że TEMPO jest zdolny do przekształcania wolnych rodników nawet 100 razy szybciej niż witamina E. Jednak zdolność TEMPO do przeciwdziałania wolnym rodnikom wymaga obecności współutleniaczy, aby pomóc w zakończeniu reakcji chemicznej. Na szczęście, te współutleniacze znajdują się w wielu systemach biologicznych, a naukowcy oczekują, że reakcja powinna wymagać jedynie stosunkowo niewielkiej ilości współutleniaczy do skutecznego działania.

Przetestowali także system antyoksydantów TEMPO w modelach reprezentujących naturalne związki znajdujące się w tkankach zwierzęcych, aby udowodnić potencjał TEMPO jako suplementu zdrowotnego.

To badanie jest pierwszym, podczas którego przeprowadzono eksperyment i zmierzono właściwości reakcji TEMPO na działanie chemikaliów z wolnymi rodnikami. Skuteczność TEMPO w przekształcaniu wolnych rodników w cząsteczki nieszkodliwe w symulowanych środowiskach komórkowych otwiera możliwości ich zastosowania w suplementach zdrowotnych. TEMPO może być stosowany w celu ochrony przed uszkodzeniami wywołanymi ekspozycją wolnych rodników. Ustalenia dotyczące reaktywności TEMPO mogą być użyteczne w projektowaniu nowych suplementów przeciwutleniających.

 

Bibliografia:

  1. Skolski, N. (2018, September 11). Artificial anti-oxidant may be the next go-to supplement. Retrieved from https://www.eurekalert.org/pub_releases/2018-09/uobc-aam091018.php
  2. Baschieri, A., Valgimigli, L., Gabbanini, S., Dilabio, G. A., Romero-Montalvo, E., &Amorati, R. (2018). Extremely Fast Hydrogen Atom Transfer between Nitroxides and HOO· Radicals and Implication for Catalytic Coantioxidant Systems.Journal of the American Chemical Society,140(32), 10354-10362.doi:10.1021/jacs.8b0633
Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Suplementacja

More in Suplementacja

Czy warto stosować spalacze tłuszczu?

Julia Cichaczewska6 lutego, 2024

Czy kreatyna jest bezpieczna? – skutki uboczne kreatyny

Julia Cichaczewska5 stycznia, 2024

Suplementy na lepsze trawienie – co wybrać?

Julia Cichaczewska14 grudnia, 2023

Odchudzanie – jak efektywnie spalić tłuszcz?

spalacze11 września, 2023

Jakie suplementy stosować, by nasilić spalanie tłuszczu? Przegląd najpopularniejszych i skutecznych wspomagaczy

spalacze17 marca, 2023
witamina b12 kapsułki i tabletki

Witamina B12 – działanie, dawkowanie oraz przeciwwskazania.

spalacze18 września, 2021

Koenzym Q10 – zastosowanie i korzyści. Czy koenzym może pomóc w walce z koronawirusem?

spalacze25 sierpnia, 2021

Przepisy na posiłki z odżywki białkowej

Monika17 czerwca, 2021

Najmocniejsze spalacze tłuszczu – ranking 2021

spalacze6 czerwca, 2021

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone