Odchudzanie kojarzy się między innymi z eliminacją tłustych potraw. W rzeczywistości tłuszcze to jeden z najważniejszych składników odżywczych, dlatego redukcja wagi nie powinna oznaczać rezygnacji z tłuszczy, tylko wybór takich, które nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i szczupłej sylwetki. Oto produkty, z których nie powinieneś rezygnować podczas odchudzania.
Awokado
Pochodzące z Meksyku awokado to najbardziej kaloryczny z owoców, właśnie ze względu na wysoką zwartość tłuszczu, który stanowi około 15% masy miąższu. 100 g awokado ma aż 160 kcal. Większość tłuszczu znajdującego się w tym owocu to jednonienasycony kwas tłuszczowy, który według naukowców ma korzystny wpływ na ludzki organizm. U osób spożywających codziennie przynajmniej pół awokado BMI jest niższe niż u ludzi, którzy nie jedzą tego owocu. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku obwodu talii. Co więcej, osoby jedzące regularnie awokado rzadziej cierpią na tak zwany zespół metaboliczny, który zwiększa ryzyko cukrzycy typu 2 i chorób układu krążenia. Awokado zawiera dużo błonnika, który jest sprzymierzeńcem w walce o szczupłą sylwetkę. Jednocześnie owoc ten dostarcza organizmowi cennych witamin i składników mineralnych, między innymi witaminę A, B1, B2, C i K, potas oraz magnez. Ważną zaletą awokado jest to, że można wykorzystać je do przygotowania wielu potraw. Wprawdzie samo awokado nie zachwyca smakiem, ale można przyrządzić z niego na przykład smaczną pastę, sałatkę albo koktajl.
Orzechy
Wysoka kaloryczność charakteryzuje także orzechy. Najwięcej kalorii zawieraj orzechy włoskie, natomiast za nimi znajdują się orzechy włoskie, pistacjowe, laskowe, ziemne oraz orzechy nerkowca i migdały. Orzechy zawierają dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), które usprawniają metabolizm oraz przeciwdziałają nadmiernemu gromadzeniu się tkanki tłuszczowej. W orzechach znajdują się także inne cenne substancje, między innymi kwas alfa-linolowy, który obniża poziomu złego cholesterolu we krwi. Co więcej, zawierają one dużo błonnika. Korzystny wpływ orzechów na spadek wagi można dostrzec przede wszystkim w przypadku migdałów, które skutecznie przyśpieszają redukcję tłuszczu, co zostało dobrze udokumentowane. Orzechy zawierają dużo potasu, magnezu i fosforu oraz witamin A i E. Są polecane szczególnie podczas intensywnego wysiłku umysłowego, na przykład w trakcie nauki do egzaminów.
Masło orzechowe
Miłośnicy masła orzechowego z pewnością zastanawiają się, czy jeżeli podczas odchudzania można jeść orzechy, to czy oni mogą pozwolić sobie na jedzenie swojego przysmaku. Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak, ale w niewielkich ilościach i pod warunkiem, że nie zawiera ono pewnych dodatków. Masło posiada wszystkie zalety orzechów, z których zostało zrobione. Co więcej, korzystny wpływ masła orzechowego na redukcję wagi potwierdziły badania przeprowadzone przez naukowców z Harvard School of Public Health. Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ dostępne w sklepach masła orzechowe często zawierają dodatek cukru, który nie jest sprzymierzeńcem szczupłej sylwetki. Najlepsze masło to takie, w którym znajdują się wyłącznie orzechy i niewielka ilość oleju roślinnego. Takie masło można kupić w sklepie ze zdrową żywnością albo przyrządzić samodzielnie w domu. Oczywiście, trzeba zachować umiar w jedzeniu masła orzechowego, ponieważ w jednej płaskiej łyżeczce tego produktu znajduje się 32,75 kcal.
Morskie ryby
Mogłoby się wydawać, ze w trakcie odchudzania najlepiej wybierać ryby chude. W rzeczywistości lepszym wyborem są tłuste morskie ryby, czyli takie, w których tłuszcz stanowi przynajmniej 5%. Do tej grupy zalicza się łosoś, makrela albo śledź. To właśnie one dostarczają organizmowi wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Kwasy te mają pozytywny wpływ na metabolizm, dlatego wspomagają redukcję tkanki tłuszczowej. Nie bez znaczenia jest fakt, że ryby te są sycące, dlatego skutecznie zwalczają głód. Oprócz kwasów omega-3 tłuste ryby zawierają witaminę A, D i E oraz jod, potas, selen i żelazo.
Oliwa z oliwek
Podobnie jak awokado, oliwa z oliwek zawiera przede wszystkim kwasy tłuszczowe jednonienasycone. Jednocześnie znajdują się w niej takie związki jak oleokantal, tyrozol, skwalen oraz oleurpeina, wykazujące działanie przeciwzapalne, antyoksydacyjne oraz antyagregacyjne. W trakcie odchudzania warto dodawać oliwę z oliwek na przykład do sałatek. Jednocześnie oliwa z oliwek zawiera witaminy A, C, E, D i K oraz fosfor, potas i żelazo, dlatego dostarcza organizmowi ważnych dla niego składników odżywczych. Oczywiście, dobrym rozwiązaniem jest także jedzenie samych oliwek. Najczęściej są one dostępne sprzedawane po konserwacji, ale świeże oliwi można jeść na surowo. Z oliwek można przygotować tapenadę. To pasta, w której znajdują się oliwki, a także kapary, czosnek oraz sok z cytryny. Tapenada bardzo dobrze komponuje się z pieczywem pełnoziarnistym.
Jaja
Jaja najlepiej spożywać w całości, a nie jak myślano dawniej- bez żółtek. Wprawdzie jaja są tłuste, ale zawierają też dużo cennych składników odżywczych, między innymi lecytynę oraz aminokwasy. Znajduje się w nich wysokiej jakości białko, które jak wiadomo wspomaga odchudzanie. Dodatkowo jaja zapewniają uczucie sytości, co podczas stosowania diety redukcyjnej ma duże znacznie. Oczywiście, podczas odchudzania należy unikać smażonych jaj. Najlepszym rozwiązaniem jest ugotowanie ich w taki sposób, aby białko było ścięte, natomiast żółtko lekko płynne. Niewskazany jest także majonez, nawet majonez light, który wbrew pozorom nie jest produktem dietetycznym i zdrowym.
Olej kokosowy
Podczas odchudzania warto zwrócić uwagę również na olej kokosowy. To cenne źródło średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych, których większa ilość ogranicza łaknienie, a jednocześnie działa termogennie. Olej kokosowy wspomaga zatem odchudzanie na dwa sposoby. Co więcej, zawiera witaminy B2, B6, C i E oraz potas, magnez, wapń, żelazo i fosfor. Ważną zaletą oleju kokosowego jest szerokie zastosowanie. Ze względu na odporność na działanie wysokiej temperatury można go wykorzystać także do smażenia.
Podsumowując przedstawione powyżej informacje, niektóre produkty zawierają zdrowe tłuszcze, a także inne cenne dla człowieka substancje. Wiele z nich wykazuje takie właściwości jak obniżanie apetytu albo nasilanie termogenzy. Warto zatem zachować rozsądek, podczas eliminowania ich ze swojego jadłospisu. Uzyskane rezultaty mogą bowiem okazać się odwrotne od oczekiwanych. Oczywiście nie oznacza to, że produkty takie jak olej kokosowy, jaja czy orzechy można spożywać w dowolnych ilościach.
Facebook
RSS