Dietetyka i zdrowe odżywianie

Trendy żywieniowe 2017

Trendy żywieniowe 2017

Naukowcy nieustannie prowadzą badania nad wpływem poszczególnych produktów spożywczych na zdrowie człowieka. Efektem ogłaszanych przez nich wyników są zmiany trendów żywieniowych. To, co jeszcze kilka lat temu stanowiło podstawę jadłospisu promotorów zdrowego odżywiania, dziś nie jest już wśród nich tak popularne, ponieważ na topie są teraz inne produkty i teorie żywieniowe. Co modnie jest spożywać w 2017 roku? Oto najnowsze trendy.

Żywność funkcjonalna

Żywność funkcjonalna to określenie stosowane wobec żywności pochodzenia naturalnego –także tej wzbogaconej lub zmodyfikowanej – która nie tylko dostarcza składników odżywczych, ale i korzystnie wpływa na stan zdrowia. Działanie to może polegać na ogólnej poprawie samopoczucia fizycznego i psychicznego, a także na przeciwdziałaniu różnym chorobom. Ważne jest to, żeby dostrzeżenie pozytywnych rezultatów było możliwe przy spożywaniu takich ilościach produktów, która jest zgodna z zasadami zdrowego odżywiania. Żywność funkcjonalną dzieli się ze względu na skład oraz przeznaczenie, ale możliwe jest zaliczenie jednego produktu do kilku wyróżnianych grup. Do żywności funkcjonalnej nie należą suplementy diety.

Chociaż żywność funkcjonalna znajduje się na liście aktualnych trendów żywieniowych, to jej historia sięga lat 80-tych ubiegłego stulecia. Jako pierwsi zainteresowali się nią mieszkańcy krajów azjatyckich, a pierwsze badania nad żywnością funkcjonalną przeprowadzili Japończycy. Popularyzacja tego tematu w Europie to skutek działań podjętych w latach 90-tych przez Unię Europejską. Rozpoczęto wówczas program badawczy, który doprowadził do zdefiniowania pojęcia żywności funkcjonalnej i określenia zasad, według których powinna być badana.

Do substancji bioaktywnych, które są wykorzystywane w żywności funkcjonalnej, zalicza się:

  • Prebiotyki – stymulują rozwój flory bakteryjnej w jelitach
  • Probiotyki – wspomagają układ odpornościowy, przeciwdziałają nowotworom jelita grubego i zaparciom
  • Błonnik pokarmowy – korzystnie wpływa na pracę jelit i zapobiega zaparciom
  • Witaminy o działaniu antyoksydacyjnym

Wzbogacanie żywności nie zawsze jest dobrowolne. W niektórych przypadkach przepisy prawne zobowiązują producentów do zastosowania pewnych dodatków, ze względu na konieczność zapobiegania niedoborom żywieniowym wśród społeczeństwa. Przykładem obligatoryjnie wzbogaconego produktu jest sól jodowana. Przy stosowaniu diety bazującej na żywności funkcjonalnej problem stanowić może brak ścisłych regulacji prawnych, co bywa przyczyną nadużywania tego określenia.

Egzotyczne superfoods

Superfoods to określenie, które jak na razie nie ma precyzyjnej definicji. Można jednak powiedzieć, że są to produkty spożywcze, które wyróżniają się pod względem zawartości cennych dla człowieka składników odżywczych. Obecnie szczególną popularnością cieszą się te spośród nich, które pochodzą z krajów egzotycznych.

Nasiona chia

Zainteresowanie szałwią hiszpańską nieustannie się zwiększa. Jedną z najważniejszych zalet nasion chia jest wysoka zawartość błonnika pokarmowego, zdrowych tłuszczów i białka, co zapewnia długotrwałe uczucie sytości. Istotny jest także fakt, że szałwia hiszpańska zawiera niewiele węglowodanów, a jej zastosowanie kulinarne jest dosyć szerokie. Nasiona chia można wykorzystać między innymi do przyrządzenia dietetycznych deserów.

Herbata Pu-erh

Przyczyną popularności tej herbaty jest to, że znajdują się w niej substancje zmniejszające wielkość komórek tłuszczowych i redukujące stężenie trójglicerydów. Według wielu dietetyków jest to jeden z najlepszych napojów, po które można sięgnąć w czasie odchudzania.

Liczi

Małe owoce wywodzące się z rejonu Kambodży coraz częściej pojawiają się na półkach polskich sklepów. Są słodkie, zawierają mało kalorii i tłuszczu, a jednocześnie dostarczają witamin i składników mineralnych, szczególnie witaminy C. Co więcej, zgodnie z najnowszymi badaniami, wyciąg z liczi bardzo dobrze neutralizuje wolne rodniki.

Teff

Miłka abisyńska to ziarno, które jest bogatym źródłem aminokwasów. Zawiera ich jeszcze więcej niż komosa, a dodatkowo dostarcza dużo błonnika i żelaza. W rezultacie doskonale zaspokaja apetyt i redukuje ryzyko anemii. Nie bez znaczenia jest także fakt, że teff to zboże bezglutenowe o szerokim zastosowaniu kulinarnym.

Cupuacu

Owoc ten wyglądem przypomina kokos, natomiast smakiem czekoladę połączoną z owocami. Jest źródłem aminokwasów oraz witamin z grupy B i witaminy C. Cupuacu może być jedzone samo, a także wykorzystywane jako składnik deserów i koktajli.

Souping

Pasjonaci zdrowego odżywiania coraz częściej sięgają po zdrowe i łatwe w trawieniu zupy. To moda, która przywędrowała do Europy ze Stanów Zjednoczonych, gdzie okazała się poważną konkurencją dla diety sokowej. Zupy są bardziej sycące niż soki, dlatego skuteczniej zaspokajają apetyt, ale wciąż zachowują ważną zaletę, jaką jest lekkostrawność. Co więcej, zupy bardzo dobrze sprawdzają się zarówno w sezonie wiosenno-letnim, jak i jesienno-zimowym. W chłodnie dni ciepła zupa doskonale rozgrzewa, natomiast podczas upałów porcja chłodnika zapewnia orzeźwienie. Zupy nie nudzą się, ponieważ podczas ich przygotowywania można wprowadzić rozmaite modyfikacje. Wystarczy dodać nowe warzywo albo inne przyprawy, aby danie zyskało inny smak.

Woda probiotyczna

Produkty probiotyczne od dawna cieszą się dużym zainteresowaniem wśród osób, które starają się stosować zdrową dietę. W zeszłym roku na topie była probiotyczna czekolada, natomiast teraz jej miejsce zajmuje probiotyczna woda. Od zwykłej wody odróżnia ją fakt, że zawiera dodatek flory bakteryjnej. Ze względu na zawartość cukrów prostych nie zaleca się tej wody diabetykom.

Woda arbuzowa

Na uwagę zasługuje również woda arbuzowa, która na polskim rynku pojawiła się już w 2016 r. To napój, który znakomicie orzeźwia i nawadnia, dlatego warto po nią sięgnąć szczególnie w czasie upałów. Jej picie promują takie gwiazdy jak Taylor Swift czy Beyoncé. Woda arbuzowa jest bogata w witaminę C, a także w potas, magnez, wapń oraz likopen, czyli naturalny przeciwutleniacz.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dietetyka i zdrowe odżywianie

More in Dietetyka i zdrowe odżywianie

Czy jedzenie grzybów jest bezpieczne?

Redakcjawrzesień 23, 2021

Czym jest deficyt kaloryczny i jak go obliczyć?

Spalacze.plwrzesień 9, 2021

Grzyby nootropowe do kawy

Redakcjawrzesień 1, 2021

Przepisy na posiłki z odżywki białkowej

Monikaczerwiec 17, 2021

Czasowa głodówka: Co to takiego? Czy warto spróbować?

Sylwiaczerwiec 16, 2021

Dietetyczne sosy – sosy zero kalorii

Redakcjaczerwiec 15, 2021

Ile kalorii spalasz w ciągu dnia?

Klaudiaczerwiec 14, 2021

Drugie śniadanie – najlepsze przepisy

Redakcjaczerwiec 2, 2021

Nieszczelne jelito co to? Objawy i leczenie.

spalaczemaj 7, 2021

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone