Suplementacja

Trening dostosowany do typu sylwetki

Trening dostosowany do typu sylwetki

Ułożenie dobrego planu treningowego jest możliwe wyłącznie wtedy, gdy pod uwagę weźmie się wszystkie czynniki, które mogą wpływać na efektywność ćwiczeń. Niektóre z nich są często pomijane, czego najlepszym przykładem jest typ sylwetki.

Zgodnie z klasyfikacją Sheldona można wyróżnić trzy typy sylwetki: endomorfika, mezomorfika oraz ektomorfika. Niestety, sprawa jest trochę bardziej skomplikowana, ponieważ tylko nieliczni mają taką sylwetką, którą można by zaklasyfikować do jednej z trzech podanych kategorii. Najważniejsze jest jednak to, aby rozpoznać cechy dominujące, a następnie opracować odpowiedni plan treningowy.

Ektomorfik to osoba szczupła i dość wysoka. Łatwo traci na wadze ze względu na szybką przemianę materii, natomiast ma trudności z budową mięśni. Sylwetkę takiej osoby charakteryzuje wąska talia i ramiona oraz długie kończyny.

U endomorfika widoczna jest spora ilość tkanki tłuszczowej. Przybieranie na wadze jest dosyć szybkie, natomiast redukcja wagi sprawia duże trudności. Takie osoby zazwyczaj mają krótkie kończyny, grube kości i szerokie stawy.

Mezorfik nie ma problemów zarówno z budową mięśni, jak i z redukcją tkanki tłuszczowej. Cechami charakterystycznymi takich osób są szerokie ramiona i klatka piersiowa oraz wąska talia.

Jako ciekawostkę można podać związek pomiędzy typem sylwetki a osobowością. Ektomorficy zazwyczaj są bardzo aktywni, a jednocześnie niecierpliwi. Endomorficy są natomiast powolni i często brakuje im energii. Mezomorficy to osoby energetyczne i silne. Te cechy charakteru mogą ułatwić właściwe rozpoznanie typu sylwetki. Dopiero po tym można przejść do opracowania dobrego planu treningowego.

Ektomorficy potrzebują przede wszystkim regularnych treningów, ponieważ nawet kilkanaście dni przerwy może doprowadzić do spadku masy mięśniowej. Takim osobom zaleca się krótkie treningi z zastosowaniem dużych obciążeń. Regularny trening powinien być połączony z właściwą dietą. Ze względu na duże zapotrzebowanie na energię potrzebna jest spora dawka węglowodanów. Nie oznacza to jednak, że można pozwolić sobie na niezdrowe posiłki, do czego zachęca brak tendencji do przybierania na wadze.

U endomorfików natomiast zaleca się połączenie treningu cardio z treningiem oporowym. Dobre efekty przynoszą również treningi interwałowe. Niestety, takie osoby muszą przestrzegać bardziej rygorystycznej diety. Nie mogą pozwolić sobie na przyjmowanie zbyt dużej dawki węglowodanów, dlatego zamiast nich endomorficy powinni spożywać więcej białka.

W najkorzystniejszej sytuacji są mezomorficy, u których dobrze sprawdzają się niemal wszystkie rodzaje treningów. Mogą oni pozwolić sobie na spożywanie większych dawek węglowodanów, jednak tak samo jak ektomorficy, powinni pamiętać o stosowaniu się do zasad zdrowego odżywiania.

Na koniec warto poruszyć kwestię suplementacji. Podczas treningów najczęściej stosowana jest odżywka białkowa. Ektomorfikom można polecić w szczególności tradycyjne gainery, w których jest więcej węglowodanów niż białek. W przypadku endomorfików lepszym rozwiązaniem będą gainery typu bulk, które zawierają taką samą dawkę węglowodanów i białek. Mezomoricy powinni natomiast stosować bulki albo gainery o zawartości około 30% białka.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Suplementacja

More in Suplementacja

Czy warto stosować spalacze tłuszczu?

Julia Cichaczewska6 lutego, 2024

Czy kreatyna jest bezpieczna? – skutki uboczne kreatyny

Julia Cichaczewska5 stycznia, 2024

Suplementy na lepsze trawienie – co wybrać?

Julia Cichaczewska14 grudnia, 2023

Odchudzanie – jak efektywnie spalić tłuszcz?

spalacze11 września, 2023

Jakie suplementy stosować, by nasilić spalanie tłuszczu? Przegląd najpopularniejszych i skutecznych wspomagaczy

spalacze17 marca, 2023
witamina b12 kapsułki i tabletki

Witamina B12 – działanie, dawkowanie oraz przeciwwskazania.

spalacze18 września, 2021

Koenzym Q10 – zastosowanie i korzyści. Czy koenzym może pomóc w walce z koronawirusem?

spalacze25 sierpnia, 2021

Przepisy na posiłki z odżywki białkowej

Monika17 czerwca, 2021

Najmocniejsze spalacze tłuszczu – ranking 2021

spalacze6 czerwca, 2021

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone