Trening

Trening na czczo

Trening na czczo

Wiele osób zaraz po przebudzeniu myśli o śniadaniu i filiżance aromatycznej kawy. Inni natomiast uważają, że jest to najlepszy moment na trening. Trenowanie na czczo ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Ci pierwsi twierdzą, że trening o tej porze dnia przynosi najlepsze rezultaty, natomiast drudzy zwracają uwagę na zagrożenia związane uprawieniem sportu przed pierwszym posiłkiem. Czy aktywność fizyczna z rana to dobry pomysł, a jeżeli tak, to jaki rodzaj treningu jest najlepszy o tej porze dnia?

Trening cardio

Poranne treningi cardio są popularne wśród osób, które chcą uzyskać redukcję wagi bez utraty masy mięśniowej. Niestety, pewne błędy mogą sprawić, że osiągnie się efekt odwrotny. Kluczową rolę odgrywa tutaj właściwie zabezpieczenie mięśni przed katabolizmem, czyli odpowiednia dieta i suplementacja. Ryzyko degradacji mięśni można ograniczyć, stosując przed treningiem suplementy zawierające aminokwasy rozgałęzione BCAA.

W korzystniejszej sytuacji są osoby, które zmagają się z dużą nadwagą i otyłością, czyli skupiają się wyłącznie na utracie tkanki tłuszczowej, a nie na stanie mięśni.

Nie oznacza to jednak, że w takiej sytuacji można rozpocząć ćwiczenia od razu po wstaniu z łóżka. Należy odczekać godzinę, ponieważ w trakcie nocnego wypoczynku nawadniają się dyski międzykręgowe kręgosłupa. Wysiłek fizyczny tuż po przebudzeniu mógłby doprowadzić do problemów z kręgosłupem, a nawet do przepukliny dysku międzykręgowego. Należy także mieć świadomość tego, że treningi na czczo mogą być mniej efektywne niż po spożyciu posiłku, ze względu na mniejszą siłę. Pożywienie jest dla organizmu źródłem energii, dlatego wykonywanie ćwiczeń na czczo często sprawia trudności.

Trening aerobowy

Kolejny rodzaj treningu, który według wielu osób jest doskonały z rana, to trening aerobowy. Jednak także w tym przypadku pojawia się ryzyko katabolizmu mięśniowego. Brak pożywienia sprawia, że organizm musi czerpać energię z mięśni. Podczas wykonywania ćwiczeń aerobowych z rana tętno nie powinno przekraczać 70% tętna maksymalnego. Na początku lepiej trenować tylko pół godziny. Podobnie jak w przypadku treningu cardio, lepsze efekty mogą uzyskać osoby dążące do redukcji dużej nadwagi.

Podsumowując, poranek nie jest najlepszym momentem na trening, szczególnie jeżeli dąży się do rozbudowy masy mięśniowej. W pewnych sytuacjach może przynieść pozytywne rezultaty, jednak decydując się na trenowanie na czczo trzeba zachować ostrożność. Podejmowanie nieprzemyślanych decyzji, takich jak rozpoczynanie treningu pięć minut po wstaniu z łóżku, może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Nie można także zapominać o odpowiedniej suplementacji, które pozwoli uniknąć katabolizmu mięśniowego. Dobrze byłoby zatem inaczej zorganizować swój dzień i przeznaczyć na trening inną porę. Na zakończenie warto zaznaczyć, że przed porannym treningiem można, a nawet powinno się, wypić trochę wody. Po nocnym spoczynku organizm potrzebuje bowiem nawodnienia. Najlepiej sięgnąć po szklankę wody.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Trening

More in Trening

Jak budować masę mięśniową?

Julia Cichaczewska2 lutego, 2024

Jakie czynności spalają najwięcej kalorii?

Julia Cichaczewska24 stycznia, 2024

Ćwiczenia na odchudzanie – jakie są najlepsze?

Julia Cichaczewska19 grudnia, 2023

Pierwszy raz w siłowni – przewodnik dla początkujących

Julia Cichaczewska24 listopada, 2023

Trening a przeziębienie – czy warto ćwiczyć w trakcie choroby?

Julia Cichaczewska9 listopada, 2023

Trening HIIT – klucz do szybkich efektów czy modny trend?

Julia Cichaczewska20 października, 2023

Wpływ kofeiny na trening – jak kofeina wpływa na naszą wydajność podczas ćwiczeń?

Julia Cichaczewska26 września, 2023

Kobiety a trening siłowy – przełamując mity, budując siłę i pewność siebie

spalacze9 maja, 2023

Optymalizacja treningu: Jak uzyskać lepsze rezultaty i uniknąć kontuzji

spalacze14 kwietnia, 2023

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone