Trening

Trening obwodowy

Trening obwodowy

 

Praca, domowe obowiązki oraz inne zajęcia bywają bardzo czasochłonne, dlatego nie każdy może pozwolić sobie na długie treningi. Nie oznacza to jednak, że brak czasu jest dobrą wymówką od aktywności fizycznej, ponieważ istnieją takie rodzaje treningu, które stanowią znakomitą propozycję dla osób zapracowanych i zabieganych. Wśród nich można wymienić trening obwodowy.

Trening obwodowy nie wymaga doświadczenia ani specjalnego sprzętu. Składa się z kilku ćwiczeń, które dobierane są w taki sposób, aby zaangażować całe ciało. Zgodnie z zasadami treningu obwodowego należy rozpocząć od ćwiczeń angażujących największe partie mięśni, a skończyć na partiach najmniejszych. Ćwiczenia wykonywane są kolejno po sobie, bez żadnych przerw, a czas całego treningu nie przekracza 30 minut. Osoby, które mają dostatecznie dużo czasu i energii, mogą pozwolić sobie na przedłużenie treningu. Gotowe programy treningowe można odnaleźć w Internecie. Wiele z nich składa się z części kardio oraz ćwiczeń siłowych, co pozwala na połączenie spalania tkanki tłuszczowej z trenowaniem mięśni. Należy jednak pamiętać o tym, że trening ukierunkowany jest przede wszystkim na redukcję tkanki tłuszczowej, dlatego nie jest dobrą propozycją dla osób dążących głównie do rozbudowania masy mięśniowej. Trening ten doskonale sprawdza się zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn. Nie ma znaczenia wiek ani kondycja fizyczna. Możliwe jest opracowanie własnego planu treningowego, co nie powinno sprawić większych trudności, biorąc pod uwagę proste zasady treningu obwodowego.

Wprawdzie trening obwodowy można wykonywać w domu, bez specjalnych sprzętów, jednak metoda sprawdza się bardzo dobrze także na siłowni. Osoby korzystające z siłowni powinny dokonać wyboru 2-3 maszyn, na których lubią ćwiczyć. Na każdej z nich należy wykonywać krótkie zestawy ćwiczeń. Takie rozwiązanie z pewnością spodoba się osobom, dla których długie trenowanie na jednej maszynie jest nużące. Trenując w domu można pozwolić sobie na dużą swobodę w doborze ćwiczeń, pod warunkiem zaangażowania wszystkich partii mięśni. Można wykonywać na przykład przysiady, pompki, brzuszki, pajacyki albo wymachy nóg, a także ćwiczyć na skakance lub trenować z hula hop. Możliwe jest wykorzystanie podczas treningu schodów albo domowych mebli. Wiele zależy od kreatywności trenującego. Przerwy pomiędzy ćwiczeniami nie powinny być dłuższe niż 10-15 sekund. Warto zadbać o to, żeby każdy trening wprowadzał nowe ćwiczenie, ponieważ dzięki temu mięśnie nie przyzwyczają się do jednego rodzaju ruchu.

Trening obwodowy należy wykonywać trzy razy w tygodniu, zachowując przynajmniej jednodniowe przerwy pomiędzy treningami. Oczywiście, przed przystąpieniem do treningu obwodowego należy wykonać rozgrzewkę. Pośpiech nigdy nie powinien być powodem rezygnacji z dobrego przygotowania do treningu, ponieważ brak rozgrzewki wiąże się z dużym ryzykiem kontuzji.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Trening

More in Trening

Siedzący tryb życia

SylwiaMarzec 6, 2020

Najlepsze spalacze tłuszczu – co stosować oprócz treningu?

RedakcjaLuty 19, 2020

Zmniejszanie rozmiaru piersi podczas odchudzania

RedakcjaListopad 9, 2019

Jak prawidłowo wykonywać brzuszki?

KlaudiaPaździernik 18, 2019

Pogodzenie treningów z pracą – jak to zrobić?

MonikaWrzesień 13, 2019

Kiedy biegać – rano, czy wieczorem?

KlaudiaSierpień 11, 2019

Odpowiednia technika treningowa – co jest ważne?

KlaudiaSierpień 4, 2019

Jak zapobiec kontuzjom w treningu siłowym?

Spalacze.plLipiec 18, 2019

 Jakie są zalety i wady ćwiczenia w domu?

KlaudiaCzerwiec 18, 2019

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone