Trening

Trening obwodowy

Trening obwodowy

 

Praca, domowe obowiązki oraz inne zajęcia bywają bardzo czasochłonne, dlatego nie każdy może pozwolić sobie na długie treningi. Nie oznacza to jednak, że brak czasu jest dobrą wymówką od aktywności fizycznej, ponieważ istnieją takie rodzaje treningu, które stanowią znakomitą propozycję dla osób zapracowanych i zabieganych. Wśród nich można wymienić trening obwodowy.

Trening obwodowy nie wymaga doświadczenia ani specjalnego sprzętu. Składa się z kilku ćwiczeń, które dobierane są w taki sposób, aby zaangażować całe ciało. Zgodnie z zasadami treningu obwodowego należy rozpocząć od ćwiczeń angażujących największe partie mięśni, a skończyć na partiach najmniejszych. Ćwiczenia wykonywane są kolejno po sobie, bez żadnych przerw, a czas całego treningu nie przekracza 30 minut. Osoby, które mają dostatecznie dużo czasu i energii, mogą pozwolić sobie na przedłużenie treningu. Gotowe programy treningowe można odnaleźć w Internecie. Wiele z nich składa się z części kardio oraz ćwiczeń siłowych, co pozwala na połączenie spalania tkanki tłuszczowej z trenowaniem mięśni. Należy jednak pamiętać o tym, że trening ukierunkowany jest przede wszystkim na redukcję tkanki tłuszczowej, dlatego nie jest dobrą propozycją dla osób dążących głównie do rozbudowania masy mięśniowej. Trening ten doskonale sprawdza się zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn. Nie ma znaczenia wiek ani kondycja fizyczna. Możliwe jest opracowanie własnego planu treningowego, co nie powinno sprawić większych trudności, biorąc pod uwagę proste zasady treningu obwodowego.

Wprawdzie trening obwodowy można wykonywać w domu, bez specjalnych sprzętów, jednak metoda sprawdza się bardzo dobrze także na siłowni. Osoby korzystające z siłowni powinny dokonać wyboru 2-3 maszyn, na których lubią ćwiczyć. Na każdej z nich należy wykonywać krótkie zestawy ćwiczeń. Takie rozwiązanie z pewnością spodoba się osobom, dla których długie trenowanie na jednej maszynie jest nużące. Trenując w domu można pozwolić sobie na dużą swobodę w doborze ćwiczeń, pod warunkiem zaangażowania wszystkich partii mięśni. Można wykonywać na przykład przysiady, pompki, brzuszki, pajacyki albo wymachy nóg, a także ćwiczyć na skakance lub trenować z hula hop. Możliwe jest wykorzystanie podczas treningu schodów albo domowych mebli. Wiele zależy od kreatywności trenującego. Przerwy pomiędzy ćwiczeniami nie powinny być dłuższe niż 10-15 sekund. Warto zadbać o to, żeby każdy trening wprowadzał nowe ćwiczenie, ponieważ dzięki temu mięśnie nie przyzwyczają się do jednego rodzaju ruchu.

Trening obwodowy należy wykonywać trzy razy w tygodniu, zachowując przynajmniej jednodniowe przerwy pomiędzy treningami. Oczywiście, przed przystąpieniem do treningu obwodowego należy wykonać rozgrzewkę. Pośpiech nigdy nie powinien być powodem rezygnacji z dobrego przygotowania do treningu, ponieważ brak rozgrzewki wiąże się z dużym ryzykiem kontuzji.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Trening

More in Trening

Jak budować masę mięśniową?

Julia Cichaczewska2 lutego, 2024

Jakie czynności spalają najwięcej kalorii?

Julia Cichaczewska24 stycznia, 2024

Ćwiczenia na odchudzanie – jakie są najlepsze?

Julia Cichaczewska19 grudnia, 2023

Pierwszy raz w siłowni – przewodnik dla początkujących

Julia Cichaczewska24 listopada, 2023

Trening a przeziębienie – czy warto ćwiczyć w trakcie choroby?

Julia Cichaczewska9 listopada, 2023

Trening HIIT – klucz do szybkich efektów czy modny trend?

Julia Cichaczewska20 października, 2023

Wpływ kofeiny na trening – jak kofeina wpływa na naszą wydajność podczas ćwiczeń?

Julia Cichaczewska26 września, 2023

Kobiety a trening siłowy – przełamując mity, budując siłę i pewność siebie

spalacze9 maja, 2023

Optymalizacja treningu: Jak uzyskać lepsze rezultaty i uniknąć kontuzji

spalacze14 kwietnia, 2023

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone