Suplementy i odżywki

Trening siłowy – jakie suplementy wybrać?

Trening siłowy – jakie suplementy wybrać?

Rynek suplementów rozrasta się w bardzo szybkim tempie. Wszyscy producenci starają się nas zachęcić do wybrania właśnie ich produktów. Z półek krzyczą do nas kolorowe opakowania, ale przecież nie każdy suplement diety jest odpowiedni. Przez to, że na rynku jest tak wiele suplementów diety trudno jest zdecydować się, który jest ten najlepszy, a wiele osób nie wie nawet, które produkty są im potrzebne. Jakie suplementy diety są potrzebne przy treningu siłowym? Dziś odpowiemy sobie na to pytanie i z długiej listy suplementów wybierzemy tylko te najpotrzebniejsze i najbardziej skuteczne.

Odżywki białkowe

Białko jest niezbędnym elementem diety każdego sportowca. Jest budulcem mięśni, a dla większość z nas głównym celem treningów jest zwiększenie masy mięśniowej i jej wytrzymałości siłowej. Odżywki białkowe to jedno z najszybciej przyswajalnych źródle białka. Warto więc przyjmować takie odżywki przed i po treningu. Białko ma tak kluczową rolę dla mięśni, ponieważ wspomaga ich regenerację i rozbudowę. Ma również za zadanie stwarzać ochronę dla włókien mięśniowych, które się niszczą podczas treningów. Odżywki białkowe powinny znaleźć się w diecie sportowca, który trenuje, by wzmocnić swoje siły oraz tych, którzy prowadzą dietę redakcyjną. Należ jednak pamiętać, by odżywki białkowe nie zastąpiły pełnowartościowych posiłków, które również są źródłem białka.

Kreatyna

Jest to suplement diety stworzony dla osób, które trenują na siłowni lub prowadzą treningi siłowe w domu. Jego zadaniem jest zwiększanie siły i wytrzymałości mięśniowej. Dzięki temu zwiększa się nasza wytrzymałość podczas treningów, a to sprawia, że jesteśmy w stanie wykonać dłuższy trening, a nawet zwiększyć jego intensywność. Przez to treningi staną się efektowniejsze. Co prawda nie jest to suplement diety, na który każdy powinien się decydować. Sprawdza się jedynie dla tych, którzy chcą zwiększyć wytrzymałość mięśniową. Kreatynę należy stosować przed treningiem. Najlepiej stosować się do zaleceń producenta, ponieważ nieprawidłowe stosowanie lub przedawkowanie kreatyny może wywołać niepożądane skutki uboczne.

BCCA –aminokwasy rozgałęzione

Ich głównym zadaniem jest hamowanie reakcji katabolicznych, które rozpoczynają się podczas intensywnych treningów. BCAA to zbiór aminokwasów rozgałęzionych, które są niezbędne dla organizmu człowieka, jednak sami nie jesteśmy w stanie ich wytworzyć, dlatego niezbędna jest ich suplementacja lub stworzenie odpowiednio zbilansowanej diety, w które znajdą się produkty, które dostarczą do organizmu te ważne składniki odżywcze. Aminokwasy rozgałęzione są suplementem diety, którego potrzebują sportowcy, ponieważ dostarcza on dodatkową energię do treningów. Wiele badań udowodniło, że sportowy, którzy przyjmowali BCAA przed i po treningu nie odczuwali bólów mięśni po ćwiczeniach, a włókna mięśniowe znacznie szybciej się regenerowały.

Kofeina

Jest to jedne z najczęściej wybieranych suplementów diety dla sportowców. Kofeina w tabletkach lub w proszku to suplement diety, który jest najprostszym sposobem na przemęczenie i brak energii do ćwiczeń.  Ma ona działanie rozgrzewające, więc przyśpiesza metabolizm. Można ją przyjmować przed treningiem, ponieważ nie tylko dostarczy energii do ćwiczeń, ale rozgrzeje mięśnie i stawy przed treningiem, co zminimalizuje ryzyko występowania kontuzji. Kofeina jest również sposobem na pobudzenie pracy mózgu oraz zwiększenie koncentracji. Pomocna może okazać się przed ważnym egzaminem, czy spotkaniem. Warto jednak pamiętać, by nie przyjmować kofeiny zbyt często, ponieważ organizm szybko się do niej przyzwyczaja, więc suplement może przestać działać.

Węglowodany

Na rynku istnieją odżywki węglowodanowe lub mieszanka węglowodanów z białkami. Obie te odżywki są odpowiednie dla sportowców trenujących siłowo. Pamiętaj jednak, by wybierać tylko takie odżywki, które składają się z węglowodanów prostych. Dostarczają one energii do ćwiczeń. Najlepsze są odżywki w proszku, ponieważ znacznie szybciej wchłaniają się do organizmu, zostają szybciej wykorzystane i nie zalegają w układzie pokarmowym.

 

 

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Suplementy i odżywki

Czy warto stosować spalacze tłuszczu?

Julia Cichaczewska6 lutego, 2024

Suplementy na serce i układ krążenia – wszystko co musisz wiedzieć

Julia Cichaczewska10 stycznia, 2024
witamina d3 jesienią i zimą

Witamina D3 – musisz o niej pamiętać!

spalacze23 września, 2021
witamina b12 kapsułki i tabletki

Witamina B12 – działanie, dawkowanie oraz przeciwwskazania.

spalacze18 września, 2021

Najmocniejsze spalacze tłuszczu – ranking 2021

spalacze6 czerwca, 2021

Adipex 75 – niebezpieczne odchudzanie

spalacze6 maja, 2021

Ashwagandha – dlaczego warto stosować adaptogeny?

Milena9 kwietnia, 2021

T5 – Zion Labs czyli spalacz wysokiego ryzyka

spalacze7 kwietnia, 2021

Kapsaicyna – naturalny spalacz tłuszczu. W czym znajdziemy kapsaicynę?

Spalacze.pl10 marca, 2021

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone