Zdrowie

Ukojenie nerwów i spokojny sen

Ukojenie nerwów i spokojny sen

W dobie dwudziestego pierwszego wieku większość z nas żyje w ciągłym biegu. Przytłacza nas nawał obowiązków zarówno tych zawodowych, jak i tych prywatnych, a to powoduje u nas uczucie ciągłego napięcia. Przez to często dochodzi do pojawienia się problemów z przewlekłym stresem. Pojawić się mogą również zaburzenia snu, czy bezsenność. Czas więc się zastanowić, jak można temu zaradzić, a także jak w naturalny i bezpieczny sposób sobie pomóc?

Stres przewlekły jest szkodliwy dla zdrowia

Na początek warto sobie wyjaśnić czym jest stres. W uproszczeniu stres jest procesem, podczas którego wiele różnych czynników ma wpływ a wewnętrzną równowagę organizmu człowieka. Zmiany te prowadzą do określonych odpowiedzi z ustroju, a to wiąże się z wieloma zmianami fizjologicznymi i psychologicznymi. Jeżeli stres jest chwilowy, to nie ma on złego wpływu na zdrowie, a nawet mobilizuje organizm do działania. Jest to odpowiedź organizmu na bodźce zewnętrzne. Jednak stres staje się niekorzystny, jeżeli jest przewlekły. Do pojawienia się przewlekłego stresu dochodzi, kiedy w życiu człowieka zaczyna się wiele sytuacji stresowych w jednym czasie. Sytuacje te doprowadzają do zdenerwowania, napięcia, a także pogorszenia się samopoczucia. Mogą się one również objawić wyczerpaniem fizycznym i psychicznym. Stres często wymieniany jest jako czynnik doprowadzający do rozwoju różnych chorób. Okazuje się więc, że konieczne jest ukojenie nerwów, a także zmniejszenie sytuacji stresowych w życiu.

Spokojny sen, a zdrowie

Sen jest jednym z ważniejszych czasów dla organizmu człowieka. Człowiek przesypia nawet trzydzieści procent swojego życia. Warto jednak pamiętać, że wiele osób zaniedbuje higienę snu i doprowadza do zaburzenia rytmu dobowego. Niestety takie zaburzenia doprowadzają do zwiększenia się stresu w naszym życiu, a także do zmniejszenia odporności organizmu na działanie kortyzolu. Jeżeli nie śpimy wystarczająco długo, to pojawić się może wiele nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak:

 • Wahania nastroju,
 • Długotrwałe uczucie zmęczenia,
 • Stany depresyjne,
 • Bóle głowy,
 • Problemy z koncentracją,
 • Zaburzenia pamięci.

Zioła, które pomagają na stres i sen

Jeżeli w naszym życiu pojawia się stres, to warto pomyśleć o poprawie jakości snu. Może dobrym rozwiązaniem będzie zmienienie oświetlenia w sypialni. Doskonale sprawdzi się również zmiana materaca i poduszek. Jeżeli jednak takie zmiany nie pomagają, to można skorzystać z naturalnych rozwiązań. Ukoić nerwy i zadbać o spokojny sen mogą preparaty na bazie roślin, a także ziołowe napary. Ich działanie jest nieco mniejsze niż w przypadku stosowanie leków, ale nie powodują one pojawienia się skutków ubocznych. Warto jest sięgnąć po napary z:

 • Melisy lekarskiej,
 • Chmielu zwyczajnego,
 • Lawendy,
 • Dziurawca,
 • Serdecznika lekarskiego.
Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zdrowie

More in Zdrowie

Wpływ genów i bakterii na nadwagę

RedakcjaLipiec 3, 2019

Niedokrwistość związana z niedoborem żelaza. Jakie są objawy, jakie skutki, jak leczyć?

SylwiaCzerwiec 15, 2019

Jak zatrzymać proces starzenia?

KlaudiaCzerwiec 14, 2019

Dlaczego masz problemy z koncentracją?

KlaudiaCzerwiec 13, 2019

Czynniki, które odpowiadają za otyłość u dzieci

KlaudiaCzerwiec 12, 2019

Czy sport pomaga w rzuceniu palenia?

KlaudiaCzerwiec 11, 2019

Brak ruchu, jest zagrożeniem dla zdrowia

KlaudiaCzerwiec 8, 2019

Zgaga – przyczyny, objawy, leczenie

MonikaMaj 20, 2019

Wzdęcia – diagnostyka i leczenie

MonikaMaj 20, 2019

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone