Zdrowie

Uzależnienie od napojów energetycznych: wszystko, co musisz wiedzieć

Uzależnienie od napojów energetycznych: wszystko, co musisz wiedzieć

Napoje energetyczne to bardzo popularny rodzaj napojów poprawiających energię, czujność i koncentrację. Zawierają składniki, które mają na celu wzmocnienie zarówno psychicznych jak i fizycznych aspektów organizmu, takie jak kofeina, cukier, witaminy z grupy B, ekstrakty ziołowe i pochodne aminokwasów, takie jak L-tauryna. I chociaż mogą przynosić korzyści, napoje energetyzujące wiążą się z szeregiem problemów zdrowotnych związanych z nadmiernymi ilościami kofeiny i cukru, a także z zawartymi sztucznymi słodzikami. Jednym z tych kluczowych problemów jest uzależnienie.

Czym jest uzależnienie od napojów energetycznych?

Uzależnienie to stan psychiczny, który obejmuje ciągłą chęć używania danej substancji lub, pomimo jej negatywnych konsekwencji.

Chociaż uzależnienia od napojów energetycznych może nie wydawać się tak szkodliwe, jak uzależnienia od narkotyków, nałogi żywieniowe, mają wiele podobieństw behawioralnych.

To, co może uzależniać niektóre osoby od napojów energetyzujących, to fakt, że zawierają substancje potencjalnie uzależniające, takie jak kofeina, a także cukier lub sztuczne słodziki.

Oznaki uzależnienia

Uzależnienie od napojów energetyzujących może powodować objawy uzależnienia, które są związane z funkcjonowaniem mózgu i układu nerwowego, takie jak:

 • silne pragnienie spożycia
 • mentalne obrazowanie picia napojów energetyzujących
 • niezdolność do kontrolowania spożycia napojów energetyzujących

Skutki uboczne – energy drink szkodliwość

Uzależnienie od napoju energetycznego może mieć inne negatywne skutki uboczne.

Przede wszystkim napoje energetyzujące są kwaśne, a ich częste spożywanie może z czasem spowodować przebarwienie zębów i zniszczenie szkliwa. Może to sprawić, że będziesz bardziej podatny na problemy z zębami, takie jak ubytki.

Ten efekt uboczny jest bardziej niepokojący, jeśli regularnie pijesz napoje energetyczne z cukrem, ponieważ odżywia on bakterie tworzące płytkę nazębną, która dodatkowo sprzyja próchnicy zębów.

Ponadto częste spożywanie napojów energetyzujących może powodować przyrost masy ciała.

Pełnocukrowe napoje energetyczne zawierają około 110 kalorii – wszystko z cukru – na jedną małą puszkę. Ale większe puszki, mogą z łatwością dodać dodatkowe 275 kalorii lub więcej dziennie, w zależności od tego, ile puszek dziennie wypijasz.

Badania powiązały również częste spożywanie napojów energetyzujących i napojów słodzonych cukrem z przewlekłymi problemami zdrowotnymi, takimi jak choroby serca, cukrzyca typu 2 i schorzenia nerek.

Chociaż opcje napojów energetyzujących bez cukru mogą wydawać się lepsze ze względu na niską zawartość cukru i kalorii, nadal zawierają tyle samo kofeiny. Sztuczne słodziki zostały również powiązane ze zwiększonym ryzykiem cukrzycy typu 2 i zespołu metabolicznego.

Jak to się dzieje?

Kilka czynników odgrywa rolę w określaniu rozwoju uzależnienia, w tym historia osobista i rodzinna, a także aktywność mózgu.

Problem z napojami energetycznymi, szczególnie tymi bogatymi w kofeinę i cukier, polega na tym, że mogą one powodować uwalnianie przez mózg większych ilości dopaminy, hormonu dobrego samopoczucia.

Jednak wadą jest to, że im częściej spożywasz napoje energetyczne, tym mniej przyjemności odczuwasz z odpowiedzi dopaminowej. Może to prowadzić do spożywania rosnących ilości, aby nadal odczuwać odpowiedź dopaminy w tak samo intensywny sposób, a to prowadzi bezpośrednio do uzależnienia.

Napoje energetyzujące mogą również uzależniać z psychologicznego punktu widzenia. Niektórzy ludzie mogą czuć, że nie mogą wykonywać swoich codziennych zadań bez napojów energetyzujących, co również prowadzi do uzależnienia.

Jak rzucić napoje energetyczne?

Chociaż zaprzestanie picia napojów energetyzujących może wydawać się trudne, istnieje kilka sposobów, aby to zrobić.

Dwa kluczowe sposoby na zerwanie z nałogiem obejmują:

 • Odcięcie całkowite – Obejmuje to odstawienie wszelkich napojów energetyzujących na raz, ale może spowodować intensywne objawy odstawienia. To powiedziawszy, może pomóc Twojemu organizmowi szybciej zwalczyć uzależnienie niż powolne zmniejszenie jego spożycia.
 • Stopniowe zmniejszanie spożycia – Obejmuje to powolne i metodyczne zmniejszanie spożycia napojów energetyzujących, aż będziesz w stanie całkowicie zaprzestać ich picia. Chociaż trwa to dłużej, zazwyczaj pomaga uniknąć objawów odstawienia.

Obie metody mają swoje zalety i wady, dlatego najlepiej wybrać taką, która najlepiej pasuje do Twojego stylu życia i osobowości.

Co więcej, rzucanie napojów energetyzujących ma duży wpływ na umysł. Jeśli masz problem z wyjściem z nałogu, warto zwrócić się o profesjonalną pomoc.

Jak radzić sobie z objawami odstawienia?

Objawy odstawienia są głównym powodem, dla którego trudno jest rzucić substancje uzależniające.

Często pojawiają się, gdy nie możesz uzyskać dostępu do substancji, takich jak napoje energetyczne, i są bardziej prawdopodobne, gdy skorzystasz z metody całkowitego odcięcia.

Objawy odstawienia, które mogą wystąpić w przypadku uzależnienia od napojów energetyzujących, obejmują bóle głowy, zmęczenie, drażliwość, trudności z koncentracją i obniżony nastrój.

Często te objawy odstawienia są związane ze zmniejszeniem spożycia kofeiny i mogą utrzymywać się od 2 do 9 dni.

Jeśli masz problemy z radzeniem sobie z tymi objawami odstawienia, powinieneś zwrócić się o pomoc do lekarza.

Alternatywy dla napojów energetyzujących

Czasami najłatwiejszym sposobem walki z uzależnieniem od napojów energetycznych jest zastąpienie ich czymś podobnym.

Oto kilka zdrowszych alternatyw, które nie zawierają lub zawierają mniej kofeiny, cukru i sztucznych słodzików:

 • kawa, najlepiej odmiana bezkofeinowa
 • woda z dodatkiem ulubionych owoców
 • woda gazowana, najlepiej niesłodzona
 • zielona herbata
 • herbaty ziołowe lub owocowe
 • kombucha, czyli sfermentowana herbata

Podsumowanie

Uzależnienie od napojów energetyzujących może mieć poważny wpływ na Twoje zdrowie.

Picie nadmiernych ilości może prowadzić do próchnicy zębów, przyrostu masy ciała i chorób przewlekłych, takich jak choroby serca lub cukrzyca typu 2.

Możesz zrezygnować z napojów energetyzujących całkowicie lub stopniowo zmniejszać ich spożycie. Żadna z nich nie jest lepsza od drugiej, dlatego powinieneś wybrać tą którą najłatwiej będzie Ci wykorzystać.

Jeśli masz trudności z ograniczeniem spożycia napojów energetyzujących, rozważ skorzystanie z pomocy lekarza.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdrowie

More in Zdrowie

Zdrowe zamienniki słodyczy – sprawdź czym zastąpić słodycze

spalaczemarzec 29, 2023

Joga – sposób na zdrowie, dobre samopoczucie i szczupłą sylwetkę

Redakcjapaździernik 18, 2021

Czy jedzenie grzybów jest bezpieczne?

Redakcjawrzesień 23, 2021
witamina b12 kapsułki i tabletki

Witamina B12 – działanie, dawkowanie oraz przeciwwskazania.

spalaczewrzesień 18, 2021

Grzyby nootropowe do kawy

Redakcjawrzesień 1, 2021

Powody, dla których potas jest ważny dla zdrowia

Klaudiamaj 9, 2021

Nieszczelne jelito co to? Objawy i leczenie.

spalaczemaj 7, 2021

Adipex 75 – niebezpieczne odchudzanie

spalaczemaj 6, 2021

Melatonina na problemy ze snem i co jeszcze?

Klaudialuty 18, 2021

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone