Odchudzanie

W jaki sposób L-karnityna pomaga w walce z nadwagą?

W jaki sposób L-karnityna pomaga w walce z nadwagą?

Na liście suplementów diety, które poleca się osobom stosującym dietę redukcyjną, odnaleźć można l-karnitynę. Wiele osób nie wie czym tak naprawdę jest ta substancja oraz jaką rolę odgrywa ona w procesie odchudzania. Warto zatem przyjrzeć się bliżej l-karnitynie i uświadomić sobie, dlaczego jest ona tak ważna dla naszego organizmu.

L–karnityna to substancja witamino pochodna, która w organizmie człowieka syntezowana jest głównie w wątrobie. Szczególne znaczenie ma dla nas lewoskrętna l-karnityna, która w przeciwieństwie do nieaktywnej biologicznie l-karnityny typu D wykazuje dużą aktywność fizjologiczną i biologiczną. Do syntezy l-karnityny niezbędne są odpowiednie aminokwasy i witaminy oraz żelazo. Niedobór jednego z nich prowadzi do obniżenia wytwarzania l-karnityny. Zdaniem specjalistów l-karintyna odgrywa ważną rolę w profilaktyce i leczeniu chorób nerek, układu sercowo-naczyniowego, schorzeń wątroby, nowotworów oraz chorób psychicznych. Przypisuje się jej także właściwości odtruwające i zdolność do opóźniania procesów starzenia. Co więcej, l-karnityna usprawnia i przyśpiesza metabolizm tłuszczów. Dzięki niej kwasy tłuszczowe są transportowane do mitochondriów, czyli do miejsc, gdzie poddawane są utlenianiu, co prowadzi do wytworzenia energii. Oznacza to, że l-karnityna zapewnia wykorzystanie energii znajdującej się w pożywieniu, co ma szczególne znaczenie podczas odchudzania. Bardzo ważne jest zatem to, aby w trakcie stosowania diety redukcyjnej unikać niedoboru l-karintyny.

W tym miejscu warto postawić sobie kolejne pytanie dotyczące występowania l-karnitny. Największą jej ilość można znaleźć w mięsie, a przede wszystkim w dziczyźnie, baraninie, wołowinie i wieprzowinie. Trochę mniej l-karnitny zawierają drób i ryby, a także nabiał. Nie trudno zauważyć, że produkty spożywcze bogate w l-karnitynę nie są produktami dietetycznymi. Większość diet redukcyjnych nie pozwala na to, by w pełni pokryć zapotrzebowanie organizmu na l-karnitynę. W takiej sytuacji konieczna staje się jej suplementacja. W sprzedaży l-karnityna jest dostępna w formie tabletek, kapsułek, płynu i proszku. Zaletą tabletek i kapsułek jest bez wątpienia fakt, że zawierają starannie odmierzoną dawkę l-karnityny. Osobom zainteresowanym takim suplementem można polecić na przykład L-Carnitine 1000 firmy Activlab. Produkt ten zawiera dodatek l-argininy, która jest ważnym prekursorem l-karnityny. Suplementy w płynie i proszku także cieszą się dużym zainteresowaniem, ponieważ producenci dbają o ich dobry smak. Co więcej, można bez trudu samodzielnie dobierać odpowiednią dla siebie dawkę. Spośród produktów tej kategorii na uwagę zasługuje na przykład Catnityne Core firmy Muscle Pharm.

Odpowiedni poziom l-karnityny w organizmie sprawia, że odchudzanie staje się trochę łatwiejsze. Nie oznacza to jednak, że na niedobór tej ważnej dla zdrowia substancji narażone są wyłącznie osoby, które stosują dietę redukcyjną. Nad suplementacją powinni zastanowić się wszyscy, którzy narażeni są na niedobór ze względu na sposób odżywiania bądź zwiększone zapotrzebowanie na l-karnitynę.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Odchudzanie

More in Odchudzanie

Naturalne spalacze tłuszczu – Jakie produkty mogą wspomagać proces spalania tłuszczu?

Julia Cichaczewska22 września, 2023

Optymalizacja procesu odchudzania – skuteczne metody i błędy do uniknięcia

spalacze15 września, 2023

Odchudzanie – jak efektywnie spalić tłuszcz?

spalacze11 września, 2023

Jakie suplementy stosować, by nasilić spalanie tłuszczu? Przegląd najpopularniejszych i skutecznych wspomagaczy

spalacze17 marca, 2023

Joga – sposób na zdrowie, dobre samopoczucie i szczupłą sylwetkę

Redakcja18 października, 2021

Johimbina – afrodyzjak, który spala tłuszcz

Spalacze.pl10 października, 2021

Czy jedzenie grzybów jest bezpieczne?

Redakcja23 września, 2021

Czym jest deficyt kaloryczny i jak go obliczyć?

Spalacze.pl9 września, 2021

Czasowa głodówka: Co to takiego? Czy warto spróbować?

Sylwia16 czerwca, 2021

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone