Odchudzanie

W jaki sposób L-karnityna pomaga w walce z nadwagą?

W jaki sposób L-karnityna pomaga w walce z nadwagą?

Na liście suplementów diety, które poleca się osobom stosującym dietę redukcyjną, odnaleźć można l-karnitynę. Wiele osób nie wie czym tak naprawdę jest ta substancja oraz jaką rolę odgrywa ona w procesie odchudzania. Warto zatem przyjrzeć się bliżej l-karnitynie i uświadomić sobie, dlaczego jest ona tak ważna dla naszego organizmu.

L–karnityna to substancja witamino pochodna, która w organizmie człowieka syntezowana jest głównie w wątrobie. Szczególne znaczenie ma dla nas lewoskrętna l-karnityna, która w przeciwieństwie do nieaktywnej biologicznie l-karnityny typu D wykazuje dużą aktywność fizjologiczną i biologiczną. Do syntezy l-karnityny niezbędne są odpowiednie aminokwasy i witaminy oraz żelazo. Niedobór jednego z nich prowadzi do obniżenia wytwarzania l-karnityny. Zdaniem specjalistów l-karintyna odgrywa ważną rolę w profilaktyce i leczeniu chorób nerek, układu sercowo-naczyniowego, schorzeń wątroby, nowotworów oraz chorób psychicznych. Przypisuje się jej także właściwości odtruwające i zdolność do opóźniania procesów starzenia. Co więcej, l-karnityna usprawnia i przyśpiesza metabolizm tłuszczów. Dzięki niej kwasy tłuszczowe są transportowane do mitochondriów, czyli do miejsc, gdzie poddawane są utlenianiu, co prowadzi do wytworzenia energii. Oznacza to, że l-karnityna zapewnia wykorzystanie energii znajdującej się w pożywieniu, co ma szczególne znaczenie podczas odchudzania. Bardzo ważne jest zatem to, aby w trakcie stosowania diety redukcyjnej unikać niedoboru l-karintyny.

W tym miejscu warto postawić sobie kolejne pytanie dotyczące występowania l-karnitny. Największą jej ilość można znaleźć w mięsie, a przede wszystkim w dziczyźnie, baraninie, wołowinie i wieprzowinie. Trochę mniej l-karnitny zawierają drób i ryby, a także nabiał. Nie trudno zauważyć, że produkty spożywcze bogate w l-karnitynę nie są produktami dietetycznymi. Większość diet redukcyjnych nie pozwala na to, by w pełni pokryć zapotrzebowanie organizmu na l-karnitynę. W takiej sytuacji konieczna staje się jej suplementacja. W sprzedaży l-karnityna jest dostępna w formie tabletek, kapsułek, płynu i proszku. Zaletą tabletek i kapsułek jest bez wątpienia fakt, że zawierają starannie odmierzoną dawkę l-karnityny. Osobom zainteresowanym takim suplementem można polecić na przykład L-Carnitine 1000 firmy Activlab. Produkt ten zawiera dodatek l-argininy, która jest ważnym prekursorem l-karnityny. Suplementy w płynie i proszku także cieszą się dużym zainteresowaniem, ponieważ producenci dbają o ich dobry smak. Co więcej, można bez trudu samodzielnie dobierać odpowiednią dla siebie dawkę. Spośród produktów tej kategorii na uwagę zasługuje na przykład Catnityne Core firmy Muscle Pharm.

Odpowiedni poziom l-karnityny w organizmie sprawia, że odchudzanie staje się trochę łatwiejsze. Nie oznacza to jednak, że na niedobór tej ważnej dla zdrowia substancji narażone są wyłącznie osoby, które stosują dietę redukcyjną. Nad suplementacją powinni zastanowić się wszyscy, którzy narażeni są na niedobór ze względu na sposób odżywiania bądź zwiększone zapotrzebowanie na l-karnitynę.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Odchudzanie

More in Odchudzanie

Najlepsze na rynku środki do spalania tłuszczu

spalaczeWrzesień 19, 2018

Odchudzanie, a motywacja – sposoby na motywację w czasie odchudzania

KlaudiaWrzesień 14, 2018

Jak poprawić swój metabolizm?

RedakcjaWrzesień 12, 2018

Co pić podczas odchudzania?

RedakcjaWrzesień 12, 2018

Wpływ estrogenów na kobiecą kompozycję sylwetki

Julia CichaczewskaWrzesień 12, 2018

Wpływ odchudzania na stan skóry

RedakcjaWrzesień 12, 2018

Cukier i jego zamienniki

RedakcjaWrzesień 11, 2018

Jak zlikwidować odstający brzuch?

RedakcjaWrzesień 11, 2018

Najważniejsze zasady bezpiecznego odchudzania

RedakcjaWrzesień 10, 2018

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone