Zdrowie

Wapno – czy warto stosować? Jakie właściwości ma wapno?

Wapno – czy warto stosować? Jakie właściwości ma wapno?

Wapno musujące najczęściej kojarzy nam się z alergią. Nie bez powodu tak jest, powszechnie uważa się, że wapno jest składnikiem o działaniu odczulającym. I to właśnie dlatego najczęściej sięgamy po nie, kiedy pojawiają się u nas objawy mówiące o alergii, czyli swędzenie, wysypka, łzawienie. Sięgając po wapno, wierzymy, że jest to preparat, który pomoże złagodzić nam przykre dolegliwości. Jednak po wapno sięgamy również w czasie przeziębień. Czy to dobra decyzja? Czy wapno pomaga przy alergii i przeziębieniu? Jakie właściwości ma wapno i kiedy najlepiej zacząć je przyjmować?

Wapno – środek na uczulenie?

Wierzymy, że wapno jest skutecznym środkiem na uczulenia. To właśnie dlatego sięgamy po nie, kiedy pojawiają się u nas objawy alergii. Większość osób potwierdza skuteczność tego suplementu diety, a czy wapno naprawdę pomaga na uczulenia?

Na początek warto powiedzieć sobie, dlaczego wapno miałoby być suplementem diety, który łagodzi objawy alergii. Jest to możliwe, ponieważ objawy uczulenia pojawiają się nie bez przyczyny. A powodem tego jest niedobór jonów wapnia w organizmie człowieka. To właśnie dlatego uważa się, że suplementacja wapnem w czasie alergii jest pomocna i ma pozytywny wpływ na nasz organizm. Warto również wiedzieć, że wapno posiada również działanie uszczelniające. Komórki nbłonka uszczelniają się po spożyciu tego składnika, dzięki czemu obrzęk się zmniejsza lub nie pojawia się w ogóle. Można również uznać wapno za lek, który wspomaga leczenie alergii. Trzeba się jednak liczyć z tym, że jeśli wapno ma mieć skuteczne działanie, to należy je stosować razem z lekami o działaniu przeciwuczuleniowym. W przeciwnym razie suplementacja tym składnikiem nie będzie miała skutecznego działania.

Wapno – suplement diety na przeziębienia?

Wiele osób uważa, że wapno to również skuteczny suplement diety na przeziębienia. Jednak nie ma żadnych badań, które potwierdzałyby skuteczne działanie tego składnika na organizm człowieka podczas infekcji. Może nam się jednak wydawać, że wapno wspomaga leczenie przeziębienia, ponieważ przyczynia się ono do zagęszczenia wydzieliny w oskrzelach, dzięki czemu łatwiej jest się jej pozbyć z organizmu.

Trzeba jednak uważać na suplementację tym składnikiem w czasie infekcji, ponieważ stwarza ono doskonałe warunki do tworzenia się bakterii, co może prowadzić do powiększenia się infekcji lub jej ponownego nawrotu. Nie powinno się stosować wapnia podczas infekcji dróg oddechowych, zwłaszcza jeśli stosujemy leki na gardło, ponieważ ten suplement diety zmniejsza ich skuteczność. Możemy więc pokusić się o stwierdzenie, że mitem jest twierdzenie, że wapno jest preparatem, który wspomaga leczenie podczas przeziębienia.

Nie oznacza to jednak, że wapno nie jest suplementem diety, który korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Jest wręcz przeciwnie, ten składnik odżywczy przyczynia się do szybszego wydalania ołowiu, a to korzystnie wpływa na stan naszego zdrowia.

Wyświetl komentarz (1)

1 Komentarz

  1. daria

    Grudzień 14, 2018 na 5:56 pm

    Ale chyba lepiej czerpać go z diety

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zdrowie

More in Zdrowie

Niedokrwistość związana z niedoborem żelaza. Jakie są objawy, jakie skutki, jak leczyć?

SylwiaCzerwiec 15, 2019

Jak zatrzymać proces starzenia?

KlaudiaCzerwiec 14, 2019

Dlaczego masz problemy z koncentracją?

KlaudiaCzerwiec 13, 2019

Czynniki, które odpowiadają za otyłość u dzieci

KlaudiaCzerwiec 12, 2019

Czy sport pomaga w rzuceniu palenia?

KlaudiaCzerwiec 11, 2019

Brak ruchu, jest zagrożeniem dla zdrowia

KlaudiaCzerwiec 8, 2019

Zgaga – przyczyny, objawy, leczenie

MonikaMaj 20, 2019

Wzdęcia – diagnostyka i leczenie

MonikaMaj 20, 2019

Woda w kolanie – jakie są przyczyny i objawy?

MonikaMaj 19, 2019

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone