Zdrowie

Wapno – czy warto stosować? Jakie właściwości ma wapno?

Wapno – czy warto stosować? Jakie właściwości ma wapno?

Wapno musujące najczęściej kojarzy nam się z alergią. Nie bez powodu tak jest, powszechnie uważa się, że wapno jest składnikiem o działaniu odczulającym. I to właśnie dlatego najczęściej sięgamy po nie, kiedy pojawiają się u nas objawy mówiące o alergii, czyli swędzenie, wysypka, łzawienie. Sięgając po wapno, wierzymy, że jest to preparat, który pomoże złagodzić nam przykre dolegliwości. Jednak po wapno sięgamy również w czasie przeziębień. Czy to dobra decyzja? Czy wapno pomaga przy alergii i przeziębieniu? Jakie właściwości ma wapno i kiedy najlepiej zacząć je przyjmować?

Wapno – środek na uczulenie?

Wierzymy, że wapno jest skutecznym środkiem na uczulenia. To właśnie dlatego sięgamy po nie, kiedy pojawiają się u nas objawy alergii. Większość osób potwierdza skuteczność tego suplementu diety, a czy wapno naprawdę pomaga na uczulenia?

Na początek warto powiedzieć sobie, dlaczego wapno miałoby być suplementem diety, który łagodzi objawy alergii. Jest to możliwe, ponieważ objawy uczulenia pojawiają się nie bez przyczyny. A powodem tego jest niedobór jonów wapnia w organizmie człowieka. To właśnie dlatego uważa się, że suplementacja wapnem w czasie alergii jest pomocna i ma pozytywny wpływ na nasz organizm. Warto również wiedzieć, że wapno posiada również działanie uszczelniające. Komórki nbłonka uszczelniają się po spożyciu tego składnika, dzięki czemu obrzęk się zmniejsza lub nie pojawia się w ogóle. Można również uznać wapno za lek, który wspomaga leczenie alergii. Trzeba się jednak liczyć z tym, że jeśli wapno ma mieć skuteczne działanie, to należy je stosować razem z lekami o działaniu przeciwuczuleniowym. W przeciwnym razie suplementacja tym składnikiem nie będzie miała skutecznego działania.

Wapno – suplement diety na przeziębienia?

Wiele osób uważa, że wapno to również skuteczny suplement diety na przeziębienia. Jednak nie ma żadnych badań, które potwierdzałyby skuteczne działanie tego składnika na organizm człowieka podczas infekcji. Może nam się jednak wydawać, że wapno wspomaga leczenie przeziębienia, ponieważ przyczynia się ono do zagęszczenia wydzieliny w oskrzelach, dzięki czemu łatwiej jest się jej pozbyć z organizmu.

Trzeba jednak uważać na suplementację tym składnikiem w czasie infekcji, ponieważ stwarza ono doskonałe warunki do tworzenia się bakterii, co może prowadzić do powiększenia się infekcji lub jej ponownego nawrotu. Nie powinno się stosować wapnia podczas infekcji dróg oddechowych, zwłaszcza jeśli stosujemy leki na gardło, ponieważ ten suplement diety zmniejsza ich skuteczność. Możemy więc pokusić się o stwierdzenie, że mitem jest twierdzenie, że wapno jest preparatem, który wspomaga leczenie podczas przeziębienia.

Nie oznacza to jednak, że wapno nie jest suplementem diety, który korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Jest wręcz przeciwnie, ten składnik odżywczy przyczynia się do szybszego wydalania ołowiu, a to korzystnie wpływa na stan naszego zdrowia.

Wyświetl komentarz (1)

1 Komentarz

  1. daria

    Grudzień 14, 2018 na 5:56 pm

    Ale chyba lepiej czerpać go z diety

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zdrowie

More in Zdrowie

Sprawność fizyczna i sprawność seksualna – czy to się wyklucza?

KlaudiaStyczeń 13, 2019

Jak zadbać o pamięć bez leków?

KlaudiaStyczeń 8, 2019

Jak poprawić pamięć u dzieci?

KlaudiaStyczeń 7, 2019

Jakich rzeczy unikać, by mieć lepszą pamięć

KlaudiaStyczeń 5, 2019

Domowa pielęgnacja paznokci

KlaudiaStyczeń 4, 2019

Co zrobić, kiedy pojawiają się problemy z pamięcią

KlaudiaStyczeń 3, 2019

Marchewki i jabłka w diecie redukcyjnej

RedakcjaStyczeń 2, 2019

Co pogarsza pamięć? – uważaj na to co robisz

KlaudiaStyczeń 2, 2019

Choroby paznokci – jak leczyć

KlaudiaStyczeń 2, 2019

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone