Dietetyka i zdrowe odżywianie

Warzywa: czy obróbka termiczna ma niekorzystny wpływ na ich wartość odżywczą?

Warzywa: czy obróbka termiczna ma niekorzystny wpływ na ich wartość odżywczą?

 

Jedną z najważniejszych zasad zdrowego odżywienia jest spożywanie dużej ilości owoców i warzyw. Wielu specjalistów podkreśla, że powinny one być surowe, ponieważ właśnie takie zawierają najwięcej cennych dla zdrowia składników odżywczych. Jednak nie brakuje osób, które twierdzą, że obróbka termiczna nie wpływa negatywnie na wartość odżywczą, a w niektórych sytuacjach może nawet przynieść pozytywne skutki.

To prawda, że podczas obróbki termicznych wiele witamin i składników mineralnych jest „wypłukiwanych” z owoców i warzyw. Dochodzi do częściowej utraty na przykład witaminy C albo potasu. Jednak istnieją pewne wyjątki od tej reguły. W sporadycznych przypadkach dochodzi do zwiększenia zawartości niektórych substancji. W trakcie obróbki termicznej brokuł albo szpinaku ilość karotenoidów zwiększa się nawet o 30%. Karotenoidy są źródłem witaminy A, która wpływa między innymi na stan wzroku i zdrowie serca. Podczas gotowania marchwi zwiększa się ilość zawartego w niej beta-karotenu, a dodatkowo staje się on lepiej przyswajalny. Gotowane pomidory są doskonałym źródłem likopenu, który jest silnym przeciwutleniaczem, zapobiega chorobom serca i miażdżycy oraz wykazuje działanie antynowotworowe.

Tezie, według której warzywa powinno się spożywać na surowo, sprzeciwili się naukowcy z Wielkiej Brytanii, a ich opinię potwierdzili później badacze z Włoch. Nie oznacza to jednak, że warzywa należy zawsze spożywać po obróbce termicznej. Niektóre z nich w ogóle nie powinny być jadane na surowo, czego dobrym przykładem są ziemniaki, bakłażany albo cukinie. Niektóre z surowych warzyw nie są wskazane przy pewnych chorobach. Szczególną ostrożność muszą zachować osoby cierpiące na schorzenia żołądka i wątroby. Oczywiście, bardzo ważny jest rodzaj obróbki termicznej. Najlepiej jeść warzywa gotowane albo pieczone. W przypadku surowych warzyw bardzo ważne jest to, aby przed spożyciem zostały dokładnie umyte. Na niedomytych warzywach mogą znajdować się liczne bakterie, łącznie z eschcerichia coli, a także larwy pasożytów. Warzywa należy dokładnie wyszorować, a najlepiej wyparzyć.

Przechowywanie warzyw

Ważną rolę odgrywa prawidłowy sposób przechowywania warzyw. Warzywa szybko się psują, dlatego wiele osób przechowuje je w lodówce. Nie zawsze jest to właściwe rozwiązanie. Niektóre warzywa w niskiej temperaturze tracą swoje cenne właściwości odżywcze oraz dobry smak. Najlepszym przykładem są ziemniaki, jednak one rzadko są umieszczane w lodówce. Wrażliwość na niską temperaturę wykazują także cebula i pomidor. Ogórki nie powinny być przechowywane w temperaturze niższej niż 7-8 st. C. W lodówce warto przechowywać między innymi marchew, pietruszkę i seler. Należy wkładać je luzem, bez folii, aby miały dostęp do powietrza. Co więcej, w szczelnie zapakowanej folii azotany (zawarte w nawozach sztucznych) szybciej ulegają przemianom i przekształcają się w substancje o działaniu rakotwórczym. W standardowej lodówce miejscem przeznaczonym na przechowywanie warzyw jest szuflada. Najchłodniejszą częścią lodówki jest dolna półka, dlatego należy unikać umieszczania warzyw wrażliwych na niską temperaturę właśnie tam.

Jak widać, nie tylko surowe warzywa są cennym źródłem ważnych dla zdrowia składników odżywczych. Można zatem pozwolić sobie na jedzenie ich w takiej formie, w jakiej najbardziej się je lubi. Najważniejsze jest to, żeby wszystkie spożywane warzywa były czyste i świeże.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dietetyka i zdrowe odżywianie

More in Dietetyka i zdrowe odżywianie

Czy jedzenie grzybów jest bezpieczne?

Redakcjawrzesień 23, 2021

Czym jest deficyt kaloryczny i jak go obliczyć?

Spalacze.plwrzesień 9, 2021

Grzyby nootropowe do kawy

Redakcjawrzesień 1, 2021

Przepisy na posiłki z odżywki białkowej

Monikaczerwiec 17, 2021

Czasowa głodówka: Co to takiego? Czy warto spróbować?

Sylwiaczerwiec 16, 2021

Dietetyczne sosy – sosy zero kalorii

Redakcjaczerwiec 15, 2021

Ile kalorii spalasz w ciągu dnia?

Klaudiaczerwiec 14, 2021

Drugie śniadanie – najlepsze przepisy

Redakcjaczerwiec 2, 2021

Nieszczelne jelito co to? Objawy i leczenie.

spalaczemaj 7, 2021

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone