Dietetyka i zdrowe odżywianie

Węglowodany, czy są potrzebne w diecie?

Węglowodany, czy są potrzebne w diecie?

Węglowodany to jeden z najważniejszych składników odżywczych, który powinien znaleźć się w naszej codziennej diecie. Nie warto więc z nich rezygnować, nawet w czasie diety odchudzającej. Są one jednym z głównych źródeł energii i dają paliwo do działania dla naszego mózgu. Specjaliści są zgodni co do tego, że węglowodany to niezbędny składnik, który potrzebny jest dla organizmu człowieka. Koniecznie sprawdź, dlaczego nie warto usuwać ich z diety i jaką funkcję pełnią?

Czym są węglowodany?

Węglowodany to inaczej związki biochemiczne, które pochodzą głównie od roślin. Powstają one w procesie syntezy dwutlenku węgla i wody podczas fotosyntezy. Nazywane są one również cukrami, a dzielimy je na dwie grupy:

Cukry proste,

Cukry złożone.

Możemy je również dzielić pod względem trawienia, jakie przebiega po ich spożyciu. Tutaj również wyróżnia się ich dwa rodzaje, czyli węglowodany przyswajalne i nieprzyswajalne. Te drugie to na przykład błonnik. Obie te grupy są ważne dla organizmu człowieka i pełnią w nim jakąś rolę. To, jakie działanie mają poszczególne grupy węglowodanów, przeczytasz w następnej części artykułu.

Węglowodany proste i złożone

Cukry proste to te, które składają się tylko z jednej cząsteczki sacharydu. Węglowodany złożone dzielimy na dwa rodzaje, czyli te, które posiadają sześć wiązań cząsteczek oraz te, które mogą posiadać nawet kilkadziesiąt tysięcy cząsteczek cukrów. Te pierwsze nazywane są oligosacharydami, a drugie polisacharydami. Kiedy na opakowaniu produktów pojawia się nazwa, cukry proste to zazwyczaj jest to:

Sacharoza,

Glukoza,

Fruktoza,

Określa się je właśnie tym mianem, ponieważ mają one inne działanie niż węglowodany, które mają więcej cząsteczek cukrów.

Glukoza, czyli jeden z węglowodanów prostych występuje w owocach, miodzie i sokach owocowych. Może również znaleźć się w cukrze burakowym, skrobi i glikogenie. Jest  ona jednym z najważniejszych węglowodanów dla naszego organizmu, a to dlatego, że większość cukrów, które spożywamy, wchłania się w jej postaci do krwi lub przekształca się w nią podczas trawienia w wątrobie. Fruktoza to kolejny węglowodan i ją także znajduje się w owocach, sokach i miodzie. Warto jednak pamiętać, że jest ona dwa razy słodsza niż glukoza. W naturze występują również węglowodany złożone, a jest to między innymi skrobia, glikogen, a także celuloza. Skrobia znajduje się w roślinach, a jej największą dawkę znaleźć możemy w ziarnach zbóż i ziemniakach. Glikogen to materiał zapasowy znajdujący się w zwierzętach. Jego największe części magazynowane zostają przez mięśnie, nerki, mózg, i płytki krwi. W organizmie człowieka znajduje się około 350 gram glikogenu. Kiedy w organizmie nie pojawia się źródło energii w postaci węglowodanów w diecie, to organizm zaczyna czerpać energię z rozpadu glikogenu i daje nam siłę. Ostatni rodzaj węglowodanów złożonych to celuloza, a jest ona składnikiem błonnika pokarmowego.

Wyświetl komentarz (1)

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dietetyka i zdrowe odżywianie

More in Dietetyka i zdrowe odżywianie

Suplementy na ból głowy i migrenę

admin7 marca, 2024

Jak budować masę mięśniową?

Julia Cichaczewska2 lutego, 2024

Dieta IF – czym jest Intermittent Fasting?

Julia Cichaczewska18 stycznia, 2024

Napoje fermentowane – sekret zdrowia i witalności

Julia Cichaczewska1 grudnia, 2023

Jak poprawić działanie spalaczy tłuszczu? – praktyczne wskazówki

Julia Cichaczewska3 listopada, 2023

Dieta bogata w białko – zalety i wady

Spalacze.pl3 października, 2023

Naturalne spalacze tłuszczu – Jakie produkty mogą wspomagać proces spalania tłuszczu?

Julia Cichaczewska22 września, 2023

Zdrowe odżywianie: klucz do sukcesu – porady dietetyczne, nowości

spalacze11 kwietnia, 2023

Zdrowe zamienniki słodyczy – sprawdź czym zastąpić słodycze

spalacze29 marca, 2023

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone