Suplementacja

Witamina D i K – dlaczego warto przyjmować je razem? 

Witamina D i K – dlaczego warto przyjmować je razem? 

 

Coraz więcej słyszy się na temat połączenia witaminy D i K. W reklamach pojawiają się suplementy diety przekonujące, że to połączenie będzie miało zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Czy to jednak jest prawda? Dziś przekonamy się jakie działanie ma witamina D, a jakie właściwości posiada witamina K oraz dlaczego warto łączyć te składniki odżywcze.

Witamina D – właściwości i znaczenie dla organizmu

Witamina D jest jednym z najważniejszych składników, który powinien znaleźć się w organizmie człowieka. Jest to składnik odżywczych, którego niedobory należy uzupełniać zwłaszcza podczas sezonu jesienno-zimowego. Jest tak, ponieważ witamina D jest słabo przyswajalnym składnikiem odżywczym, a jego największe ilości znajdują się w słońcu, którego podczas jesieni i zimy jest niewiele. Witamina D jest odpowiedzialna za zdrowie układu kostnego, ponieważ wspiera ona wchłanianie wapnia i wspomaga jego transport do kości. Warto wiedzieć, że witamina ta została wykryta podczas szukania przyczyn i diagnozowania krzywicy u dzieci. Jest przez wielu uznawana za hormon witaminowy. Ma ona znaczenie niemal dla każdego procesu biologicznego, który zachodzi w organizmie. Wpływa ona na odporność, a jej niedobór może doprowadzić do zmniejszenia się zdolności ruchowych i ogólnego osłabienia organizmu. Jest to witamina, która wchodzi w skład komórek budulcowych serca, kości, jelit i mięśni. Ma ona niezastąpione działanie na skórę oraz wpływa na pracę układu hormonalnego.

Witamina K – właściwości i znaczenie dla organizmu

Jest to witamina, o której nie mówi się dużo. Ma ona jednak zbawienny wpływ na zdrowie człowieka. Nie może jej zabraknąć w organizmie, ponieważ ma ona znaczenie dla układu kostnego. Witamina K jest odpowiedzialna za produkcję osteokalcyny, a jest to związek, który jest syntezowany przez komórki kościotwórcze. Do niedawno uważano, że rola witaminy K w organizmie człowieka jest związana jedynie z procesem krzepnięcia krwi. Warto jednak wiedzieć, że ma ona znacznie szersze zastosowanie. Ma ona ogromne znaczenie dla metabolizmu tkanki kostnej. Jest ona również składnikiem, którego nie może zabraknąć w diecie, ponieważ ma ona wpływa na rozrost nowotworów oraz rozwój degeneracji tkanki nerwowej. Witamina K ma również wpływ na pracę układu sercowo-naczyniowego. Zmniejsza ona ryzyko zachorowania i rozwoju wielu chorób serca i układu naczyniowego. A jest tak dzięki temu, że ma ona wpływa na zmniejszanie się płytki miażdżycowej oraz zapobiega zwapnieniu naczyń krwionośnych. Jest to składnik odżywczy, który jest niezbędny do zachodzenia prawidłowego procesu formowania się tkanki kostnej. Mimo tego, że nie wiele się słyszy na temat tej witaminy, warto pamiętać, że ma ona ogromne znaczenie dla zdrowia.

Witamina D i K – dlaczego warto je włączyć?

Warto wiedzieć dlaczego stworzono takie połączenie na rynku suplementów diety. Wiele się mówi o tym, że wapń jest słabo przyswajalnym składnikiem odżywczym, a jest on bardzo ważny dla zdrowia układu kostnego, ponieważ jego on jego głównym budulcem. Jeśli już o tym mowa warto wspomnieć, że stosowanie samego suplementu diety z wapniem może okazać się nieskuteczne, ponieważ w diecie może brakować czynnika, który przetransportuje wapń do układu kostnego. Jeśli w diecie nie pojawi się witamina K, to wapń może zacząć odkładać się w układzie naczyniowym, przez co zwiększa się ryzyko rozwoju chorób układu sercowo- naczyniowego. Witamina D jest potrzebna, by zwiększyć przyswajalność wapnia, a witamina K jest niezbędna do transportu wapnia z krwi do kości. Połączenie to jest więc bardzo ważne i warto o tym pamiętać.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Suplementacja

More in Suplementacja

Odchudzanie – jak efektywnie spalić tłuszcz?

spalacze11 września, 2023

Jakie suplementy stosować, by nasilić spalanie tłuszczu? Przegląd najpopularniejszych i skutecznych wspomagaczy

spalacze17 marca, 2023
witamina b12 kapsułki i tabletki

Witamina B12 – działanie, dawkowanie oraz przeciwwskazania.

spalacze18 września, 2021

Koenzym Q10 – zastosowanie i korzyści. Czy koenzym może pomóc w walce z koronawirusem?

spalacze25 sierpnia, 2021

Przepisy na posiłki z odżywki białkowej

Monika17 czerwca, 2021

Najmocniejsze spalacze tłuszczu – ranking 2021

spalacze6 czerwca, 2021

Adipex 75 – niebezpieczne odchudzanie

spalacze6 maja, 2021

Ashwagandha – dlaczego warto stosować adaptogeny?

Milena9 kwietnia, 2021

Berberyna a odchudzanie

spalacze31 lipca, 2020

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone