Witamina D to jedna z najlepiej rozpoznawalnych i szeroko przebadanych witamin. Dużo mówi się na temat jej roli w profilaktyce osteoporozy, a także jako środek na zdrowe kości i zapobiegający próchnicy. Okazuje się, że witamina D ma również swoją rolę w walce z chorobami układu krążenia. Jej odpowiednie stężenie, jest potrzebne do zmniejszenia ryzyka rozwoju cukrzycy, a także może być stosowana przy profilaktyce niektórych nowotworów. Dodatkowo witamina D powinna znaleźć się na talerzu osób, które przebywają na diecie redukcyjnej. Jest to ważne, gdyż jej stosowanie ma skutecznie wpłynąć na procesy związane ze spalaniem uporczywej tkanki tłuszczowej.
Witamina D na mocne kości i zęby
Witamina D jest składnikiem, który bierze udział w procesach przemian wapniowo-fosforowych. Można więc powiedzieć, że odpowiada ona za prawidłowe wchłanianie i wykorzystywanie wapnia i fosforu przez organizm człowieka. Te pierwiastki są niezbędne do prawidłowego wzrostu kości, a także rozwoju zębów. Niedobory tych witamin doprowadzają do licznych zaburzeń w tych przemianach, a to doprowadzić może do rozwoju krzywicy, osteoporozy, a także cukrzycy. To nie wszystko, witamina ta dba również o to, by w organizmie poziom wapnia utrzymany był na właściwym poziomie. Ma więc ona wpływ na kurczliwość w mięśniach, przewodzenie impulsów, a także wiele innych przemian zachodzących w naszym ustroju.
Witamina D – profilaktyka przeciwnowotworowa
Wykonano szereg badań naukowych, które wykazują, że stosowanie witaminy D w odpowiednich stężeniach może wspomóc profilaktykę nowotworów prostaty, sutka, piersi i czerniaka. Kolejne badania wykazują, że witamina D, która syntezowana jest przez słońce hamuje rozwój komórek nowotworowych, a jest to możliwe dzięki temu, że hamuje ona powstawanie nowych naczyń krwionośnych, które odżywiają nowotwór. Okazuje się więc, że naukowcy są zgodni co do tego, że witamina D przyczynia się do zmniejszenia ryzyka zachorowania na różnego rodzaju nowotwory.
Witamina D z walce z przeziębieniem
Co do stosowanie suplementów diety w czasie przeziębienia narodziło się wiele mitów. Co prawda spożywanie niektórych witamin i minerałów w czasie przeziębienia może wzmocnić drobnoustroje chorobotwórcze, co zaszkodzi organizmowi, ale stosowanie witaminy D nie powoduje takich skutków ubocznych. Jest to składnik, który przyczynia się do sprawnej odbudowy sprawności układu odpornościowego. Kluczowe jest jednak stosowanie dawek terapeutycznych, które mają za zadanie zmniejszać długość przeziębienia i sprawiać, że organizm staje się mniej podatny na działanie wirusów i bakterii, które są odpowiedzialne za wywołanie przeziębienia. Witaminę D można skutecznie stosować podczas procesów zapalnych, by stopniowo je zwalczać za jej pomocą. Dodatkowo wspomaga ona walkę z alergiami. Może zwalczyć katar i katar.
Witamina D w walce ze stanem depresyjnym
Stosowanie witaminy D ma korzystny wpływ nie tylko na pracę naszego organizmu, czy stan zdrowia, ale również ma znaczenie dla procesów poznawczych i decyduje o naszym samopoczuciu. Ważne jest to, by w organizmie utrzymane było prawidłowe stężenie witaminy D, ponieważ wspomaga ona walkę ze stanami depresyjnymi, lękowymi, a także depresją. Wszystkie negatywne emocje, które pojawiają się u nas w dni niesłoneczne, a także w czasie jesieni. To właśnie dlatego zalecana jest dodatkowa suplementacja witaminą D w okresie jesienno-zimowym. Dzięki niej możemy utrzymać nasze samopoczucie na prawidłowym poziomie.
Facebook
RSS