Suplementacja

Witamina K – suplement diety na lepszą krzepliwość

Witamina K – suplement diety na lepszą krzepliwość

Witamina K jest odpowiedzialna za prawidłową krzepliwość krwi.  W organizmie człowieka, a dokładnie w jego krwi znajdują się liczne składniki, których działanie zależy właśnie od tej ważnej witaminy. Te czynniki biorą udział w krzepnięciu krwi, tworzeniu się skrzepów oraz zahamowywaniu krwawienia. To jednak niejedyne właściwości, jakie posiada witamina K. Jakie jeszcze właściwości posiada witamina K? W jakich składnikach możemy ją znaleźć? Jakie są objawy niedoboru i nadmiaru witaminy K w organizmie?

Witamina K – podstawowe informację

Witamina ta występuje w organizmie człowieka w dwóch formach. Pierwsza z nich to witamina K1, która pochodzi od roślin oraz witamina K2, która syntezowana zostaje przez bakterie. Witamina ta jest odpowiedzialna za krzepnięcie i dlatego polecana jest kobietom, które mają obfite i długotrwałe miesiączki. Warto również wiedzieć, że ostatnie badania wykryły, że witamina ta może hamować rozwój nowotworów. Jest ona również niezbędnym składnikiem dla gospodarki wapniową, a także wpływa na prawidłowe uwapnienie kości.

Niedobór witaminy K

Do niedoborów witaminy K najczęściej dochodzi u niemowlaków. Jest tak, ponieważ w ich jelitach nie ma jeszcze bakterii, które mogą syntezować ten składnik odżywczy. Ze względu na to, podczas infekcji, profilaktycznie podaje się niemowlakom jedną dawkę witaminy K. Przy jej niedoborze może dojść do krwawienia. Dzieciom podaje się witaminę K w dwóch dawkach, każda dawka podawana jest doustnie. Dawka podawana jest do trzeciego miesiąca życia.

U dorosłych do niedoboru witaminy K dochodzi najczęściej przy:

Ciężkich chorobach jelit,

Chorobach wątroby,

Leczeniu antybiotykami,

Przyczyną niedoboru może być również stosowanie leków na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi. Takie leki zawierają w sobie składniki, które przyczyniają się do zmniejszenia się przyswajalności. A u osób, które przyjmują leki na udar mózgu, czy przy chorobach serca, również mogą mieć problem z niskim poziomem witaminy K, ponieważ leki te hamują jej działanie. Przez to może dojść do zwiększenia łamliwości kości, do zmniejszenia ich gęstości, a to zwiększa ryzyko rozwoju osteoporozy.

Gdzie szukać witaminy K

Witamina K1 jest obecna w:

Warzywach o zielonych liściach,

Truskawkach,

Jajkach,

Wątrobie wołowej,

Oleju sojowym.

Kiedy cierpimy na jej niedobór, możemy sięgnąć po pietruszkę i kalafior. To właśnie tam znajduje się jej najwięcej. Najmniej witaminy K1 znajduje się w mleku i jego przetworach. Nie wielka jej ilość jest zawarta w owocach, a także zbożach.

Witamin K2 to kolejna postać tego składnika odżywczego, który potrzebny jest naszemu organizmowi. Jest ona wytwarzana przez bakterie, które znajdują się w jelitach. Możemy również znaleźć witaminę K3, która jest formą tej witaminy, wyprodukowaną sztucznie. Jest to suplement diety, który służy do uzupełniania niedoborów. Jest dostępna pod postacią, która rozpuszcza się w wodzie, a także w tłuszczach.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Suplementacja

Czy warto stosować spalacze tłuszczu?

Julia Cichaczewska6 lutego, 2024

Czy kreatyna jest bezpieczna? – skutki uboczne kreatyny

Julia Cichaczewska5 stycznia, 2024

Suplementy na lepsze trawienie – co wybrać?

Julia Cichaczewska14 grudnia, 2023

Odchudzanie – jak efektywnie spalić tłuszcz?

spalacze11 września, 2023

Jakie suplementy stosować, by nasilić spalanie tłuszczu? Przegląd najpopularniejszych i skutecznych wspomagaczy

spalacze17 marca, 2023
witamina b12 kapsułki i tabletki

Witamina B12 – działanie, dawkowanie oraz przeciwwskazania.

spalacze18 września, 2021

Koenzym Q10 – zastosowanie i korzyści. Czy koenzym może pomóc w walce z koronawirusem?

spalacze25 sierpnia, 2021

Przepisy na posiłki z odżywki białkowej

Monika17 czerwca, 2021

Najmocniejsze spalacze tłuszczu – ranking 2021

spalacze6 czerwca, 2021

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone