Suplementy i odżywki

Witaminy – za i przeciw

Witaminy – za i przeciw

Nazwa „witamina” pochodzi od łacińskich słów vita – życie oraz amina – związek chemiczny zawierający grupę aminową. Nazwa ta została wprowadzona przez odkrywcę witamin, polskiego biochemika, Kazimierza Funka. Witaminę B1 nasz rodak po raz pierwszy wyodrębnił w otrębach ryżowych.
O tym, że witaminy są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu nie trzeba nikogo przekonywać. Siła i moc witamin jest często porównywana do paliwa samochodowego, bez którego nie można przejechać nawet kawałka drogi. Suplementy witaminowe właśnie dzięki takiej teorii są tak szeroko reklamowane i zajmują szczególne miejsce na półkach z suplementacją dostępną bez recepty. Czy napewno każdy musi korzystać z tych suplementów, jak praktycznie te witaminy na nas działają, a może wystarczy tylko odpowiednia dieta i już mam pełne wzmocnienie witaminowe dla ciała i umysłu?.
Definicja witamin
Witaminy są to substancje egzogenne. Takie, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, muszą być dostarczane z zewnątrz ponieważ organizm nie jest w stanie ich sam wytworzyć w wystarczających ilościach.
Witaminy dzieli się na dwie grupy: pierwszą grupę stanowią witamy rozpuszczalne w wodzie: witaminy; B1, B2, B6, B12, a także kwas nikotynowy, foliowy, pantotenowy, biotyna, witamina C.
Drugą grupę stanowią witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, do której należą witaminy: A, D, E, K. Każda z tych witamin bierze udział we wszystkich ważnych czynnościach naszego organizmu.
Witaminy A, D, E, K – ważne dla organizmu
Witamina A
Odpowiada za prawidłowe widzenie, zapobiega tzw. kurzej ślepocie, ochrania skórę, zapobiega rogowaceniu naskórka. Poprawia koloryt skóry.
Witamina D
Warunkuje prawidłowe wchłanianie wapnia, oraz metabolizm tkanki kostnej. Jej niedobór powoduje krzywicę i osteoporozę.
Witamina E
To główny antyoksydant chroniący komórki przed utleniaczami. Witamina E działa przeciwnowotworowo, zapobiega miażdżycy i chorobom serca. Zmniejsza ryzyko chorób infekcyjnych.
Witamina K
Skutkiem niedoboru tej witaminy są skazy krwotoczne. Problemy z gojeniem ran i krzepliwością krwi. Także brak witaminy K odpowiada za rozwój nowotworów i zapalenie jelita.
Dzienne zapotrzebowanie na witaminy jest wyliczone w mikrogramach. Pamiętajmy, że sięganie po witaminy syntetyczne jest potrzebne w sytuacjach gdy mamy rzeczywiście bardzo duże braki witaminowe i cierpimy na różne przewlekłe choroby, jesteśmy po wyczerpujących zabiegach operacyjnych. Decydując się na suplementację witaminową zachowajmy rozsądek, aby nie doprowadzić do kumulacji witamin w organiźmie. Dlatego czytajmy ulotki. Ponadto suplementacja witaminowa nie przy każdym schorzeniu powinna być prowadzona. Np. osoby mające problemy z powodu kamieni nerkowych nie mogą zażywać preparatów z wapniem. Z kolei osoby stosujące leki przeciwzakrzepowe nie mogą stosować suplementacji z witaminą K.
Dlatego osłabienie odporności, długotrwały wysiłek, stres, zaburzenia pracy niektórych układów na pewno są powodami, które powinny nas skłonić od sięgnięcia po suplementy witaminowe.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Suplementy i odżywki

More in Suplementy i odżywki

Czy warto stosować spalacze tłuszczu?

Julia Cichaczewska6 lutego, 2024

Suplementy na serce i układ krążenia – wszystko co musisz wiedzieć

Julia Cichaczewska10 stycznia, 2024
witamina d3 jesienią i zimą

Witamina D3 – musisz o niej pamiętać!

spalacze23 września, 2021
witamina b12 kapsułki i tabletki

Witamina B12 – działanie, dawkowanie oraz przeciwwskazania.

spalacze18 września, 2021

Najmocniejsze spalacze tłuszczu – ranking 2021

spalacze6 czerwca, 2021

Adipex 75 – niebezpieczne odchudzanie

spalacze6 maja, 2021

Ashwagandha – dlaczego warto stosować adaptogeny?

Milena9 kwietnia, 2021

T5 – Zion Labs czyli spalacz wysokiego ryzyka

spalacze7 kwietnia, 2021

Kapsaicyna – naturalny spalacz tłuszczu. W czym znajdziemy kapsaicynę?

Spalacze.pl10 marca, 2021

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone