Wysięk stawu kolanowego to tak zwana woda w kolanie. Jest to najczęściej przyczyna choroby, urazy lub przeciążenia stawu kolanowego. W wyniki stanu zapalnego dochodzi do produkcji zbyt dużej ilości płynu stawowego, a to prowadzić może do pojawienia się widocznej opuchlizny w obrębie kolan. Jeżeli takie objawy pojawią się u Ciebie, to nie można ich bagatelizować. W tym przypadku konieczna jest konsultacja z lekarzem, który ma za zadanie przeprowadzić wywiad, by wykluczyć lub potwierdzić obecność choroby.
Objawy wody w kolanie
Objawem wody w kolanie, który pojawia się najczęściej, jest obrzęk, powiększenie i silny ból pojawiający się w obrębie stawu kolanowego, zwłaszcza w czasie wykonywania ruchu. Ból z czasem może zacząć się nasilać, a w niektórych przypadkach pogłębia się on do takiego stopnia, że zaczyna utrudniać codzienne funkcjonowanie. Pacjenci z wodą w kolanie często nie są w stanie zgiąć ani wyprostować nogi. Pojawić się może również uczucie luźnego i niestabilnego stawu, zwłaszcza jeżeli doszło do uszkodzenia tkanki chrząstnej lub więzadła. Może występować zaczerwienienie skóry i uczucie pieczenia oraz gorąca w miejscu, w którym doszło do zapalenia. Jeżeli wysięk jest spowodowany przez uraz mechaniczny, to na skórze mogą pojawić się wyraźne zasinienia.
Przyczyny powstawania wody w kolanie
Pojawienie się wody w kolanie może świadczyć, że doszło do urazu lub przeciążenia. Jednak nie można bagatelizować tego objawu, ponieważ może być również alarmem, że w organizmie, w stawie kolanowym dochodzi do rozwoju choroby. Choroby, która może objawiać się wodą w kolanie, to zapalenie kaletki maziowej, a także dna moczowa. Istnieje również ryzyko, że jest to jeden z objawów zapalenia kości, czy torbiel Bakera. Dojść może do pojawienia się zapalenia stawów, czy guzów, występujących w obrębie kolana lub pod nim. Ta przypadłość bardzo często dotyczy osób, które są aktywne fizycznie i intensywnie uprawiają sport. Szczególnie narażeni są sportowcy, którzy uprawiają dyscypliny, które bardzo obciążają stawy kolanowe. Drugą grupą osób, które mogą mieć problem z wodą w kolanie, są osoby zmagające się z otyłością i nadwagą.
Jak leczyć wodę w kolanie?
Najczęściej lekarze zalecają punkcję kolana. Jest to sposób na odciągnięcie nadmiaru płynu, który gromadził się w obrębie kolana. Zabieg ten jest przeprowadzany przy pomocy strzykawki. Zabieg ten jest w pełni bezbolesny, ponieważ wykonuje się go ze znieczuleniem miejscowym. Po pobraniu płynu może on zostać przesłany na kolejne badania, jeżeli lekarz nie jest pewny jaka była przyczyna problemu lub podejrzewa, że może to być infekcja lub dna moczowa. Jeżeli woda w kolanie pojawia się w wyniku urazu mechanicznego, to pacjent najczęściej zostaje skierowany na rehabilitację. W okresie leczenia zaleca się zrezygnowanie z uprawiania sportu. Osoby z nadwagą powinny zmienić dietę, na taką, która umożliwia pozbycie się zbędnych kilogramów.
Facebook
RSS