Zdrowie

Woda w kolanie – jakie są przyczyny i objawy?

Woda w kolanie – jakie są przyczyny i objawy?

Wysięk stawu kolanowego to tak zwana woda w kolanie. Jest to najczęściej przyczyna choroby, urazy lub przeciążenia stawu kolanowego. W wyniki stanu zapalnego dochodzi do produkcji zbyt dużej ilości płynu stawowego, a to prowadzić może do pojawienia się widocznej opuchlizny w obrębie kolan. Jeżeli takie objawy pojawią się u Ciebie, to nie można ich bagatelizować. W tym przypadku konieczna jest konsultacja z lekarzem, który ma za zadanie przeprowadzić wywiad, by wykluczyć lub potwierdzić obecność choroby.

Objawy wody w kolanie

Objawem wody w kolanie, który pojawia się najczęściej, jest obrzęk, powiększenie i silny ból pojawiający się w obrębie stawu kolanowego, zwłaszcza w czasie wykonywania ruchu. Ból z czasem może zacząć się nasilać, a w niektórych przypadkach pogłębia się on do takiego stopnia, że zaczyna utrudniać codzienne funkcjonowanie. Pacjenci z wodą w kolanie często nie są w stanie zgiąć ani wyprostować nogi. Pojawić się może również uczucie luźnego i niestabilnego stawu, zwłaszcza jeżeli doszło do uszkodzenia tkanki chrząstnej lub więzadła. Może występować zaczerwienienie skóry i uczucie pieczenia oraz gorąca w miejscu, w którym doszło do zapalenia. Jeżeli wysięk jest spowodowany przez uraz mechaniczny, to na skórze mogą pojawić się wyraźne zasinienia.

Przyczyny powstawania wody w kolanie

Pojawienie się wody w kolanie może świadczyć, że doszło do urazu lub przeciążenia. Jednak nie można bagatelizować tego objawu, ponieważ może być również alarmem, że w organizmie, w stawie kolanowym dochodzi do rozwoju choroby. Choroby, która może objawiać się wodą w kolanie, to zapalenie kaletki maziowej, a także dna moczowa. Istnieje również ryzyko, że jest to jeden z objawów zapalenia kości, czy torbiel Bakera. Dojść może do pojawienia się zapalenia stawów, czy guzów, występujących w obrębie kolana lub pod nim. Ta przypadłość bardzo często dotyczy osób, które są aktywne fizycznie i intensywnie uprawiają sport. Szczególnie narażeni są sportowcy, którzy uprawiają dyscypliny, które bardzo obciążają stawy kolanowe. Drugą grupą osób, które mogą mieć problem z wodą w kolanie, są osoby zmagające się z otyłością i nadwagą.

Jak leczyć wodę w kolanie?

Najczęściej lekarze zalecają punkcję kolana. Jest to sposób na odciągnięcie nadmiaru płynu, który gromadził się w obrębie kolana. Zabieg ten jest przeprowadzany przy pomocy strzykawki. Zabieg ten jest w pełni bezbolesny, ponieważ wykonuje się go ze znieczuleniem miejscowym. Po pobraniu płynu może on zostać przesłany na kolejne badania, jeżeli lekarz nie jest pewny jaka była przyczyna problemu lub podejrzewa, że może to być infekcja lub dna moczowa. Jeżeli woda w kolanie pojawia się w wyniku urazu mechanicznego, to pacjent najczęściej zostaje skierowany na rehabilitację. W okresie leczenia zaleca się zrezygnowanie z uprawiania sportu. Osoby z nadwagą powinny zmienić dietę, na taką, która umożliwia pozbycie się zbędnych kilogramów.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Zdrowie

Suplementy na serce i układ krążenia – wszystko co musisz wiedzieć

Julia Cichaczewska10 stycznia, 2024

Czy kreatyna jest bezpieczna? – skutki uboczne kreatyny

Julia Cichaczewska5 stycznia, 2024

Zdrowy styl życia – na czym polega i jak go prowadzić?

Julia Cichaczewska27 grudnia, 2023

Napoje fermentowane – sekret zdrowia i witalności

Julia Cichaczewska1 grudnia, 2023

Poznaj korzyści płynących z regularnego uprawiania sportu

Julia Cichaczewska17 listopada, 2023

Trening a przeziębienie – czy warto ćwiczyć w trakcie choroby?

Julia Cichaczewska9 listopada, 2023

SIBO – wszystko co musisz wiedzieć

Julia Cichaczewska13 października, 2023

Wpływ kofeiny na trening – jak kofeina wpływa na naszą wydajność podczas ćwiczeń?

Julia Cichaczewska26 września, 2023

Optymalizacja procesu odchudzania – skuteczne metody i błędy do uniknięcia

spalacze15 września, 2023

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone