Próby pozbycia się nadmiernych kilogramów nie zawsze kończą się sukcesem. W takiej sytuacji zamiast rezygnować z odchudzania należy określić, co jest przyczyną niepowodzenia. Można wskazać kilka czynników utrudniających odchudzanie, które występują szczególnie często, choć nie każdy zdaje sobie sprawę z ich istnienia.
Toksyczne środowisko
Każdy człowiek wynosi z rodzinnego domu pewne nawyki żywieniowe. Jeżeli w danej rodzinie nie przywiązywało się wagi do zdrowej diety, a nadmierne kilogramy nie były uznawane za żaden problem, to zmiana sposobu myślenia i stylu życia jest dość trudna. Znaczna część dzieci otyłych pochodzi z rodzin, w których otyli są także rodzice oraz inni członkowie rodziny. W takich domach panuje swoboda w zakresie doboru posiłków, a dodatkowy problem stanowi brak świadomości w kwestii zdrowotnych skutków nadwagi i otyłości. Niestety, osiągnięcie dorosłości nie oznacza odcięcia się od świata niesprzyjającego zachowaniu szczupłej sylwetki. Rodzina i znajomi mogą skutecznie zniechęcić do odchudzania. Zdarza się, że osoby dążące do redukcji wagi spotykają się z niezrozumieniem, zachęcaniem do jedzenia i złośliwymi żartami. Demotywująco działają także takie teksty jak „Ja też już próbowałem, ale się nie da”, „I tak znów przytyjesz”, „Nie katuj się dietą”, „Daj sobie z tym spokój”… Ważne jest to, aby otaczać się ludźmi wspierającymi i motywującymi do odchudzania, a unikać kontaktu z tymi, którzy utrudniają realizację przyjętego celu.
Lęk przed nieznanym
Niektórzy boją się przejść na dietę. Słyszeli wiele opowieści o tym, jak trudno pozbyć się nadwagi i jak nieprzyjemne jest odchudzanie. To prawda, że wymaga ono wytrwałości i wyrzeczeń, ale nie powinno kojarzyć się z torturami. Istnieje wiele rodzajów diet. Można także ułożyć indywidualny plan żywieniowy, dostosowany do własnych potrzeb, stylu życia i gustów smakowych. Lęk może dotyczyć także stosowania suplementów wspomagających odchudzanie. Najczęściej ma on związek z myleniem suplementów z „cudownymi środkami odchudzającymi” i preparatami sprowadzanymi nielegalnie zza granicy, których ofiarami padło już wielu ludzi. Suplementy dopuszczone do legalnej sprzedaży zostały dokładnie przebadane i są bezpieczne dla zdrowia. Mają na celu wspomóc odchudzanie, na przykład poprzez redukcję apetytu, a nie zastąpić zdrową dietę i ruch. Aktywność fizyczna również może być źródłem lęku. Wiele osób obawia się tego, że w klubie fitness czy na basenie spotka tylko wysportowanych, szczupłych i młodych ludzi. W rzeczywistości z takich miejsc korzystają różne osoby. Dla własnego komfortu można jednak wybrać zajęcia przeznaczone właśnie dla seniorów, początkujących albo otyłych. Ma to dodatkowe plusy, ponieważ plan treningowy będzie dostosowany do indywidualnych potrzeb, a zatem bardziej efektywny.
Brak organizacji
Istnieją osoby, które nie rozstają się z terminarzem i wszystko robią według szczegółowego planu, ale również takie, które nigdy niczego nie planują i stawiają na spontaniczność. Odchudzanie nie powinno opierać się na ciągłym analizowaniu spożytych kalorii i codziennym kontrolowaniu ubytku wagi, ale rozpoczynanie go bez żadnego przygotowania to zły pomysł. Należy ułożyć plan żywieniowy, wyznaczyć sobie konkretne cele oraz wygospodarować czas na aktywność fizyczną. Trzeba wybrać się na zakupy, aby zgromadzić odpowiednie produkty spożywcze, a także poczytać na temat pułapek dietetycznych, aby nie utrudnić sobie walki z nadwagą. W przypadku jadania na mieście konieczne jest wyszukanie miejsc, w których nie będzie problemu z dostaniem dietetycznego posiłku.
Monotonia
Dieta odchudzająca wcale nie musi, a nawet nie powinna być monotonna. Jedzenie ciągle tych samych produktów i potraw sprawi, że szybko pojawi się pokusa złamania diety. Co więcej, mało urozmaicona dieta może być przyczyną złego samopoczucia, ze względu na niedostarczenie organizmowi pełnej dawki wszystkich potrzebnych mu składników odżywczych. Istnieje wiele sposobów na to, żeby przygotować dietetyczny, a zarazem smaczny posiłek. Często wystarczy użyć odpowiednich przypraw, które wzbogacą smak posiłku. Możliwe jest także zastąpienie niektórych składników innymi, zgodnymi z zasadami diety. Jako przykład można wskazać cukier, który w wielu przepisach można zamienić na stewię. W trakcie odchudzania nie trzeba nawet całkowicie rezygnować z deserów, ponieważ domowe słodkości również można przyrządzić w trochę inny sposób.
Sugerowanie się innymi
Każdy człowiek ma inny organizm, a także inne przyzwyczajenia i upodobania żywieniowe. Ta sama dieta może być dla jednej osoby idealna, a u innej w ogóle się nie sprawdzi. Ludzie różnią się także pod względem zapotrzebowania na kalorie i składniki odżywcze. Z tego powodu ważne jest to, żeby wybrać dietę dostosowaną do indywidualnych potrzeb i obserwować swój organizm, a w razie potrzeby wprowadzić odpowiednie modyfikacje. Błędem jest także porównywanie tempa redukcji wagi. Odchudzanie to nie konkurs, dlatego lepiej nie skupiać się na rywalizacji, która może być źródłem niepotrzebnej frustracji.
Wyeliminowanie lub przynajmniej ograniczenie czynników utrudniających odchudzanie z pewnością sprawi, że kolejna próba redukcji wagi przyniesie lepsze rezultaty. Warto zatem przyjrzeć się jeszcze raz powyższej liście i zastanowić się nad tym, nad którymi punktami trzeba popracować przed ponownym rozpoczęciem diety.
Facebook
RSS