Zdrowie

Wszystko o hormonie stresu

Wszystko o hormonie stresu

Kiedy odczuwasz stres, to w twoim organizmie dochodzi do zmian, które zapoczątkowują zwiększoną produkcję hormonu stresu. Jest to hormon, który jest niezbędny do zmobilizowania organizmu do działania, a także ma on za zadanie wspomóc nam uporać się ze stresującą sytuacją. Okazuje się więc, że krótkotrwałe działanie hormonu stresu nie jest niczym złym, a tym bardziej groźnym dla zdrowia. Może nawet pomóc nam w osiągnięciu wyznaczonego celu. Problemem jest jednak długotrwałe odczuwanie stresu, czyli długotrwałe działanie tego hormonu, a jest to stan, który może doprowadzić do licznych zmian w organizmie człowieka.

Charakterystyka hormonu stresu

Kiedy odczuwamy stres, w organizmie dochodzi do produkcji adrenaliny i noradrenaliny. To inaczej zwane ketocholaminy i kortyzol, które znane są pod uproszczoną nazwą hormonów stresu. Te wszystkie związki są produkowane w organizmie człowieka przez nadnercza, a następnie trafiają one do krwi. Na początku wydzielana jest adrenalina, a jeżeli stres wydłuża się powyżej dziesięciu minut, to w organizmie dochodzi do produkcji kortyzolu.

Adrenalina – hormon stresu

Adrenalina i noradrenalina to hormonu, które mają wpływ głównie na pracę układu krążenia. Ich wyższe stężenie doprowadza do poprawienia się krążenia krwi, a także do zwiększenia się napięcia w mięśniach. Dodatkowo doprowadzają one do zwiększenia się częstotliwości rytmu serca. Jeżeli w organizmie dojdzie do wydzielania adrenaliny w większych stężeniach, to zwiększa się zapotrzebowanie organizmu na tlen. Ma to związek, z podniesieniem się temperatury ciała. W przypadku produkcji kortyzolu w organizmie zwiększa się stężenie glukozy we krwi, a jest to działanie niezbędne do dostarczenia do organizmu niezbędnej energii.

Kortyzol – hormon stresu

Kortyzol jest jednym z hormonów stresu. Jest to organiczny związek chemiczny, który zaliczany jest do grupy hormonów glikortykosteroidowych, a początkowo ma on pozytywny wpływ na organizm człowieka. Jednak jeżeli w organizmie przez długi czas obecne jest wysokie stężenie tego związku, to będzie miał on negatywne działanie na zdrowie. To właśnie dlatego przez niektórych jest on potocznie nazywany hormonem zabójcą. W zależności od wielu czynników stężenie kortyzolu we krwi może ulegać zmianie. Największe stężenie tego związku występuje w organizmie człowieka w godzinach porannych (138/690), wieczorem wartości te zmniejszają się nawet o połowę.

Działanie kortyzolu często wzmocnione jest przez adrenalinę i noradrenalinę, a dzięki temu organizm lepiej radzi sobie ze stresorem, czyli bodźcem wewnętrznym lub zewnętrznym, który jest przyczyną odczuwalnego stresu. Ten związek chemiczny jest odpowiedzialny za regulowanie gospodarki białkowej, przyczynia się do ciśnienia krwi, a także wspomaga wydzielanie kwasyu żołądkowego. Sprawia on również, że z kości zostaje usuwany wapń. Mimo powszechnej opinii hormon stresu nie zawsze jest dla nas tak negatywny w skutkach. Badania wykazały jego pozytywny wpływ w leczeniu astmy oskrzelowej, a także stanu asomatycznego.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdrowie

More in Zdrowie

Suplementy na serce i układ krążenia – wszystko co musisz wiedzieć

Julia Cichaczewska10 stycznia, 2024

Czy kreatyna jest bezpieczna? – skutki uboczne kreatyny

Julia Cichaczewska5 stycznia, 2024

Zdrowy styl życia – na czym polega i jak go prowadzić?

Julia Cichaczewska27 grudnia, 2023

Napoje fermentowane – sekret zdrowia i witalności

Julia Cichaczewska1 grudnia, 2023

Poznaj korzyści płynących z regularnego uprawiania sportu

Julia Cichaczewska17 listopada, 2023

Trening a przeziębienie – czy warto ćwiczyć w trakcie choroby?

Julia Cichaczewska9 listopada, 2023

SIBO – wszystko co musisz wiedzieć

Julia Cichaczewska13 października, 2023

Wpływ kofeiny na trening – jak kofeina wpływa na naszą wydajność podczas ćwiczeń?

Julia Cichaczewska26 września, 2023

Optymalizacja procesu odchudzania – skuteczne metody i błędy do uniknięcia

spalacze15 września, 2023

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone