Kiedy odczuwasz stres, to w twoim organizmie dochodzi do zmian, które zapoczątkowują zwiększoną produkcję hormonu stresu. Jest to hormon, który jest niezbędny do zmobilizowania organizmu do działania, a także ma on za zadanie wspomóc nam uporać się ze stresującą sytuacją. Okazuje się więc, że krótkotrwałe działanie hormonu stresu nie jest niczym złym, a tym bardziej groźnym dla zdrowia. Może nawet pomóc nam w osiągnięciu wyznaczonego celu. Problemem jest jednak długotrwałe odczuwanie stresu, czyli długotrwałe działanie tego hormonu, a jest to stan, który może doprowadzić do licznych zmian w organizmie człowieka.
Charakterystyka hormonu stresu
Kiedy odczuwamy stres, w organizmie dochodzi do produkcji adrenaliny i noradrenaliny. To inaczej zwane ketocholaminy i kortyzol, które znane są pod uproszczoną nazwą hormonów stresu. Te wszystkie związki są produkowane w organizmie człowieka przez nadnercza, a następnie trafiają one do krwi. Na początku wydzielana jest adrenalina, a jeżeli stres wydłuża się powyżej dziesięciu minut, to w organizmie dochodzi do produkcji kortyzolu.
Adrenalina – hormon stresu
Adrenalina i noradrenalina to hormonu, które mają wpływ głównie na pracę układu krążenia. Ich wyższe stężenie doprowadza do poprawienia się krążenia krwi, a także do zwiększenia się napięcia w mięśniach. Dodatkowo doprowadzają one do zwiększenia się częstotliwości rytmu serca. Jeżeli w organizmie dojdzie do wydzielania adrenaliny w większych stężeniach, to zwiększa się zapotrzebowanie organizmu na tlen. Ma to związek, z podniesieniem się temperatury ciała. W przypadku produkcji kortyzolu w organizmie zwiększa się stężenie glukozy we krwi, a jest to działanie niezbędne do dostarczenia do organizmu niezbędnej energii.
Kortyzol – hormon stresu
Kortyzol jest jednym z hormonów stresu. Jest to organiczny związek chemiczny, który zaliczany jest do grupy hormonów glikortykosteroidowych, a początkowo ma on pozytywny wpływ na organizm człowieka. Jednak jeżeli w organizmie przez długi czas obecne jest wysokie stężenie tego związku, to będzie miał on negatywne działanie na zdrowie. To właśnie dlatego przez niektórych jest on potocznie nazywany hormonem zabójcą. W zależności od wielu czynników stężenie kortyzolu we krwi może ulegać zmianie. Największe stężenie tego związku występuje w organizmie człowieka w godzinach porannych (138/690), wieczorem wartości te zmniejszają się nawet o połowę.
Działanie kortyzolu często wzmocnione jest przez adrenalinę i noradrenalinę, a dzięki temu organizm lepiej radzi sobie ze stresorem, czyli bodźcem wewnętrznym lub zewnętrznym, który jest przyczyną odczuwalnego stresu. Ten związek chemiczny jest odpowiedzialny za regulowanie gospodarki białkowej, przyczynia się do ciśnienia krwi, a także wspomaga wydzielanie kwasyu żołądkowego. Sprawia on również, że z kości zostaje usuwany wapń. Mimo powszechnej opinii hormon stresu nie zawsze jest dla nas tak negatywny w skutkach. Badania wykazały jego pozytywny wpływ w leczeniu astmy oskrzelowej, a także stanu asomatycznego.
Facebook
RSS