Wzdęcia brzucha, to jedna z częstych dolegliwości, które pojawiają się w obrębie jamy brzusznej. Pacjenci nie zgłaszają tej dolegliwości spontanicznie. Jest to patologicznie zwiększenie się objętości powietrza w żołądku i jelitach. Przez to pojawia się wzdęcie brzucha, uczucie pełności, skurcze jelit, a także bóle w klatce piersiowej. Dodatkowo może pojawić się uczucie przelewania się w brzuchu, czy nadmiernej ilości oddawanych gazów. Warto wspomnieć, że fizjologiczna objętość gazów w jelitach wynosi około 150 ml. Jednak u chorego, który cierpi na częste wzdęcia, nie dochodzi do zwiększenia się ilości powietrza w przewodzie pokarmowym.
Jakie są przyczyny wzdęć?
Jedną z przyczyn wzdęć, jest połykanie powietrza. Podczas każdego pokarmu do żołądka przedostaje się niewielka ilość powietrza. Jeżeli podczas jedzenia robimy głębsze wdechy, to ilość powietrza, która dostaje się do żołądka, znacząco się zwiększa. Dodatkowo warto pamiętać, że w każdym pokarmie zawarte jest powietrze. Wszystko to sprawia, że w żołądku gromadzi się powietrze, a droga powietrza z żołądka do odbytu wynosi około trzydziestu minut.
Kolejną przyczyną jest proces trawienia węglowodanów przez bakterie jelitowe. Pokarmy węglowodanowe są ciężko strawne i powodują powstawanie większej ilości gazów. Warto pamiętać, że ważna jest również zdolność do trawienia węglowodanów. Coraz więcej osób ma problem z trawienie fruktozy i laktozy. W niektórych przypadkach takie problemy trawienne mogą doprowadzić do biegunki.
Jakie są objawy wzdęć?
Objawy wzdęć pojawiać się mogą nagle i wtedy należy mówić o ostrych wzdęciach, a także o ich przewlekłej postaci. Ostre stany zapalne zazwyczaj mają związek z niedrożnością przewodu pokarmowego. Ta dolegliwość może mieć jednak podłoże mechaniczne, a to oznacza. Że utrudnia pasaż przez przewód pokarmowy. Może to być związane z guzem, zwężeniem jelit, czy zaburzeniami, które wywołane są przez toksyny gromadzące się w układzie pokarmowym. Te przypadki są poważne i nie należy ich bagatelizować. Są to ostre wzdęcia, które należy szybko rozpoznać, ponieważ mogą one stanowić zagrożenie dla życia pacjenta. Niedrożność przewodu pokarmowego może objawiać się również bólami w jamie brzusznej, a także nudnościami, wymiotami i zatrzymaniem stolca.
Przy wzdęciach pojawić się może uczucie pełności i rozwierania w jamie brzusznej. Osoby ze wzdęciami często mają problem z oddawaniem częstych gazów, a także na ból w okolicy brzucha. W niektórych przypadkach dojść może do pojawienia się duszności. Jednak jest to spowodowane zwiększeniem się jamy brzusznej i naciskiem na przeponę. To przyczynić się może również do zaburzenia pracy serca. Jeżeli takie objawy pojawiają się u Ciebie, to jak najszybciej zgłoś się do specjalisty, który wykona odpowiednie badania i ustali przyczynę dolegliwości.
Facebook
RSS