Trening

Zakwasy, a kolejny trening

Zakwasy, a kolejny trening

Problemem początkujących, a także doświadczonych sportowców, mogą być zakwasy. Pojawiają się one, kiedy w mięśniach zaczyna gromadzić się kwas mlekowy, który przyczynia się do pojawienia się bólu i silnego dyskomfortu podczas poruszania się. Zakwasy pojawiają się często po intensywnym treningu, a kiedy przychodzi czas na kolejny dzień treningowy, a zakwasy nie znikają, to zaczynamy się zastanawiać, co należy zrobić? Czy zakwasy mają nas zmusić do zrezygnowania z treningu? Czy kolejne ćwiczenia wraz z zakwasami są bezpieczne?

Czym są zakwasy?

Jeśli chcemy dowiedzieć się, czy można ćwiczyć przy zakwasach, to na początek warto sobie wyjaśnić, czym dokładnie one są i w jakim procesie one powstają. Zakwasy to inaczej ból mięśni, który nie występuje dłużej niż dwa – trzy dni po treningu. Jednak czasami zakwasy są tak silne, że utrudniają one wykonywane nawet podstawowych czynności takich jak chodzenie, siadanie, czy śmianie się. Przyczyną zakwasów jest nagromadzenie się kwasu mlekowego w komórkach mięśniowych, tak przynajmniej  mówi jedna z teorii na temat zakwasów. Kwas mlekowy może zacząć gromadzić się w mięśniach podczas wykonywania intensywnych ćwiczeń siłowych. Trzeba jednak zaznaczyć, że w takiej sytuacji bolesność pojawić się może przez naruszanie nerwów i to właśnie dlatego pojawić się może wrażliwość, a nawet ból mięśni.

Czy można ćwiczyć, mając zakwasy?

Wiele osób zastanawia się, czy ćwiczenia to dobry pomysł, kiedy nadal doskwiera nam ból spowodowany nagromadzeniem się kwasu mlekowego w komórkach mięśniowych. Jest tylko jednak odpowiedź na to pytanie.

Nie, nie można ćwiczyć, kiedy pojawia się u nas ból mięśni. Wiele osób będzie się decydowało na taki trening, ale nie będzie miał on dobrego wpływu na nasz organizm. Nawet jeśli ćwiczenia, które będziemy wykonywać, nie będą dotyczyły partii ciała, gdzie pojawiły się zakwasy, to ból może być tak silny, że przy każdym ruchu może być on nie do wytrzymania. Tak więc najlepszym sposobem, jest zrezygnowanie z ćwiczeń, na czas aż zakwasy nie miną. Nie ma się co przejmować, ponieważ kwas mlekowy zazwyczaj znika z mięśni w ciągu siedemdziesięciu dwóch godzinach, a nawet wcześniej. Tak więc po tym czasie możemy wrócić do ćwiczeń.

Nie można również ćwiczyć, kiedy zakwasy są niewielkie. Kiedy ćwiczenia dotyczą partii ciała, w których pojawia się ból, trening powinien zostać przesunięty. Mięśnie i ciało powinno mieć czas na regenerację i odpoczynek. Jest to czas, kiedy mięśnie mają się obudować, a kwasy mlekowe mają zostać wydalone. Regeneracja jest również potrzebna, kiedy zakwasy się nie pojawiają. Warto więc zaczekać z treningiem jeden lub dwa dni, by ból minął, a ćwiczenia nie wywoływały dyskomfortu.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Trening

More in Trening

Jak budować masę mięśniową?

Julia Cichaczewska2 lutego, 2024

Jakie czynności spalają najwięcej kalorii?

Julia Cichaczewska24 stycznia, 2024

Ćwiczenia na odchudzanie – jakie są najlepsze?

Julia Cichaczewska19 grudnia, 2023

Pierwszy raz w siłowni – przewodnik dla początkujących

Julia Cichaczewska24 listopada, 2023

Trening a przeziębienie – czy warto ćwiczyć w trakcie choroby?

Julia Cichaczewska9 listopada, 2023

Trening HIIT – klucz do szybkich efektów czy modny trend?

Julia Cichaczewska20 października, 2023

Wpływ kofeiny na trening – jak kofeina wpływa na naszą wydajność podczas ćwiczeń?

Julia Cichaczewska26 września, 2023

Kobiety a trening siłowy – przełamując mity, budując siłę i pewność siebie

spalacze9 maja, 2023

Optymalizacja treningu: Jak uzyskać lepsze rezultaty i uniknąć kontuzji

spalacze14 kwietnia, 2023

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone