Zdrowie

Zakwaszenie organizmu

Zakwaszenie organizmu

 

Prawidłowe pH krwi wynosi od 7,35 do 7,45, jednak u przeciętnego człowieka jest ono niższe. Zakwaszenie organizmu to problem, który dotyczy 80% mieszkańców Europy. Niewielu ludzi przywiązuje wagę do równowagi kwasowo-zasadowej swojego organizmu, ponieważ nadal zbyt rzadko mówi się o negatywnych skutkach zakwaszenia. Tymczasem to właśnie zaburzenie równowagi kwasowo-zasadowej stanowi przyczynę wielu dolegliwości i chorób.

Objawy i skutki zakwaszenia organizmu

Pierwsze objawy zakwaszenia organizmu to spadek energii, uczucie przemęczenia, zaburzenia snu, ciemne kręgi pod oczami oraz bóle i zawroty głowy. Jednocześnie dochodzi do zaburzenia pracy układu pokarmowego, dlatego pojawiają się takie problemy jak niestrawność, nudności i wahania wagi. Zakwaszanie ma negatywny wpływ na cały układ nerwowy, dlatego prowadzi do zaburzenia pracy serca, utraty motywacji, problemów z pamięcią i koncentracją, wahania nastroju i rozdrażnienia. O zaburzeniu równowagi kwasowo-zasadowej świadczy również wygląd skóry oraz włosów i paznokci. Skóra staje się przesuszona i może pojawić się na niej wysypka lub zaczerwienienie. Włosy tracą blask i wypadają, natomiast paznokcie stają się łamliwe. Kolejny skutek zakwaszenia organizmu to osłabienie odporności, a zatem większa podatność na infekcje. Nierzadkie są także bóle kręgosłupa, kości i mięśni. Długotrwałe zakwaszanie może doprowadzić nawet do osteoporozy. Wśród poważnych skutków zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej należy wymienić schorzenia pęcherzyka żółciowego, nadciśnienie, cukrzycę, miażdżycę, reumatyzm, chorobę wrzodową oraz depresję. Jak widać lista skutków zakwaszania jest dość długa. Oczywiście, spadek pH nie musi doprowadzić do wystąpienia wszystkich przedstawionych tutaj problemów. Nie można jednak zaprzeczyć temu, że zakwaszenie ma negatywny wpływ na zdrowie, dlatego warto wiedzieć, jak mu przeciwdziałać.

Produkty kwasotwórcze i alkalizujące

Równowaga kwasowo-zasadowa uzależniona jest głównie od sposobu odżywiania. Produkty spożywcze można podzielić na kwasotwórcze i alkalizujące, czyli zasadotwórcze. W celu uniknięcia zakwaszenia należy zadbać o to, aby w codziennej diecie przeważały drugie produkty. Na szczęście lista produktów alkalizujących jest bardzo obszerna. Znajdują się na niej między innymi owoce, takie jak cytryna, limonka, grejpfrut, granat i awokado, arbuz, ananas, dojrzały banan, pomarańcz, mandarynka, truskawka i malina, a także następujące warzywa: karczoch, szparag, sałata, cebula, kapusta, kalafior, pomidor, rzodkiewka, marchew, brokuł, burak, brukselka, szpinak, cukinia i rzepa. Alkalizujące produkty to także orzechy i nasiona, na przykład migdały, len, orkisz, soczewica i kiełki nasion. Spośród napojów warto polecić w szczególności świeże soki z wymienionych wcześnie owoców i warzyw, herbatę ziołową i czystą wodę. W celu uniknięcia zakwaszanie warto sięgać po takie tłuszcze jak oliwa, olej lniany i konopny oraz olej z wiesiołka. Produkty kwasotwórcze można podzielić na silnie, średnio i słabo zakwaszające. Wśród tych pierwszych znajdują się mięsa i wędliny, cukier i sztuczne słodziki, produkty z białej mąki pszennej, żółte sery, kawa i czarna herbata, kakao oraz sól. Produkty średnio zakwaszające to ryby, jaja, pieczywo żytnie, makaron pełnoziarnisty, orzeszki ziemne i piwo. Niewielki wpływ na zakwaszenia ma twaróg, pieczywo orkiszowe, otręby fruktoza. W przypadku problemów z zakwaszeniem należy unikać także napojów gazowanych, mleka i przetworów mlecznych, tłuszczy nasyconych, olejów utwardzonych, oleju roślinnego i słonecznikowego, słodyczy, fast foodów i owoców, które nie zostały wymienione wśród produktów alkalizujących. Oczywiście, nie ma potrzeby rezygnacji ze wszystkich produktów kwasotwórczych. W celu zachowania równowagi kwasowo-zasadowej wystarczy unikać ich przewagi w codziennej diecie. Zaleca się także jedzenie posiłków o stałych porach i bez pośpiechu. Każdy kęs przed połknięciem powinien być dokładnie przeżuty. Warto zwrócić uwagę na to, że zakwaszeniu sprzyjają niektóre diety redukcyjne, na przykład dieta Dukana albo Atkinsa. Osoby stosujące diety niskowęglowodanowe, wysokobiałkowe i wysokotłuszczowe powinny zatem uważnie obserwować swój organizm, a w przypadku wystąpienia objawów zakwaszenia podjąć odpowiednia działania w kierunku przywrócenia równowagi kwasowo-zasadowej. W walce z zakwaszeniem można wykorzystać proszek zasadowy, opracowany przez dr W. Auera.

Podejrzenia dotyczące zakwaszenia organizmu można zweryfikować samodzielnie w domu. Potrzebne są do tego specjalne paski z papierka wskaźnikowego. Badanie powinno być przeprowadzone kilkakrotnie w ciągu dnia, w trzygodzinnych odstępach.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdrowie

More in Zdrowie

Napoje fermentowane – sekret zdrowia i witalności

Julia Cichaczewska1 grudnia, 2023

Poznaj korzyści płynących z regularnego uprawiania sportu

Julia Cichaczewska17 listopada, 2023

Trening a przeziębienie – czy warto ćwiczyć w trakcie choroby?

Julia Cichaczewska9 listopada, 2023

SIBO – wszystko co musisz wiedzieć

Julia Cichaczewska13 października, 2023

Wpływ kofeiny na trening – jak kofeina wpływa na naszą wydajność podczas ćwiczeń?

Julia Cichaczewska26 września, 2023

Optymalizacja procesu odchudzania – skuteczne metody i błędy do uniknięcia

spalacze15 września, 2023

Zdrowe zamienniki słodyczy – sprawdź czym zastąpić słodycze

spalacze29 marca, 2023

Joga – sposób na zdrowie, dobre samopoczucie i szczupłą sylwetkę

Redakcja18 października, 2021

Czy jedzenie grzybów jest bezpieczne?

Redakcja23 września, 2021

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone