Dietetyka i zdrowe odżywianie

Zapotrzebowanie na białko w diecie redukcyjnej

Zapotrzebowanie na białko w diecie redukcyjnej

Osoby dążące do redukcji masy ciała nierzadko są zaskoczone, kiedy doradza się im jedzenie większej ilości białka. Warto zatem przyjrzeć się bliżej temu składnikowi odżywczemu, roli jaką białko odgrywa w ludzkim organizmie oraz związkowi pomiędzy jego zasobem a efektami diety redukcyjnej.

Białko to przede wszystkim składnik budulcowy. Jego cząsteczki stanowią surowiec w procesie syntezy tkanek i czynników biologicznej aktywnych, a zatem niektórych hormonów oraz enzymów. Uznaje się, że w przypadku osób przeciętnie aktywnych fizycznie zapotrzebowanie na białko jest nie większe niż 1g/1kg masy ciała. Wzrost zapotrzebowania związany jest ze zwiększonym wysiłkiem fizycznym, a zatem dotyczy między innymi sportowców. W sportach wytrzymałościowych zaleca się przyjmowanie 1,4g/1 kg masy ciała, natomiast w przypadku sportów siłowych i wytrzymałościowych 1,8g.

Jednym z powodów, dla których białko zaleca się przy diecie redukcyjnej, jest ograniczenie łaknienia. Zgodnie z wynikami przeprowadzonych badań, głód jest silniej odczuwalny, jeżeli nie spożywa się dostatecznie dużo protein. To właśnie nadmierne łaknienie sprawia, że wiele osób rezygnuje ze stosowania diety redukcyjnej. Dostarczenie swojemu organizmowi odpowiedniej ilości białka pozwala utrzymać apetyt na niższym poziomie, a tym samy ułatwia wytrwanie na diecie.

Kolejnym powodem popularności białka jest jego wpływ na przemianę materii. Spożywanie i trawienie pokarmu oraz przyswajanie i przetwarzanie zawartych w nim składników odżywczych związane jest ze zwiększonym zużyciem energii. Białko przyśpiesza metabolizm dwa, a nawet trzykrotnie bardziej od węglowodanów i tłuszczy. Dzięki spożywaniu dużej ilości białka można zatem przyspieszyć spalanie tkanki tłuszczowej.

Istotne znaczenie ma także działanie antykataboliczne białka. Katabolizm to proces niszczenia komórek mięśniowych, którego celem jest pozyskanie energii, utrzymanie właściwej temperatury ciała i usunięcie z organizmu zbędnych, szkodliwych dla niego substancji. Na szczęście istnieje skuteczny sposób na uniknięcie katabolizmu. Jeżeli organizm ma zapewnioną odpowiednią ilość białka, to może pobierać z mięśni mniej potrzebnych mu aminokwasów, przez co nie dochodzi do niszczenia komórek mięśniowych. Ma to istotne znaczenie w przypadku osób, które chcą pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej bez jednoczesnej utraty masy mięśniowej.

Dieta nie zawsze w pełni pokrywa zapotrzebowanie organizmu na białko, szczególnie w przypadku osób, które potrzebują tego składnika więcej, na przykład ze względu na aktywność fizyczną czy odchudzanie. Dobrym rozwiązaniem jest zatem suplementacja białka. Szeroki wybór odżywek białkowych umożliwia wybór preparatu dostosowanych do indywidualnych potrzeb danej osoby. Dostępne są nawet odżywki z białkiem roślinnym, które stanowią najlepsze rozwiązanie w przypadku wegetarianów i wegan. Przykładem takiego produktu może być odżywka firmy Activlab- Soja Pro, w której znajduje się białko sojowe.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dietetyka i zdrowe odżywianie

More in Dietetyka i zdrowe odżywianie

Suplementy na ból głowy i migrenę

admin7 marca, 2024

Jak budować masę mięśniową?

Julia Cichaczewska2 lutego, 2024

Dieta IF – czym jest Intermittent Fasting?

Julia Cichaczewska18 stycznia, 2024

Napoje fermentowane – sekret zdrowia i witalności

Julia Cichaczewska1 grudnia, 2023

Jak poprawić działanie spalaczy tłuszczu? – praktyczne wskazówki

Julia Cichaczewska3 listopada, 2023

Dieta bogata w białko – zalety i wady

Spalacze.pl3 października, 2023

Naturalne spalacze tłuszczu – Jakie produkty mogą wspomagać proces spalania tłuszczu?

Julia Cichaczewska22 września, 2023

Zdrowe odżywianie: klucz do sukcesu – porady dietetyczne, nowości

spalacze11 kwietnia, 2023

Zdrowe zamienniki słodyczy – sprawdź czym zastąpić słodycze

spalacze29 marca, 2023

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone