Suplementacja

Zasady suplementacji o tym musisz wiedzieć

Zasady suplementacji o tym musisz wiedzieć

Suplementy diety są popularnym produktem już od wielu lat. Coraz więcej osób decyduje się na ich włączenie do codziennej diety. Według definicji są one wspomagaczami dla organizmu, które powinny być tworzone z naturalnych, bezpiecznych dla zdrowia składników. Suplementy diety powinny być uzupełnieniem dla codziennej diety, ale nie mogą być zastępstwem dla dobrze zbilansowanej diety. Ze względu na to, że na rynku pojawia się coraz więcej preparatów, a my chętnie po nie sięgamy, warto wiedzieć, jakie są zasady prawidłowej suplementacji. Jest kilka zasad suplementacji, o których powinien wiedzieć każdy, kto decyduje się na spożywanie preparatów farmaceutycznych.

  1. Nie wszystkie suplementy dla każdego

Ze względu na to, że suplementy diety nie są uznawane za leki, każdy ma do nich dostęp i mogą być one zakupione bez recepty. To sprawia, że wiele osób decyduje się na zastosowanie dodatkowej suplementacji preparatami, które nie są wskazane dla stanu danej osoby. Warto pamiętać, że nie wszystkie suplementy diety są dla każdego. Tak więc są przypadki, kiedy o rozpoczęciu suplementacji należy poinformować lekarza. Kiedy należy to zrobić?

  • Kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny powiadomić lekarza prowadzącego o suplementacji,
  • Poinformowanie o dodatkowej suplementacji jest również konieczne, kiedy cierpimy z powodu choroby przewlekłej.

 

  1. Nie wszystkie suplementy na raz

Jest coraz więcej osób, które wprowadzają do swojej codziennej diety nie jeden, nie dwa, a  kilka, a nawet kilkanaście suplementów diety na raz. Nie jest to dobra decyzja, ponieważ mieszanie ze sobą niektórych suplementów diety nie jest bezpieczne dla zdrowia. Najlepiej, więc jeśli sięgniemy po preparaty, w których połączone są ze sobą różnego rodzaju składniki odżywcze. Możemy również sami dobierać preparaty. Jednak trzeba uważać na to, by nie łączyć ze sobą składników, które wchodzą ze sobą w interakcję.

  1. Nie stosuj suplementów diety z antybiotykami

Podczas choroby specjalista może zapisać nam antybiotyk, który pomoże zwalczać bakterie lub wirusy odpowiedzialne za infekcję. Kiedy spożywamy antybiotyki, nie należy sięgać po suplementy diety. Wiele osób w takiej sytuacji sięga po witaminy i minerały, myśląc, że dodatkowa suplementacja sprawi, że szybciej wrócimy do zdrowia. To jednak może mieć odwrotny efekt. Witaminy i inne składniki odżywcze staną się pożywieniem nie tylko dla naszego organizmu, ale również wirusów i bakterii, przez co zwalczanie choroby może być trudniejsze. Może również dojść do tego, że jeden ze składników obecnych w preparacie będzie neutralizował działanie antybiotyku, przez co organizm będzie zdany sam na siebie podczas wali z chorobą. Ze względu na takie działanie suplementów diety, najlepiej zrezygnować z ich przyjmowania w czasie antybiotykoterapii.

  1. Za duże dawki to nie lepsze działanie suplementu diety

Są osoby, które uważają, że sięgnięcie po suplementy diety w większych dawkach sprawi, że będą one dawały większe efekty. To jednak nie ma takiego działania. Takie preparaty należy spożywać zgodnie z zaleceniami jego producentów. Dawek nie powinno się przekraczać, ponieważ można doprowadzić do przedawkowania. Nie wiele osób zdaje sobie sprawę, ale witaminy i minerały również można przedawkować, tak samo, jak leki.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Suplementacja

Czy warto stosować spalacze tłuszczu?

Julia Cichaczewska6 lutego, 2024

Czy kreatyna jest bezpieczna? – skutki uboczne kreatyny

Julia Cichaczewska5 stycznia, 2024

Suplementy na lepsze trawienie – co wybrać?

Julia Cichaczewska14 grudnia, 2023

Odchudzanie – jak efektywnie spalić tłuszcz?

spalacze11 września, 2023

Jakie suplementy stosować, by nasilić spalanie tłuszczu? Przegląd najpopularniejszych i skutecznych wspomagaczy

spalacze17 marca, 2023
witamina b12 kapsułki i tabletki

Witamina B12 – działanie, dawkowanie oraz przeciwwskazania.

spalacze18 września, 2021

Koenzym Q10 – zastosowanie i korzyści. Czy koenzym może pomóc w walce z koronawirusem?

spalacze25 sierpnia, 2021

Przepisy na posiłki z odżywki białkowej

Monika17 czerwca, 2021

Najmocniejsze spalacze tłuszczu – ranking 2021

spalacze6 czerwca, 2021

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone