
Suplementy diety są popularnym produktem już od wielu lat. Coraz więcej osób decyduje się na ich włączenie do codziennej diety. Według definicji są one wspomagaczami dla organizmu, które powinny być tworzone z naturalnych, bezpiecznych dla zdrowia składników. Suplementy diety powinny być uzupełnieniem dla codziennej diety, ale nie mogą być zastępstwem dla dobrze zbilansowanej diety. Ze względu na to, że na rynku pojawia się coraz więcej preparatów, a my chętnie po nie sięgamy, warto wiedzieć, jakie są zasady prawidłowej suplementacji. Jest kilka zasad suplementacji, o których powinien wiedzieć każdy, kto decyduje się na spożywanie preparatów farmaceutycznych.
-
Nie wszystkie suplementy dla każdego
Ze względu na to, że suplementy diety nie są uznawane za leki, każdy ma do nich dostęp i mogą być one zakupione bez recepty. To sprawia, że wiele osób decyduje się na zastosowanie dodatkowej suplementacji preparatami, które nie są wskazane dla stanu danej osoby. Warto pamiętać, że nie wszystkie suplementy diety są dla każdego. Tak więc są przypadki, kiedy o rozpoczęciu suplementacji należy poinformować lekarza. Kiedy należy to zrobić?
- Kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny powiadomić lekarza prowadzącego o suplementacji,
- Poinformowanie o dodatkowej suplementacji jest również konieczne, kiedy cierpimy z powodu choroby przewlekłej.
-
Nie wszystkie suplementy na raz
Jest coraz więcej osób, które wprowadzają do swojej codziennej diety nie jeden, nie dwa, a kilka, a nawet kilkanaście suplementów diety na raz. Nie jest to dobra decyzja, ponieważ mieszanie ze sobą niektórych suplementów diety nie jest bezpieczne dla zdrowia. Najlepiej, więc jeśli sięgniemy po preparaty, w których połączone są ze sobą różnego rodzaju składniki odżywcze. Możemy również sami dobierać preparaty. Jednak trzeba uważać na to, by nie łączyć ze sobą składników, które wchodzą ze sobą w interakcję.
-
Nie stosuj suplementów diety z antybiotykami
Podczas choroby specjalista może zapisać nam antybiotyk, który pomoże zwalczać bakterie lub wirusy odpowiedzialne za infekcję. Kiedy spożywamy antybiotyki, nie należy sięgać po suplementy diety. Wiele osób w takiej sytuacji sięga po witaminy i minerały, myśląc, że dodatkowa suplementacja sprawi, że szybciej wrócimy do zdrowia. To jednak może mieć odwrotny efekt. Witaminy i inne składniki odżywcze staną się pożywieniem nie tylko dla naszego organizmu, ale również wirusów i bakterii, przez co zwalczanie choroby może być trudniejsze. Może również dojść do tego, że jeden ze składników obecnych w preparacie będzie neutralizował działanie antybiotyku, przez co organizm będzie zdany sam na siebie podczas wali z chorobą. Ze względu na takie działanie suplementów diety, najlepiej zrezygnować z ich przyjmowania w czasie antybiotykoterapii.
-
Za duże dawki to nie lepsze działanie suplementu diety
Są osoby, które uważają, że sięgnięcie po suplementy diety w większych dawkach sprawi, że będą one dawały większe efekty. To jednak nie ma takiego działania. Takie preparaty należy spożywać zgodnie z zaleceniami jego producentów. Dawek nie powinno się przekraczać, ponieważ można doprowadzić do przedawkowania. Nie wiele osób zdaje sobie sprawę, ale witaminy i minerały również można przedawkować, tak samo, jak leki.
Facebook
RSS